قیمت جهانی نفت امروز ۱۲ مرداد ۱۴۰۱

  کد خبر: ۱۲۰۵۰۱94877
  لینک کوتاه:

قیمت جهانی نفت امروز ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ کاهش یافت. علت چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت جهانی نفت در ساعت‌های اولیه امروز و در آستانه اجلاس تولیدکنندگان اوپک پلاس حدودا یک درصد کاهش یافت. علت کاهش قیمت، ترس از کاهش تقاضا، در نتیجه کند شدن رشد اقتصادی دنیا و قدرت گرفتن دلار گزارش شده است.

تسنیم به نقل از رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز باز ۴۷سنت معادل ۰٫۴۷درصد کاهش به ۱۰۰دلار و ۶سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۳۸سنت معادل ۰٫۴۰درصد کاهش ۹۴دلار و ۴سنت معامله می‌شود.


گروه کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش از جمله روسیه، امروز چهارشنبه دیدار می‌کنند. طبق گفته منابع اوپک پلاس، این گروه احتمالا سطح تولید خود را برای ماه سپتامبر تغییر نمی‌دهند یا یک افزایش جزئی تولید خواهند داشت.

تحلیلگران انتظار دارند سطح تولید اوپک پلاس به‌خاطر دورنمای ضعیف تقاضا به‌دنبال افزایش ترس از رکود اقتصاد تغییری نکند و اعلام کرده‌اند عربستان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده این ائتلاف تمایلی برای افزایش تولید ندارد.

با توجه به این‌که ائتلاف اوپک پلاس نتوانسته به اهداف تولید خود برسد، بنابراین حتی با وجود افزایش نسبی تولید برای ماه سپتامبر، قیمت نفت تغییری نمی‌کند.

اوپک پلاس قبل‌ از آغاز این اجلاس پیش‌بینی خود در مورد مازاد تولید در بازار نفت در سال جاری میلادی را ۲۰۰هزار بشکه در روز بالا برد و ۸۰۰هزار بشکه اعلام کرد.

چه عواملی بر تقاضا نفت خام تاثیر دارد؟

عوامل بسیاری بر دورنمای تقاضا تاثیر می‌گذارند. عواملی مانند افزایش ترس از رکود اقتصاد در آمریکا و اروپا، افزایش بدهی در اقتصادهای نوظهور و سیاست کرونای صفر چین که فعالیت اقتصادی در بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام دنیا را کاهش داده‌ است.

قدرت گرفتن دلار به‌دنبال افزایش نرخ بهره فدرال‌ رزرو آمریکا جهت مهار تورم، بر قیمت نفت تاثیر می‌گذارد. چون افزایش ارزش دلار خرید نفت را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گران‌تر می‌کند.

از طرف دیگر، مؤسسه نفت آمریکا اعلام کرد ذخایر نفت خام این کشور حدود ۲٫۲میلیون بشکه در هفته منتهی به ۲۹ جولای افزایش یافته‌ است. این در حالی است که تحلیلگران انتظار ۶۰۰هزار بشکه کاهش این ذخایر را داشتند.

اخبار روز
خروج از نسخه موبایل