کد خبر: 23050196096
اقتصادبازارتولید و بازرگانیصنعت و معدن

طراحی خودروهای جدید و خاص تا تیر ۱۴۰۳/ رونمایی از ۷ پلتفرم جدید

معاون وزیر صمت با اشاره به رونمایی از ۷ پلتفرم جدید در نمایشگاه تحول صنعت خودرو، گفت: از تیرماه امسال تا تیرماه ۱۴۰۳ طراحی محصولات جدید و خاص در دستور کار خواهد بود.

به گزارش مهر، منوچهر منطقی در آئین رونمایی از پوستر نمایشگاه تحول صنعت خودرو، اظهار کرد: اگرچه صنعت خودرو یک صنعت ۵۰ ساله است و با کره جنوبی مقایسه می‌شود، اما در حقیقت در ۲۶ سال اخیر توسعه یافته است.

این صنعت تا پیش از انقلاب مونتاژکار پیکان بود و در دهه ۶۰ به دلیل جنگ تحمیلی با توقف همراه شده بود تا اینکه در سال ۷۴ نژادحسینیان وزیر وقت صنایع سند ۱۰ ساله این صنعت را با هدف خودکفایی کامل پیکان رونمایی کرد.

معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت افزود: برای بلوغ اقتصادی و فناوری صنعت خودرو سه فاز و مرحله شامل تسلط بر فرآیندهای تولید و قطعه‌سازی، نوآوری در اجزا و قطعات و نوآوری در محصول و طراحی محصول نیاز است.

از سال ۷۴ تاکنون این سه فاز و مرحله به طور نسبی طی شده، اما رفت و برگشت‌ها و نوسان‌هایی هم داشته است.

وی با بیان اینکه امروز به دنبال تثبیت آنچه در این صنعت داریم و ایجاد آنچه که نداریم هستیم، گفت: در این راستا سند تحول صنعت خودرو منتشر شده و در معرض نقد قرار خواهد گرفت.

منطقی ادامه داد: ظرفیت تولید سالیانه سه میلیون دستگاه خودرو در کشور وجود دارد که با رسیدن به حداکثر ظرفیت تولید، هزینه‌های سربار و در نتیجه قیمت تمام شده خودرو کاهش خواهد یافت.

زمان بندی این مرحله از مهر ۱۴۰۰ تا تیرماه امسال بوده که به طور نسبی به این هدف دست یافتیم.

طراحی محصولات جدید و خاص تا تیر ۱۴۰۳

وی افزود: از تیرماه امسال تا تیرماه ۱۴۰۳ طراحی محصولات جدید و خاص در دستور کار خواهد بود تا از این طریق صادرات و نوآوری داشته باشیم که البته توانمندی بسیار خوبی نیز در این حوزه وجود دارد.

منطقی با بیان اینکه صنعت خودرو بالاترین صنعت کشور از نظر خلق ارزش افزوده و اشتغال است، گفت: امروز علاوه بر شرکت‌های بزرگ خودروسازی، شرکت‌های خصوصی نیز تمایل به تحقق سند تحول خودرو دارند، به‌طوری که در نمایشگاه یاد شده به موازات چهار پلتفرمی که از سوی ایران خودرو و سایپا عرضه خواهد شد، سه پلتفرم از سوی بخش خصوصی در معرض دید قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: اتفاقاتی در عرصه جهانی در بخش خودرو در حال حادث شدن است که این تحولات بر چهار محور برقی‌سازی، اتصال پذیری، خودروهای خودران و خودروهای اشتراکی است تا بهره‌وری را افزایش داده و حداکثر رفاه را برای سرنشینان خودرو ایجاد کند.

در این دوره از نمایشگاه به این مسائل پرداخته می‌شود.

گفتنی است، نمایشگاه تحول صنعت خودرو از یک تا هفتم شهریور ماه در فضایی به وسعت ۱۴ هزار متر مربع در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا