کد خبر: ۳۰۰۶۰۰47258
لینک کوتاه:
بازرگانیتولید و بازرگانیروزنامهکشاورزی

عضو اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام: گرانی ۵۰درصدی قیمت جهانی در تحلیل دلایل افزایش قیمت نادیده گرفته شده است

عضو هیأت‌مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران عنوان کرد که بر اساس مستندات قیمت نهاده‌های دامی در بازارهای جهانی ۵۰درصد افزایش یافته اما این امر در تحلیل دلایل افزایش قیمت نهاده‌ها در داخل کشور مغفول مانده است.

سیدجلال طیباً‌طیبا، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با بیان اینکه بر اساس مستندات، قیمت نهاده‌های دامی در بازارهای جهانی ۵۰درصد افزایش یافته اما این امر در تحلیل دلایل افزایش قیمت نهاده‌ها در داخل کشور مغفول مانده است، اظهار کرد: موضوعی که همواره در این روزها به آن پرداخته می‌شود تأثیر نداشتن یارانه پرداختی از طریق ارز ۴۲۰۰ تومانی روی کالاهای نهایی مورد مصرف مردم و نقش واردکنندگان در قیمت کالاهای اساسی است.

او افزود: نکته مغفول مانده در این فرآیند نقش تغییرات قیمت‌های جهانی نهاده‌ها و افزایش سایر هزینه‌های داخلی در بالا رفتن قیمت کالای نهایی در بازار داخلی است.

طیباً‌طیبا ادامه داد: بر اساس مستندات موجود، نرخ رشد بهای جهانی نهاده‌ها از تیر سال ۱۳۹۹ تا تیر سال ۱۴۰۰ برای سه گروه نهاده شامل ذرت، جو و کنجاله سویا بالغ بر ۵۰درصد بوده است.

عضو هیأت‌مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران تصریح کرد: نرخ مصوب فروش داخلی در این فاصله زمانی میانگین کمتر از ۳۰درصد افزایش پیدا کرده و این در حالی است که سایر هزینه‌های واردکنندگان از جمله نقل و انتقال ارز خارج از شبکه بانکی، دموراژ ناشی از توقف کشتی‌ها در بندرها، هزینه‌های تأخیر در پرداخت به فروشندگان خارجی و حتی هزینه‌های داخلی ناشی از تخلیه و انبارداری کالا در بندرها افزایش چشمگیری داشته است.

این مسئول صنفی خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش تمامی هزینه‌های مؤثر در واردات کالا، تعداد قابل توجهی از شرکت‌های واردکننده از چرخه واردات این کالاها خارج شده و مابقی شرکت‌ها با زیان و یا سودهای اندک به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا