کد خبر: 181001115877
روزنامهعدالت و رفاه اجتماعی

فروش داروهای کمیاب در قبال خرید داروهای کم‌مصرف

دبیر انجمن داروسازان تهران با بیان اینکه برخی شرکت‌های پخش دارو به‌ازای خرید داروهای کم‌مصرف،‌ داروهای کمیاب را به داروخانه‌ها می‌فروشند؛ گفت که این مساله باعث انتقال پیام اشتباه به تولیدکنندگان و سیاستگذاران صنعت دارو و ضرر مالی به داروخانه‌ها می‌شود.

فروش داروهای سهمیه‌ای و خاص در قبال خرید سایر داروها که به “سبدفروشی” نیز شهرت دارد، یکی از مشکلاتی است که در پی بروز کمبودهای دارویی تشدید شده است و داروخانه‌داران را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کند. در پی کمیاب شدن برخی از داروها، شرکت‌های پخش، داروهای کمیاب را به‌شرطی به داروخانه‌ها می‌فروشند که کنار آن، داروهای کم‌مصرف یا بی‌مصرف و یا مکمل‌ها را خریداری کنند، برای مثال در شرایطی که با کمبود سرم مواجه شده بودیم؛ برخی شرکت‌های پخش متخلّف، به‌ازای خرید تعدادی مکمل، به داروخانه‌ها سرم می‌فروختند.

در این راستا، محمدرضا دری؛ دبیر انجمن داروسازان تهران به تسنیم گفت: نگاه صرفاً اقتصادی به صنعت دارویی، باعث این پدیده شده است که شرکت‌های توزیع‌کننده دارو، بعضاً محصولات دارویی خود را که عمدتاً‌ از سوی داروخانه‌ها خریداری نمی‌شوند؛ کنار داروهایی به فروش برسانند که مشکل تولید یا تأمین دارند و نیاز جامعه به آنها زیادتر است.

وی درباره پیامدهای منفی فروش سبدی داروها بیان کرد: وقتی دارویی بیش از اندازه تولید و به شرکت‌های توزیع‌کننده دارو فروخته می‌شود؛ این شرکت‌ها برای تبدیل کردن آن محصول به نقدینگی، آن را کنار داروهای کمبودشده، به فروش می‌رسانند؛ این امر باعث می‌شود که دارویی که اضافه تولید شده است، وارد بازار و داروخانه شود درنتیجه به‌صورت کاذب به شرکت‌های تولیدی این پیغام داده می‌شود که این دارو نیز مصرف‌کننده دارد و باعث تداوم تولید آن می‌شود و آمار کاذب و اشتباهی به سیستم‌های تصمیم‌ساز داده می‌شود.

دبیر انجمن داروسازان تهران با ارائه مثالی ادامه داد: برای مثال به‌ازای هر صد بسته مکمل، پنج بسته از یک داروی کمیاب فروخته می‌شود؛ این امر باعث می‌شود سیاستگذاران حوزه دارو تصور کنند که مکمل‌ها به‌مقدار زیاد به فروش می‌رسد و بنابراین تولید آن باید افزایش یابد و این مساله باعث انتقال اشتباه پیام تولید دارو به مسئولین و سیستم تولید کشور و افزایش ارزبری را سبب می‌شود.

دری اضافه کرد: علاوه بر این، فروش شرطی داروهای کمیاب به داروخانه‌ها، باعث می‌شود داروهای کم‌مصرفی که به داروخانه‌داران به‌صورت تحمیلی فروخته می‌شود؛ در انبار بماند و تاریخ انقضای این داروها بگذرد و درنتیجه این مدل فروش دارو، باعث ضررهای مالی جبران‌ناپذیری به داروخانه‌داران می‌شود. ما در کشور آمار تولید داروها را داریم اما متأسفانه بررسی نمی‌شود که چه‌تعداد از این داروهای تولید و توزیع شده، به‌دلیل اتمام تاریخ مصرف و به فروش نرفتن، دور ریخته شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا داروخانه‌ها علی‌رغم زیان‌ده بودن این فرایند، اقدام به خرید داروها به‌شکل سبدی می‌کنند، گفت:‌ به‌هرحال وقتی بیمار با یک نسخه به داروخانه مراجعه می‌کند داروخانه باید بتواند نیازهای بیمار را تأمین کند تا فرد مجبور نباشد برای خرید دارو از داروخانه‌ای به داروخانه دیگر برود و همین امر منجر به این می‌شود که برخی همکاران داروخانه‌دار، مجبور شوند زیر بار فروش سبدی داروها بروند.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا