کد خبر: ۲۶۰۹۹۸3095
  لینک کوتاه:
راه و مسکن

۲۰ درصد تسهیلات بانک‌ها به مسکن تخصص می‌ یابد؛ مسکن یکمی‌ها با «اقدام ملی» خانه ‌دار می‌ شوند

مائده شیرپور

عصراقتصاد: عضو هیأت مدیره بانک مسکن سهم بانک مسکن در طرح اقدام ملی ساخت واحدهای مسکونی را اعلام کرد.

نادر قاسمی اعلام کرد: در قالب طرح اقدام ملی قرار است تا سال ۱۴۰۰ معادل ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود و در این زمینه نه تنها بانک مسکن بلکه شبکه بانکی کشور مسئولیت مشارکت در تامین مالی و کمک به پیشبرد ساخت واحدها را برعهده دارد.

وی افزود: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده و برنامه زمانبندی اجرای طرح اقدام ملی قرار است از مجموع اعتبارات بانکی مورد نیاز برای ساخت این واحدها در کل ۱۴ هزار میلیارد تومان برای سال‌های ۹۸ و ۹۹ از سوی بانک مسکن به متقاضیان پرداخت شود و سایر بانک‌ها هم با توجه به اینکه در برنامه مجلس پیشبینی شده است که هر یک از بانک‌ها باید به طور متوسط ۲۰ درصد از تسهیلات خود را به بخش مسکن اختصاص دهند، سهمی جداگانه و مشخص را در این زمینه برعهده دارند.

قاسمی گفت: در طرح اقدام ملی به دنبال مذاکراتی که با وزیر راه و شهرسازی و معاونان وی داشتیم قرار شد در سال ۹۸ و ۹۹ بالغ بر ۱۴۰ هزار واحد مسکونی این طرح با پرداخت میانگین ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات به ازای هر واحد و در مجموع ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتبار، از طریق بانک مسکن تامین مالی شوند. وزارت راه و شهرسازی سهمیه هر نهاد متولی طرح اقدام ملی از این ۱۴۰ هزار واحد برای دریافت تسهیلات را مشخص می‌کند و بانک نیز براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی و دستگاه‌های متولی این طرح اقدام به پرداخت تسهیلات در این زمینه می کند.میانگین پرداخت تسهیلات هر واحد هم حدودا ۱۰۰ میلیون تومان است که ممکن است در برخی از پروژه‌ها با توجه به موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در شهرهای کوچک‌تر مبلغ تسهیلات کمتر و در برخی از پروژه‌ها بیشتر باشد. اما میانگین تسهیلات در نظر گرفته برای طرح اقدام ملی به ازای هر واحد مسکونی ۱۰۰ میلیون تومان است.

عضو هیأت مدیره بانک مسکن یک خبر خوش خطاب به سپرده‌گذاران و واجدان شرایط دریافت تسهیلات از صندوق پس‌انداز مسکن یکم اعلام کرد.

قاسمی اعلام کرد: مطابق با تفاهم انجام شده با وزارت راه و شهرسازی، بخش قابل توجهی از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن به واجدان شرایط دریافت تسهیلات از محل حساب صندوق پس انداز مسکن یکم اختصاص می‌یابد. وی افزود: نکته مهمی که در این رابطه مطرح است آنکه سپرده‌گذاران و متقاضیان واجد شرایط دریافت تسهیلات از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم می‌توانند به صورت ویژه جزو متقاضیان واجد شرایط دریافت واحدهای مسکونی ساخته شده در قالب طرح اقدام ملی قرار بگیرند. یعنی این گروه از متقاضیان می توانند به واسطه اتصال حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم خود به پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن از تسهیلات صندوق یکم برای خرید این واحدها استفاده کنند.

قاسمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نزدیک به ۳۵۰ هزار متقاضی آماده دریافت تسهیلات از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم وجود دارد. نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم نیز در مناطق غیر بافت فرسوده ۸ درصد ودر بافت فرسوده ۶ درصد است.

با توجه به افزایش قیمت‌ها و جهش قیمت مسکن متقاضیان صندوق پس‌انداز مسکن یکم با این نگرانی مواجه شدند که قدرت خرید آنها و قدرت امتیاز تسهیلاتی آنها تضعیف شده است و دیگر با این میزان تسهیلات قادر به خرید مسکن نیستند. اما از آنجا که در این طرح زمین به صورت اجاره ۹۹ ساله و یا به صورت تقسیطی به متقاضیان واجد شرایط واگذار می‌شود و قیمت زمین عملا از هزینه کل خرید مسکن حذف می‌شود برای متقاضیان دریافت تسهیلات از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم، خرید واحدهای طرح اقدام ملی یک گزینه بسیار مناسب و یک فرصت خوب برای خانه‌دار شدن محسوب می‌شود. به خصوص اینکه اغلب این واحدها بر خلاف برخی از واحدهای مسکن مهر در مکان‌های مطلوب در حال احداث است.

اما مدیر امور اعتباری بانک مسکن ضوابط و نحوه اتصال سپرده‌گذاران صندوق پس‌انداز مسکن یکم به طرح ملی اقدام مسکن را تشریح کرد.

محمدحسن علمداری گفت: با توجه به تفاهم‌نامه منعقد شده با وزارت راه و شهرسازی مقرر شده است اعطای تسهیلات مشارکت برای احداث واحدهای مسکونی در طرح اقدام ملی با اولویت دارندگان حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم صورت بگیرد. به نحوی که دارندگان این تسهیلات امکان استفاده از تسهیلات را در دوران ساخت با نرخ سود و شرایط صندوق پس‌انداز یکم داشته باشند.

وی توضیح داد: حتی در صورتی که امتیاز دریافت تسهیلات برای دارنده حساب پس‌انداز صندوق یکم مبلغی کمتر از تسهیلات بدون سپرده در نظر گرفته شده برای طرح اقدام ملی باشد، متقاضی علاوه بر دریافت تسهیلات مسکن یکم با نرخ سود تسهیلات این صندوق، امکان دریافت مابه‌التفاوت تسهیلات یکم با تسهیلات بدون سپرده را نیز دارد. به این معنا که حتی اگر سپرده‌گذار در صندوق پس‌انداز مسکن یکم در شهرهای کوچک مشمول دریافت سقف کمتری تسهیلات در مقایسه با مبلغ تسهیلات بدون سپرده طرح اقدام ملی شود این امکان وجود دارد که سقف تسهیلات وی به طور متوسط تا ۱۰۰ میلیون تومان(سقف تسهیلات بدون سپرده) افزایش یابد.

علمداری همچنین نحوه اقدام بانک و سایر مزایای طرح اقدام ملی برای متقاضیان دریافت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم را تشریح کرد. به گفته وی به زودی و به محض اعلام مشخصات پروژه‌ها به بانک مسکن برای تامین مالی، بانک مسکن اقدام به اعلام عمومی و انتشار فراخوان به دارندگان حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم خواهد کرد و روند اعطای تسهیلات در بانک مسکن آغاز شده و ادامه می‌یابد. ضمن آنکه امکان استفاده از این امتیاز در مقطع انعقاد قرارداد مشارکت مدنی با ضوابط و نرخ سود تسهیلات صندوق یکم وجود خواهد داشت.

وی افزود: در صورت ارایه تقاضا از سوی زوجین برخوردار از امتیاز تسهیلات یکم امکان بهره‌مندی از سقف تسهیلات زوجین در طرح مذکور (طرح اقدام ملی مسکن) وجود دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا