کد خبر: 010102124789
اقتصادبازارها و خدمات مالیبورس

شاخص گروه خودرو در سال گذشته ۴۷ درصد رشد داشت

کارشناس بازار سرمایه گفت: کمترین مقدار شاخص گروه خودرو در سال گذشته ۱۸۸ هزار واحد بود و بیشترین مقدار این شاخص نیز تراز ۳۳۸ هزار واحد بوده است.

علی ملک لی گفت: گروه خودرویی شامل ۲۷ شرکت است که از شاخص‌ترین آن‌ها می‌توان دو شرکت ایران خودرو و سایپا را نام برد. این گروه معمولا حجم معاملات و نقدینگی بالایی را به خود اختصاص می‌دهد و برای معامله‌گران جذاب است.

به گفته او، عدد شاخص این گروه هم اکنون در ارتفاع ۳۲۲ هزار و ۳۳۱ واحدی قرار دارد که با سقف تاریخی خود در سال ۹۹ (عدد ۶۳۰ هزار واحد) بیش از ۹۵ درصد فاصله دارد و بین تمامی صنایع مختلف اُفت بسیار زیادی را متحمل شده است. این شاخص با عدد حدود ۲۲۲ هزار واحد وارد سال ۱۴۰۱ شد.

کمترین مقدار این شاخص در سال گذشته عدد ۱۸۸ هزار و ۳۴۰ واحد بود و بیشترین مقدار این شاخص نیز تراز ۳۳۸ هزار واحد بوده است.

این شاخص در نیمه اول سال حدود ۱۶ درصد کاهش داشت و پس از آن تا دی ماه سال ۱۴۰۱ حدود ۸۰ درصد رشد را تجربه کرد. در کل شاخص گروه خودرو در سال ۱۴۰۱ حدود ۴۷ درصد رشد داشته است.

او گفت: گروه خودرویی از ابتدای سال ۹۸ تا مرداد سال ۹۹ رشد بیش از ۳۴۰۰ درصدی را تجربه کرده است که این رشد عجیب و پرشتاب، باعث شده بیشتر از صنایع دیگر اُفت پیدا کند. هم اکنون شاخص گروه خودرویی از دیدگاه تکنیکال، سقف کانال بلند مدت خود را شکسته و به آن پولبک هم زده است که انتظار داریم روند رشد، ولی نه پرشتاب را در سال آتی ادامه دهد.

محدوده ۲۶۰ هزار واحد را می‌توان برای این شاخص به عنوان حمایت مهم تلقی کرد و اهداف بلندمدت آن را می‌توان محدوده ۳۵۰ هزار و همچنین محدوده ۶۰۰ هزار واحد دانست.

به گفته او، از نقاط قوت این صنعت می‌توان به وجود مواد اولیه در کشور (سنگ آهن و …) و وجود صنایع وابسته در داخل کشور نام برد و ریسک‌های این گروه را نیز می‌توان از حاکم بودن مدیریت دولتی و ضعیف و عقب ماندن از تکنولوژی روز دنیا نام برد. همچنین بحث آزادسازی واردات خودرو و حذف قرعه‌کشی، و عدم عرضه خودرو در بورس کالا  و … می‌تواند بر این گروه تاثیر زیادی بگذارد.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا