کد خبر: 260103156045
روزنامهسیاست

«عصراقتصاد» گزارش می دهد؛ جای پای محکم ایران در منطقه

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شنبه شب در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نیروی هوا فضای سپاه در پاسخ به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق و شهادت جمعی از مستشاران کشورمان در سوریه، ده‌ها فروند موشک و پهپاد به اهدافی درون سرزمین‌های اشغالی شلیک کرد. همچنین تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز به نقل از مسئولان اسرائیلی اعلام کرد که ایران با شلیک ده‌ها پهپاد به سمت سرزمین‌های اشغالی حمله خود به اسرائیل را آغاز کرد.

گروه سیاسی- وزارت امور خارجه کشورمان نیز با انتشار بیانیه‌ای خاطرنشان کرد: « نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در اِعمال حق ذاتی دفاع مشروع مصرح در ماده ۵۱ منشور ملل متحد و در پاسخ به تجاوزات نظامی مکرر رژیم صهیونیستی و به شهادت رساندن مستشاران رسمی نظامی ایران که به دعوت دولت سوریه در این کشور مشغول فعالیت بودند و به‌ویژه حمله نظامی مورخ ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳ به اماکن دیپلماتیک کشورمان در دمشق، در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ مجموعه‌ای از حملات نظامی علیه پایگاه‌های نظامی این رژیم را به انجام رساندند».

همزمان با آغاز عملیات گسترده جمهوری اسلامی ایران علیه رژیم صهیونیستی در واکنش به حمله تروریستی تل‌آویو به ساختمان کنسولی ایران در دمشق، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا تلفنی رایزنی کردند. بر اساس گزارش یک رسانه عبری، رئیس‌جمهور آمریکا از نخست وزیر این رژیم درخواست کرده تا به حمله تلافی‌جویانه ایران پاسخ ندهد.

همچنین یک مقام دولت آمریکا می‌گوید «جو بایدن» رئیس‌جمهور این کشور در تماس تلفنی بامداد یکشنبه با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، گفته ایالات متحده در هیچ عملیات هجومی علیه ایران مشارکت نخواهد کرد.

«عبدالرضا فرجی راد» در گفت‌وگو با ایسنا در تحلیل خود از پاسخ ایران به اقدامات رژیم صهیونیستی و همچنین حمله به کنسولگری ایران در دمشق اظهار داشت: ایران از طریق نمایندگی خود در نیویورک ختم قضیه را اعلام کرده و براساس قوانین نسبت به اقدام رژیم صهیونیستی پاسخ داد . لذا تصور می‌کنم بعید است ایران بخواهد اقدامات بعدی را انجام دهد مگر این‌که اسرائیل بخواهد تلافی کند.

وی تصریح کرد: بعد از اقدام و پاسخ ایران نیز بایدن از نتانیاهو درخواست کرد که اقدامی نکند و پاسخی ندهد اگر اسرائیل پاسخ ندهد این غائله تمام می‌شود.

سفیر پیشین کشورمان در نروژ همچنین بیان کرد: از نظر ژئوپلیتیکی ایران جای پای محکمی را برای خودش درست کرد، باعث تضعیف اسرائیل شده و موجب گردید حتی برخی کشورهای منطقه که مواضع خصمانه نسبت به ایران داشتند حواسشان را جمع کنند.

فرجی راد در ادامه اظهار کرد: با توجه به پاسخی که از سوی ایران داده شد، اکنون رژیم صهیونیستی سعی می‌کند بر روی آنچه اتفاق افتاده و صدماتی که وارد شده را از طریق امکانات فنی که دارد سرپوش بگذارد تا خبرگزاری‌ها نتوانند آثار تخریبی را پوشش دهند، بنابراین این غائله تمام شده مگر این که اسرائیل بخواهد پاسخ دهد.

این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه با بیان اینکه، درگیری‌ها موجب نگرانی در منطقه و جهان شده، گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته دنیا در خطر جنگ بزرگی بوده شاید تلاش بیش‌تری از سوی آمریکا انجام شود تا در غزه آتش‌بس شود، طبیعتا ریشه این بحران‌ها جنگ غزه و کشتاری است که اسرائیل ظرف ۶ ماه گذشته انجام داده است.

وی درباره پیامدهای حمله رژیم صهیونیستی به ایران نیز ابراز کرد: اگر اسرائیل به ایران حمله کند، به تبع آن ایران نیز حمله می‌کند، حتی اسرائیل اگر از سوی کشورهای غربی مورد حمایت قرار گیرد این خطر وجود دارد که ایران از ان پی تی خارج شود و این مساله موجب نگرانی جدی غرب و آمریکا است. علاوه بر این بایدن رسما اعلام کرده که در هیچ عملیاتی علیه ایران شرکت نمی‌کنند.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا