کد خبر: 040203157139
اقتصادجامعه و فرهنگروزنامه

« عصراقتصاد » گزارش می دهد؛ کرایه تاکسی بدون ترمز!

تاکسی‌ها می‌توانند کمبود اتوبوس و مترو را تا حدی جبران کنند و کمک‌حال شهر باشند، اما بی‌سروسامانی و خدمت‌رسانی پرعیب و ایرادشان، سبب شده است آن‌ها به جای اینکه باری از دوش حمل‌و‌نقل عمومی بردارند، خود تبدیل به یک معضل جدی شوند؛ برخی رانندگان تاکسی به جای مسافرکشی از پلاکی که در اختیارشان است، سوءاستفاده می‌کنند.

گروه اجتماعی- از طرفی، عمده تاکسی‌های پایتخت فرسوده هستند؛ هم سر و صدای زیادی دارند و هم دود سیاهی از اگزوزشان بیرون می‌آید، انگار که عزم‌شان را برای آلوده‌کردن شهر جزم کرده‌اند، اما علت این وضعیت پیش‌آمده چیست؟ پاسخ روشن است؛ ایرادات و نواقصی جدی در سازمان تاکسیرانی تهران وجود دارد که فایده وجودی‌اش را زیرسؤال برده است؛ سازمانی که بار‌ها و بار‌ها سؤالاتی را از آن پرسیده‌ایم، اما حاضر به پاسخگویی نبوده است، به همین دلیل سوءمدیریت پیش‌آمده

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به تخلفات صورت گرفته برای افزایش کرایه‌های تاکسی، گفت: متأسفانه تعدادی از رانندگان تاکسی اقدام به افزایش کرایه‌ها بیش از مصوبه‌ شورای شهر کرده‌اند.

سید جعفر تشکری هاشمی در جلسه امروز شورای شهر تهران در رابطه با تخلفات صورت گرفته برای افزایش کرایه‌های تاکسی گفت: این موضوع نیز به ما منتقل شده است و شهروندان تخلفاتی را در این بخش به ما ارجاع داده‌اند و ما نیز این موارد را در کمیسیونی که وجود دارد بررسی کردیم.

وی افزود: تخلفاتی در برخی خطوط تاکسیرانی اعلام شده که متأسفانه تعدادی از رانندگان تاکسی اقدام به افزایش کرایه‌ها بیش از مصوبه‌ شورا کرده‌اند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران مبنای افزایش کرایه‌های تاکسی در سال ۱۴۰۳ مصوبه شورای شهر تهران است؛ به طوریکه بر اساس آن، کرایه‌های تاکسی در سال جاری ۴۵ درصد افزایش پیدا کرده است؛ البته شاید در برخی از خطوط برای رند شدن کرایه‌ها حدود چند ده ریال این رقم افزایش پیدا کند؛ اما همانطور که گفته شد کرایه‌های تاکسی بر اساس مصوبه شورا باید انجام شود.

تشکری هاشمی ادامه داد: این نکته قابل توجه است که نه تنها برای تاکسی‌ها بلکه برای سایر مصوبات شورا از جمله تعرفه اماکن ورزشی باید مصوبه شورا مورد توجه قرار بگیرد و در واقع تعرفه‌ها در بخش‌های مختلف زیر نرخ تورم مصوب شده است و افزایش هر تعرفه خلاف مصوبه شوراست و باید با آن برخورد شود.

وی همچنین در رابطه با شماره‌گذاری تاکسی‌های برقی نیز تأکید کرد: این مسئله وظیفه موسسه استاندارد، محیط زیست و راهنمایی و رانندگی است و باید مورد توجه قرار بگیرد. البته تا آنجایی که پیگیری شده است هنوز این تاکسی‌ها پلاک‌گذاری نشده‌اند. ضمن اینکه مشکل جدی برای پلاک‌گذاری آنها وجود ندارد و پس از طی مراحل قانونی و اخذ مجوز از سوی شورای ترافیک این تاکسی‌ها پلاک‌گذاری خواهند شد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به وعده‌های داده شده از سوی شهرداری برای حمل و نقل عمومی گفت: آقای زاکانی طی این دوره از مدیریت شهری و بویژه یک سال گذشته وعده هایی مبنی بر ورود ۲۷ هزار و ۵۰۰ تاکسی برقی، ون، ۲ هزار دستگاه اتوبوس برقی و ۱۵۰ هزار دستگاه موتورسیکلت برقی داده‌اند که امیدواریم که این وعده‌ها عملیاتی و اجرا شوند.

تشکری هاشمی گفت: به هر صورت هر دوره مدیریت شهری به پایان خواهد رسید و زمان این مدیریت شهری نیز حدود یک سال و اندی دیگر به پایان می‌رسد و باید ما از این فرصت به نحو احسن استفاده کنیم و قطعا پس از پایان این دوره شهروندان تهرانی ما را قضاوت خواهند کرد.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا