کد خبر: ۱۵۰۶۰۰45127
لینک کوتاه:
بازارخدمات و توزیعفناوری اطلاعات و ارتباطات

عضو هیات مدیره شرکت ملی پست؛ مرکز نوآوری پست رونمایی می‌شود

عضو هیات مدیره شرکت ملی پست گفت: اقدامات مربوط دریافت مجوز و راه‌اندازی اولین مرکز نوآوری شرکت ملی پست انجام شده و به زودی از آن رونمایی خواهند شد.

به گزارش ایرنا، تحول دیجیتال در شرکت ملی پست از سال ۹۸ و با ارائه طرح «تحول دیجیتال»  آغاز و برای اجرایی شدن این طرح، گام‌های بلندی در شرکت ملی پست انجام برداشته شد.

«محمدرضا قادری» عضو هیئت مدیره و راهبر حوزه فناوری و برنامه‌ریزی شرکت ملی پست  به شرح برخی از این اقدامات پرداخت.

رونمایی از مرکز نوآوری پست در پارک فاوا

یکی از مهم‌ترین خدماتی که برای ایجاد تحول دیجیتال در شرکت ملی پست انجام شده، راه‌اندازی مرکز نوآوری در پارک فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات (فاوا) است. محمدرضا قادری در این‌خصوص گفت: سیاست اصلی شرکت ملی پست این است که تمرکز خود را بر انجام کارآمد و بهینه عملیات اصلی لجستیکی بگذارد و توسعه خدمات خود خصوصاً خدمات سکوی تجارت الکترونیک را از طریق بخش خصوصی و استارتاپ‌ها انجام دهد.

وی تأکید کرد: بر همین اساس طرحی تحت عنوان طرح شتاب‌دهی شرکت پست تعریف کردیم که در این طرح با بیش از ۷۰ مرکز رشد، شتاب‌دهنده و پارک‌های علم و صنایع در سراسر کشور ارتباط برقرار کردیم و تعداد زیادی از استارتاپ‌های موجود را جذب شبکه کردیم تا در کنار ما کار کنند.

عضو هیات مدیره شرکت ملی پست افزود: برای این‌که استارتاپ‌ها روی ارائه خدمات تخصصی پستی و توسعه سکو تمرکز داشته باشند از ابتدای امسال، تأسیس مرکز نوآوری شرکت پست را در دستور کار قرار دادیم که قراردادهای مرکز اول امضا شده و در اولین فرصت در پارک فاوای وزارت ارتباطات رونمایی خواهد شد. در گام نخست شعب دیگر این مرکز در استان‌های خراسان رضوی، اصفهان و گلستان راه‌اندازی می‌شود و این به تمام کشور تسری پیدا می‌کند.

افزایش حجم عملیاتی شرکت ملی پست

قادری با تأکید بر این‌که با ارائه خدمات نوآورانه در شرکت ملی پست، توانسته‌اند در تمام زمینه‌ها نوآوری‌ داشته باشند و با استفاده از آن حجم عملیاتی شرکت را با همان نیروی کار افزایش دهند گفت: با اقدامات صورت گرفته، سطح درآمد شرکت را بدون افزایش تعرفه‌ها بالا بردیم. ضمن این که از نظر سرعت ارسال مرسولات و سالم رساندن بسته به دست مشترکان نیز موفق بودیم.

عضو هیات مدیره شرکت ملی پست تأکید کرد: یکسان‌سازی قیمت‌ها، برنامه فروش به‌صورت قراردادی، ایجاد اشتراک برای جمع‌آوری مرسولات و در برخی از قراردادها تحویل رایگان در ازای ارائه خدمت را مدنظر قرار دادیم.

وی تأکید کرد: نظام پرداخت مبتنی بر عملکرد استان‌ها، طرح اصلاح نظام پرداخت به کارکنان بر اساس موقعیت و کارایی (طرح ستاپ)، پرداخت دستمزد نامه‌رسان‌ها بر اساس PSP به تعداد بسته‌ای که توزیع می‌کنند بستگی دارد، اخیراً همین طرح را برای باجه‌ها در نظر گرفته‌ایم، آن‌ها بر اساس تعداد مرسولات دریافتی‌شان دستمزد می‌گیرند.

سیستم سورتینگ مکانیزه

قادری خاطرنشان کرد: بین استان‌ها هم‌جوار خطوط مستقیم ایجاد کردیم تا سرعت ارائه سرویس بالا برود. برای حمل و جابه‌جایی مرسولات در مراکز مبادله، بارگیری و تخلیه آن از ترولی‌های چرخ‌دار استفاده کردیم که سرعت عملیات و کیفیت حمل را بالا برده است. در استان‌های بزرگ از دستگاه‌های سورتینگ مکانیزه (درجه‌بندی و دسته‌بندی محصولات) برای جداسازی مرسولات استفاده کردیم و به این واسطه ظرفیت خود را تا ۴ برابر افزایش دادیم.

قادری با تأکید بر این‌که برای ایجاد تحول در محصولات نیز گام‌هایی برداشته شده است، افزود: پروژه ملی GNAF در حوزه اقتصاد مقاومتی و توسعه دولت الکترونیک تعریف شده است.

ما این پروژه را در این مدت تجاری‌سازی کردیم و اکنون آماده ارائه خدمت به بخش خصوصی و دولتی شده است.

پروژه ملی احراز هویت مکانی بر پایه GNAF

عضو هیات مدیره شرکت ملی پست تصریح کرد: اکنون انواع و اقسام روش های تبدیل آدرس و کدپستی به موقعیت مکانی و آدرس‌های توصیفی در آن پیاده‌سازی شده که درآمد خوبی برای شبکه پستی کشور ایجاد کرده است. پیاده‌سازی سرویس توزیع در دفاتر، بازسازی سیستم صندوق پست الکترونیکی (صاپست)، پیاده‌سازی احراز هویت مکانی بر پایه GNAF، اجرای عملیاتی سرویس رهگیری و رصد کالاهای استراتژیک کشور مانند مرغ و محصولات پتروشیمی بر پایه سامانه‌های الکترونیکی کشور، بازسازی ۵۲ سرویس از سرویس‌های موجود شرکت پست روی سکوی تجارت الکترونیک پست و استانداردسازی سرویس‌های اصلی و پایه پستی از دیگر اقداماتی است که در این حوزه انجام شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا