کد خبر: ۱۴۰۶۰۰44945
لینک کوتاه:
اقتصاد

صادرات تنباکوی معسل بیش از ۶۰۰ برابر شد

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در بهار امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل، تولید انواع تنباکو ۳.۵ برابر و صادرات تنباکوی سنتی و معسل به ترتیب بیش از ۱۸ و ۶۰۰ برابر شده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس این آمار در سه ماهه اول امسال مجموع تولید تنباکو در کشور به ۸۵۴ تن رسیده که نسبت به تولید ۲۴۲ تنی در مدت مشابه سال کذشته ۲۵۲ درصد رشد داشته و ۳.۵ برابر شده است.

همچنین در حال حاضر ۵۴ واحد در حال تولید تنباکو هستند که نسبت به فعالیت ۳۶ واحد در مدت مشابه سال قبل ۴۴ درصد افزایش یافته است.

صادرات تنباکوی معسل بیش از ۶۰۰ برابر شد؛ تنباکوی سنتی ۱۸ برابر

بر اساس اسن آمار صادرات تنباکوی معسل در فصل اول امسال بیش از ۶۰۰ برابر مدت مشابه سال قبل شده است؛ به طوری که صادرات تنباکوی معسل با بیش از ۶۱ هزار درصد افزایش از ۰.۵ تن در سه ماهه اول سال ۱۳۹۹ به ۳۱۰.۴ تن در مدت مشابه امسال رسیده است.

صادرات تنباکوی سنتی نیز در این مدت بیش از ۱۸۰۰ درصد رشد داشته و از ۴.۸ تن در سه ماهه اول سال قبل به ۹۰.۳ تن در مدت مشابه امسال رسیده است.

اما صادرات توتون در مدت یاد شده کمتر از نصف شده و از  ۵۲۱.۳ تن در فصل اول سال قبل به ۱۶۳.۱ تن در مدت مشابه امسال رسیده که علت آن استفاده از توتون در تولید تنباکوی معسل بوده است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی، سال قبل مصرف سالانه تنباکوی معسل در کشور را ۱۰ تا ۱۲ هزار تن اعلام کرده بود که بر اساس گفته‌های او تنها  دو تا سه هزار تن از نیاز سالانه کشور در بخش تنباکوی معسل در داخل تامین می‌شود و بیش از ۸۰۰۰ تن باید سالانه به کشور وارد شود اما آماری از میزان واردات در سال جاری در دسترس نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا