کد خبر: 260103156052
اقتصادروزنامهفناوری اطلاعات و ارتباطات

« عصراقتصاد» گزارش می دهد؛ لزوم دریافت یکتا برای همه فعالان اقتصادی

بر اساس قانون تسهیل صدور مجوزها، همه مجوزهای کاغذی باید تا ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ الکترونیکی شوند و از این تاریخ هر فعال اقتصادی که مجوز الکترونیکی (شناسه یکتا) نداشته باشد، از نظر قانون و سامانه های دولتی و بانکی فاقدمجوز محسوب می‌شود.

گروه اقتصاد-با همت سازمان فناوری اطلاعات، تمهیدات فنی لازم روی درگاه ملی مجوزها به نحوی فراهم شده است تا هر فعال اقتصادی با داشتن کارت ملی، کد پستی و شماره مجوز، بتواند مجوزالکترونیکی (شناسه یکتا) دریافت کند و نامش در بانک اطلاعت کسب و کارها qr.mojavez.ir قرار بگیرد.

لازم به ذکر است؛ هرفعال اقتصادی که نامش در بانک اطلاعات کسب وکار کشور نباشد، از ۲۶ اردیبهشت ماه، فاقد مجوز تلقی و به تدریج از دریافت خدمات در سامانه‌های دولتی محروم خواهد شد.

وزارتخانه‌های ارشاد، کشور، علوم، بهداشت و آموزش و پرورش هنوز تمهیدات فنی لازم برای تبدیل مجوزهای کاغذی صادره فرد در سال‌های گذشته به مجوز الکترونیکی را فراهم نکرده است. بدیهی است، عواقب احتمالی برای فعالان اقتصادی زیر مجموعه این دستگاه ها، بر عهده خود دستگاه خواهد بود.

رئیس مرکز بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد اعلام کرد: تا یک ماه دیگر هر فعال اقتصادی که مجوز الکترونیکی دارای شناسه یکتا نداشته باشد، از نظر قانون و سامانه‌های دولتی و بانکی، بدون مجوز محسوب می‌شود.

سید امیر سیاح گفت: انتظار داریم که تا پایان مهلت قانونی که پایان اردیبهشت ماه است، حدود دو میلیون مجوز کاغذی دیگر تبدیل به شناسه یکتا شوند.

سیاح اظهار کرد: حدود بهمن ماه سال گذشته که به همت صدا و سیما این کار را شروع کردیم، تا امروز حدود ۳۲۰ هزار مجوز کاغذی شناسه یکتا صادر شده و انتظار می‌رود که تا پایان مهلت قانونی که پایان اردیبهشت ماه سال جاری است، حدود دو میلیون مجوز کاغذی دیگر تبدیل به شناسه یکتا شود.

وی در پاسخ به این سوال که کدام استان‌ها، صنوف و وزارتخانه‌ها بهترین عملکرد را داشتند و کدام ضعیف‌ترین عملکرد را از خود نشان داده‌اند، گفت: در بین استان‌ها، استان لرستان، همین‌طور استان‌های گیلان، خراسان جنوبی و همدان بیشتر از همه مجوزهای کاغذی خود را تبدیل به شناسه یکتا کردند و در دستگاه‌ها هم آخرین آماری که داریم به جز مجوزهای صنفی، وزارت ارتباطات و ورزش بیشتر از همه مجوزهای کاغذی آنها تبدیل به شناسه یکتا کردند.

رئیس مرکز بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد ادامه داد: متاسفانه در این رابطه، استان‌های بوشهر، ایلام و گلستان ضعیف‌ترین عملکرد را نشان داده‌اند.

سیاح که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت، با اشاره به نحوه تبدیل مجوزهای قدیمی به شناسه یکتا گفت: هر کسی که پروانه کسب یا مجوز کاغذی دارد، کافی است که از طریق گوشی خود به آدرس mojavez.ir مراجعه کرده و با انتخاب گزینه تبدیل مجوز قبلی به شناسه یکتا، با ارائه کد پستی محل کار و کد مندرج بر روی پروانه کسب، به صورت رایگان و آسان شناسه یکتا دریافت کند.

وی ادامه داد: برای بعضی دستگاه‌ها که از نظر فناوری اطلاعات قدیمی‌تر هستند و یا مجوزهای انها قدیمی بوده و دارای کد نیست، ارسال عکس و تصویر مجوز نیز الزامی است. با این حال افرادی که پروانه کسب و یا مجوزهای آنها دارای کد است، تنها با ارائه کد ملی، شماره سریال پشت کد ملی و کد مندرج بر روی مجوز کاغذی، میتوانند، شناسه یکتا را ظرف چند دقیقه دریافت و اسم و مجوز خود را در بانک اطلاعات کسب و کارهای کشور مشاهده کنند.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا