کد خبر: ۲۲۰۵۹۹1166
  لینک کوتاه:
اقتصاداقتصاد کلان

رییس سازمان مدیریت تهران: عمده فرار مالیاتی از تهران است

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران اظهار داشت: رقم فرار مالیاتی بسیار قابل توجه است که شناسایی آن الزام است. اعدادی از فرار مالیاتی در استان تهران در حال حاضر در اختیار ندارم اما بی‌شک بخش زیادی از فرار مالیاتی مربوط به این استان می‌شود.

مسعود شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با بیان اینکه درباره احتمال کسری بودجه استان تهران با توجه کاهش درآمدهای نفتی و درآمدهای مالیاتی ناشی از شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: طبق گزارش رییس سازمان برنامه و بودجه علی رغم همه مضایقی که در چند ماه ابتدای سال با آنها مواجه شدیم، آسیبی به درآمدهای مالیاتی وارد نشد.

وی ادامه داد: اما درآمدهای نفتی بسیار بسیار پایین‌تر از حد انتظار بوده است. از این رو دولت برای پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای به دنبال برنامه‌های دیگری هم است، که علاوه بر منابع بودجه‌ای و آنچه با عنوان طرح‌های تملک دارایی تعریف می‌شود از روش‌های دیگر مانند مشارکت عمومی و خصوصی و ایجاد زمینه برای برون سپاری خدمات دولت در تلاش است که آهنگ توسعه محدود نشود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با اشاره به روش‌های جدید تامین منابع گفت: طرح‌هایی مانند مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر خانه‌های خالی و … در مجلس هم دنبال می‌شود. در نهایت ما ناگزیر هستیم به سمت درآمدهای غیر نفتی برویم و بهترین جایگزین درآمدهای مالیاتی است.

فرار مالیاتی
فرار مالیاتی

شفیعی افزود:

رقم فرار مالیاتی بسیار قابل توجه است که شناسایی آن الزام است. اعدادی از فرار مالیاتی در استان تهران در حال حاضر در اختیار ندارم اما بی‌شک بخش زیادی از فرار مالیاتی مربوط به این استان می‌شود.

وی درباره مالیات بر خانه‌های خالی استان تهران اظهار داشت: ۵۰۰ هزار واحد خالی در تهران تخمین زده شده است البته اخیرا با راه‌‍اندازی سامانه اسکان و املاک در وزارت راه و شهرسازی و خود اظهاری‌های انجام شده، باید دید میزان خانه‌های خالی در تهران چقدر است.

شعیعی تاکید کرد: باید یک ارتباط معنادار بین درآمد مالیاتی استان‌ها با هزینه‌کرد آنها مشخص شود که در حال حاضر این دو عدد در تهران از هم فاصله دارند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران ادامه داد: با وجود همه این‌ها آنچه که به عنوان اداره امور ساختار اجرایی دولت است کسری بودجه نداریم و دولت موظف است که تا پایان سال تمام بودجه مواردی از جمله حقوق پرسنل هزینه‌های جاری اجتناب‌ناپذیر را تامین کند.

وی افزود: برای پیشبرد پروژه‌های عمرانی از طریق انتشار اوراق قرضه می‌توانیم اقدام کنیم.

شفیعی با بیان اینکه واقعیت این است که طبق آنچه که آقای نوبخت اعلام کرده به منابع مورد نظر در برنامه بودجه نرسیده‌ایم اما از آنجایی که هزینه‌ها را هم کنترل کرده‌ایم با چالش جدی مواجه نیستیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا