کد خبر: 260103156059
اقتصادبازاربازارها و خدمات مالیجهانروزنامه

« عصراقتصاد» گزارش می دهد؛ تب و لرز بیت کوین و بورس

بازارهای سهام در کشورهای مختلف حساسیت فوق العاده ای به وقایعی همچون جنگ، درگیری و نااطمینانی سیاسی داشته و عموما افت معناداری را تجربه می کنند اما پس از برطرف شدن این نگرانی اغلب بازارها به روند تعادلی یا پیشین خود بازمی‌گردند.

گروه بانک، بیمه و بورس- به طور قطع پیش بینی اقتصادی بدون توجه به عوامل سیاسی و جهانی امکان پذیر نیست اما یه طور کل بازارهای سهام در کشورهای مختلف حساسیت فوق العاده ای به وقایعی همچون جنگ، درگیری و نااطمینانی سیاسی داشته و عموما افت معناداری را تجربه می‌کنند اما پس از برطرف شدن این نگرانی اغلب بازارها به روند تعادلی یا پیشین خود بازمی‌گردند.

به نظر می‌رسد بازار بورس ایران هم پس از اتفاق‌های مختلف در عرصه بین‌الملل بتواند مسیر گذشته خودش را داشته باشد و این تداوم بستگی به تصمیمات اجرایی دارد، به عنوان مثال امروز پس از پاسخ تنبیهی سپاه به رژیم صیونیستی، مسوولان سازمان بورس برای جلوگیری از ضررهای احتمالی سرمایه گذاران و حمایت از حقوق آنها دامنه نوسان بورس را مثبت و منفی یک درصد در تابلوی معاملات در نظر گرفتند تا جلوی رفتارهای هیجانی بگیرند.

پیمان مولوی در گفت‌وگو با ایسنا بخشی از بازگشت تعادل به بازارهای جهانی را وجود ریسک‌های اقتصادی و بین‌المللی عنوان می‌کند. وی ادامه می‌دهد: در بازارهای جهانی حتی اگر نوساناتی رخ دهد براساس اتفاق‌های ثابت است.

به گفته این کارشناس بورس، عامل دیگر ورود و خروج تعادلی سرمایه گذار خارجی در بازارهای مالی جهان است که بازار سرمایه را به ثبات و تعادل می‌رساند.

پس از واکنش شب گذشته ایران به حمله موشکی چندی قبل رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق و شهادت مستشاران ایرانی، ارزش بیت‌کوین و سایر رمزارزها امروز سقوط کرد.

قیمت بیت‌کوین، به میزان هفت درصد در کمتر از یک ساعت، کاهش یافت و قیمت سایر ارزهای دیجیتال نیز با اقدام جمهوری اسلامی ایران در سرزمین‌های اشغالی در پاسخ به آنچه در دمشق رخ داد، به شدت سقوط کرد.این ارز رمزنگاری شده در ماه گذشته در میان افزایش چند ماهه به بالاترین میزان خود رسیده است.

قیمت بیت‌کوین تا ساعت چهار و۴۰ دقیقه بعد از ظهر با هفت درصد کاهش به ۶۲ هزار و ۵۷۰ دلار رسید و پس از آن برای مدت کوتاهی پایین‌ترین سطح خود ۶۰ هزار و ۹۰۸ دلار را ثبت کرد.

قیمت اتریوم بیش از ۹ درصد کاهش یافت و به ۲۹۲۳ دلار رسید، در حالی که قیمت بایننس و سولانا به ترتیب ۹ درصد و نزدیک به ۱۸ درصد کاهش یافت.

به نقل از کریپتو، نگرانی‌ها در مورد افزایش درگیری‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه طی روزهای اخیر بر بازارهای ایالات‌متحده تاثیر گذاشته است. شاخص داوجونز ۴۷۵ واحد کاهش یافت. جیمی دیمون، مدیرعامل جی پی مورگان چیس به سرمایه‌گذاران گفت که درگیری ژئوپلیتیکی باعث نگرانی است و خاطرنشان کرد که می‌تواند تعیین کننده این مورد باشد که اگر قیمت نفت و گاز خیلی بالا برود چه اتفاقی برای اقتصاد جهانی رخ خواهد داد.

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتال در حال حاضر ۲.۲۸ تریلیون دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۶.۴۲ درصد کمتر شده است. در حال حاضر ۵۵.۰۲ درصد کل بازار ارزهای دیجیتال در اختیار بیت‌کوین است که ۰.۷۷ درصد افزایش روزانه را ثبت کرده است.

حجم کل بازار ارزهای دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۳.۵۹میلیارد دلار است که ۱۸.۹۴ درصد افزایش داشته است. حجم کل در امور مالی غیر متمرکز در حال حاضر ۱۵.۶۴ میلیارد دلار است که ۹.۵۶ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال بوده و حجم تمام سکه‌های پایدار اکنون ۱۵۰.۴۷ میلیارد دلار است که ۹۱.۹۸ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دهد.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا