کد خبر: ۰۱۱۱۹۹12934
لینک کوتاه:
اخبار شرکت ها

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی لرستان خبر داد:  نقشه‌هاى شناسایى و پیجویى مواد معدنی الشتر، الیگودرز و بروجرد تهیه خواهد شد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی لرستان درباره فعالیت‌هاى اکتشافى در استان متبوع خود گفت: در راستاى طرح‌هاى اکتشافى استان، شناسایى و پى‌جویى پتانسیل‌هاى معدنى استان لرستان با توان کارشناسى و مالى سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و استان آغاز شده است.

حجت‌الله کریمی‌منفرد، با اشاره به اولویت‌هاى اکتشافى سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، گفت: بر همین اساس تهیه نقشه‌هاى پتانسیل فاز شناسایى، عملیات پیجویى مواد معدنی در برگه الشتر واقع در استان لرستان در مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: در ادامه عملیات پى‌جویى برگه‌هاى یک‌پنجاه‌هزارم الیگودرز و بروجرد نیز انجام خواهد شد.

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی لرستان با بیان این‌که از لحاظ ساختاری استان لرستان در دو زون زمین ساختاری زاگرس و سنندج- سیرجان واقع شده، افزود: هر یک از این زون‌ها از لحاظ الگوهای زمین‌ساختى سیمای متفاوتی دارند.

وی با تاکید بر این‌که در گستره‌هاى واقع در شمال و خاور استان لرستان پدیده‌های ژئومورفولوژیک، ترمیک و دینامیک شباهت کامل با زون دگرگونی سنندج – سیرجان وجود دارد؛ خاطرنشان کرد:این منطقه بخشی از پویاترین پهنه‌هاى زمین‌ساختى ایران محسوب شده و از همین جهت پدیده‌های دگرگونی ماگماتیسم و زمین‌ساخت مکرر و منطبق بر فازهای تکتونیکی جهانی در آن رخ داده است.

به گفته کریمی‌منفرد، زون دگرگونى-ماگمایى سنندج- سیرجان استان لرستان انواع سنگ‌هاى تزئینى، مرمریت و چینى، آهن، مس، منگنز، سرب و روى و سیلیس‌هاى دگرگونى را در بردارد و در قسمت‌هاى مرکزى کانسارهاى اگزالاتیو مس و آهن پراکنده به همراه تالک، سرپانتین قابل ملاحظه است.

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی لرستان تصریح کرد: عمده واحدهای سنگی رخنمون یافته در محدوده‌های واقع در زون زاگرس مرتفع شامل آهک، آهک دولومیتی، آهک مارنی، آهک اربیتولیندار، شیل، ماسه سنگ و رادیولاریت به سن مزوزوئیک و کنگلومرا، چرت و آهک مرجانی به سن ائوسن تا الیگومیوسن است و زون زاگرس بیشتر منابع هیدروکربورى به‌صورت بیتومین یا قیرطبیعى و در واقع شیل و ماسه سنگ‌هاى بیتومین‌دار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا