کد خبر: ۰۵۰۵۰۰39363
لینک کوتاه:
روزنامهسلامت و رفاه

عوارض و مالیات کالاها و اقدامات آسیب رسان سلامت در سال ۱۴۰۰ تصویب شد

درصد عوارض و مالیات کالاها و اقدامات آسیب‎رسان سلامت در سال ۱۴۰۰ با حضور رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور تعیین و تصویب شد.

به گزارش وبدا، نخستین نشست کارگروه تعیین مالیات و عوارض بر کالاها و اقدامات آسیب‎رسان به سلامت در سال ۱۴۰۰ با حضور علی دل پیشه رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی؛ کارشناسان گروه هماهنگی سیاست‎های بخش سلامت، نمایندگان تام‎الاختیار سازمان برنامه و بودجه؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ انستیتو تحقیقات تغذیه‎ای و صنایع غذایی کشور؛ معاونت توسعه مدیریت، منابع و برنامه‎ریزی و معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

بر اساس ماده ۴۸ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲) مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۳، هرگونه تولید، واردات و عرضه کالاها و خدمات آسیب‎رسان به سلامت و داروهای با احتمال سوءمصرف، مشمول عوارض خاص تحت عنوان عوارض سلامت است.

 در ابتدای هر سال کارگروهی با مسئولیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با عضویت وزارتخانه‎های امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه کشور، درصد عوارض بر خدمات، اقدامات و کالاهای آسیب‎رسان به سلامت و داروهای با احتمال سوءمصرف را تعیین و ابلاغ می‎کند.

در نخستین نشست کارگروه تعیین مالیات و عوارض بر کالاها و اقدامات آسیب‎رسان به سلامت که در سال ۱۴۰۰ برگزار شد، پس از بحث و تبادل نظر پیرامون تعیین مالیات و عوارض بر کالاها و اقدامات آسیب‎رسان به سلامت، بر اساس تصمیم نمایندگان وزارتخانه‌های یاد شده و سازمان برنامه و بودجه، درصد عوارض یاد شده برای سال ۱۴۰۰ تعیین و به تصویب رسید.

شایان ذکر است بر اساس قانون، در صورت اخذ عوارض تعیین مالیات و عوارض بر کالاها و اقدامات آسیب‎رسان به سلامت، ۱۰۰ در صد مبلغ وصولی پس از واریز به خزانه و مبادله موافقت‎نامه به صورت درآمد، هزینه در اختیار دستگاه‎های اجرائی مربوطه قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا