کد خبر: 17080053744
  لینک کوتاه:
اقتصادتولید و بازرگانی

صادرات ایران به ۱۴۲ کشور دنیا در ۷ ماه

سخنگوی گمرک گفت: ایران در هفت ماه سال ۱۴۰۰ به ۱۴۲کشور دنیا کالا صادر کرده و از ۱۱۰کشور نیز کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کرده است.

 به گزارش ایلنا، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: کشورمان از ابتدای سال  ۱۴۰۰ تا پایان مهرماه، حدود ۹۹میلیون تن کالا به ارزش تقریبی ۵۵ میلیارد دلار را با کشورهای جهان تبادل کرده است.

وی افزود: در این مدت۱۴۲کشور به صورت مستقیم کالای ایرانی را خریداری کردند و ۱۱۰کشور نیز فروشنده کالا به ایران بودند.

لطیفی در خصوص مقاصد صادراتی کالاهای  ایرانی گفت: ۷۵.۲میلیون تن کالا  به ارزش ۲۷میلیارد و ۷۴میلیون دلار  در هفت ماه گذشته صادر شده که چین با هفت میلیارد و ۶۸۹میلیون دلار، عراق با پنج میلیارد و ۴۸۳میلیون دلار، ترکیه با سه میلیارد و ۳۹۷میلیون دلار، امارات با دو میلیارد و ۵۹۰میلیون دلار و افغانستان با یک میلیارد و ۱۲۶میلیون دلار پنج مقصد اول صادرات کالای ایرانی بودند.

وی افزود: کشورهای “سوازیلند” با هزار و ۸۰۰دلار، “کومور” با پنج هزار و ۹۳۲دلار، “گواتمالا” با ۶هزار و ۲۶۴دلار،”اکوادور” با ۶هزار و ۵۳۴دلار، “انگولا” با ۶هزار و ۶۲۸دلار، “هندوراس” با ۶هزار و ۸۰۰دلار،” نیکاراگوئه” با هفت هزار و ۶۶۷دلار،و “لائوس” با ۹هزار و ۸۰۰دلار، هشت کشوری بودند که کمترین خرید را از ایران داشتند.

لطیفی در خصوص واردات کشور در هفت ماه سال ۱۴۰۰گفت: در این مدت ۲۳میلیون و ۵۰۵هزار تن کالا به ارزش ۲۷میلیارد و ۷۳۹میلیون دلار از گمرکات اجرایی ترخیص شد که ” امارات” با هشت میلیارد و ۵۹۶میلیون دلار، “چین” با ۶میلیارد و ۱۰۷میلیون دلار،” ترکیه” با دومیلیارد و ۸۶۱میلیون دلار، “آلمان” با یک میلیارد و ۳۹میلیون دلار و” سوئیس” با یک میلیارد و ۳۵میلیون دلار، پنج کشور اول فروش کالای مورد نیاز کشور در هفت ماه نخست سال بودند.

وی افزود: کشورهای” ترینیدادو توباگو” با چهار هزار و ۹۷۶دلار، “لتونی” با ۱۶هزار و ۵۷۴دلار،” ایسلند” با ۱۶هزار و ۸۷۹دلار، “کامرون” با ۲۵هزار و ۹۵۱دلار،” سرزمین های جنوبی فرانسه” با ۶۷هزار و ۷۵۴دلار، “شیلی” با ۸۳هزار و ۷۴۹دلار و “کاستاریکا” با ۸۶هزار و ۵۹۶دلار به ترتیب کمترین میزان فروش کالای موردنیاز را به کشورمان داشتند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا