کد خبر: 250103155894
جامعه و فرهنگروزنامه

« عصراقتصاد» گزارش می دهد؛ تهران سه تکه می شود؟

جعفر شرابیانی، رییس شورای شهرری گفت: در رسانه ها در مورد تقسیمات کشوری اخباری مبهم و غیرشفاف شنیدیم که ظاهرا دولت در تلاش برای تقسیم استان تهران است و توصیه می‌کنیم به دولت که در این حوزه های حساس حتما با مطالعه دقیق تر و همه جانبه تر دنبال کند.

گروه اجتماعی- استاندار پایتخت جزئیاتی از تقسیم‌بندی تقسیمات کشوری غرب و شرق استان تهران اعلام کرده بود و گفته که برای غرب استان تهران با مرکزیت شهریار پیش‌بینی‌ها و پیشنهاد‌هایی شده است. بخش دیگر هم به شرق تهران مربوط است که با مرکزیت ورامین یا دماوند شکل خواهد گرفت.

او البته تاکید کرد که احتمالا تا پایان دولت سیزدهم این تقسیمات انجام می‌شود. با این حال نمایندگان مجلس تاکید کردند که ثبت تقاضا برای تفکیک استان‌های بزرگ در مجلس افزایش یافته است.

تقسیم تهران به دو بخش شرقی و غربی موضوعی است که تاکنون از سوی رئیس جمهور، وزیر کشور و استاندار تهران مطرح شده است. رئیس جمهور اواخر آبان ماه در جریان سفر به شهریار تاکید کرد که تقسیمات کشوری غرب و شرق استان تهران نیازمند تغییرات جدی است. با توجه به توسعه شهر‌های اندیشه، شهریار و دیگر شهرستان‌های اطراف باید در تقسیمات کشوری تجدیدنظر شود.

محمد صالح جوکار، رئیس کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور مجلس یازدهم نیز در این خصوص گفته بود:فعلا موضوعی در خصوص تقسیم تهران به کمیسیون امور داخلی کشور اعلام نشده است.

البته یک حکمی در برنامه پنجم در خصوص ایجاد استان‌های جدید وجود دارد. در همین راستا کمیسیون ما مصوبه‌ای را در مورد تشکیل چند استان جدید داشته است. به عنوان مثال در طرح کمیسیون تقسیم سیستان و بلوچستان، اصفهان و کرمان آمده است.

این طرح به صورت عادی در مجلس مطرح است و اصلا مشخص نیست تا پایان مجلس یازدهم زمان به بررسی این طرح برسد یا خیر. او افزود:، اما به صورت روشن و شفاف در مورد تقسیم تهران به دو استان شرقی و غربی چیزی به مجلس نرسیده است. دولت می‌تواند در خصوص تقسیمات کشوری لایحه بدهد تا مصوب شود.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا