کد خبر: 170103155199
آسیب اجتماعیجامعه و فرهنگروزنامه

«عصراقتصاد» گزارش می دهد؛ اطلس وقوع جرم نیاز یا پیشنهاد؟

همزمان با پایان تعطیلات نوروز ۱۴۰۳، سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی فراجا از دستگیری ۱۸ هزار و ۵۰۰ سارق در ایام تعطیلات نوروز امسال خبر داد و گفت که در تعطیلات نوروز ۱۴۰۳، شاهد کاهش ۲۲ درصدی سرقت در کشور نسبت به سال گذشته بودیم. به طوریکه سرقت منزل ۳۳ درصد و سرقت اتومبیل ۲۲ درصد کاهش یافته است.

گروه اجتماعی-یک جرم شناس به پلیس پیشنهاد کرد که اطلس وقوع جرم را در سراسر کشور و بر اساس انواع جرائم رخ داده تهیه کرده و متناسب با آن اقدامات پیشگیرانه خود را دنبال کند.

در همین راستا، وحید سلطانی پاجی، جرم شناس در گفت‌وگو با ایسنا، پیشنهاداتی را با هدف حفظ روند کاهشی وقوع سرقت و برخورد با این پدیده به پلیس و همچنین دیگر دستگاه‌ها ارائه کرده است.

او پیشنهادی را نیز در خصوص شخصیت شناسی سارقان مطرح کرد و گفت: خوب است پلیس، نسبت به بررسی شخصیت سارقان و نسبت آن با نوع جرم نیز اقداماتی را انجام دهد. این موضوع به مرور بسیار موثر خواهد بود و می‌تواند چشم انداز درستی را به پلیس ارائه دهد.

این جرم شناس پیشنهاد کرد که اطلسی از شیوه و شگرد مجرمان تهیه شده و آموزش‌ها و هشدارهای پلیس به شهروندان برای پیشگیری از وقوع یا تکرار بزه دیدگی نیز متناسب با همین اطلس ارائه شود. در این خصوص می‌توان از ظرفیت رسانه‌های محلی هم متناسب با وضعیت جغرافیای جرم کمک گرفت.

سلطانی با بیان اینکه برگزاری نشست‌های علمی در مراکز مرتبط و به بحث گذاشتن آمارهای جنایی با حضور مسئولان پلیس حتی در سطح استانی و شهرستان هم می‌تواند در این خصوص موثر باشد، گفت: این اقدام هم تبلیغ ضمنی برای عملکرد نوروزی پلیس در پیشگیری و مقابله با سرقت است و هم سبب می‌شود تا آسیب شناسی دقیق در این خصوص ارائه و حتی ترک فعل سازمان‌های مختلف هم مشخص شود. از طرفی پژوهشگران، علاقمندان و دانشجویان مرتبط با حوزه‌های جرم شناسی، جامعه شناسی، روانشناسی و….به طور کاربردی با مسائل مرتبط روز خود آشنا خواهند شد و می‌توان از ظرفیت آنان نیز به درستی بهره گرفت.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا