کد خبر: ۰۴۱۲۹۹16804
لینک کوتاه:
اقتصاد

مرکز آمار اعلام کرد؛ تورم خانوار کشور در بهمن به ۲.۵ درصد رسید

مرکز آمار اعلام کرد که تورم خانوارهای کشور در ماه بهمن ۲.۵ درصد بوده است.

به گزارش مهر، مرکز آمار، شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان‌ها در بهمن ١٣٩٩ را اعلام کرد.

در بهمن ماه ١٣٩٩ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (١٠٠=١٣٩۵) به ٢٩٢.٨ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان چهارمحال و بختیاری با ٣.٨ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان‌های خراسان جنوبی و گیلان با ١.٧ درصد افزایش است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ۴٨.٢ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کردستان (۵٨.٣ درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (۴٣.۴ درصد) است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به عدد ٣۴.٢ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان هرمزگان (٣٧.٨ درصد) و کمترین آن مربوط به استان مرکزی (٣٠.٩ درصد) است.

خانوارهای شهری

در بهمن ماه ١٣٩٩ عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری (١٠٠=١٣٩۵) به ٢٨٩.۵ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان چهارمحال و بختیاری با ٣.۶ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان خراسان جنوبی و کرمانشاه با ١.۴ درصد افزایش است. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور ۴٧.٢ درصد است.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان کردستان (۵٧.٩ درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (۴٣.٢ درصد) است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای شهری به عدد ٣۴.١ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان هرمزگان (٣٧.۵ درصد) و کمترین آن مربوط به استان‌های آذربایجان غربی و مازندران (٣٠.۵ درصد) است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا