کد خبر: ۲۵۱۰۰۰65266
  لینک کوتاه:
روزنامهعدالت و رفاه اجتماعی

مشاغل خانگی جان تازه می‎ گیرند

معاون اشتغال وزارت کار از تدوین بسته‎های توسعه بازار مشاغل خانگی مختص هر استان خبر داده و گفته است که با تزریق منابع و تسهیلات مالی مشاغل خانگی جان دوباره می‎گیرند.

به گزارش ایسنا، امروزه اشتغال خانگی یکی از شیوه‎های موثر اشتغالزایی در بسیاری از کشورها به شمار می‎رود و به منبع مهمی برای درآمد افراد و خانوارها تبدیل شده است؛ افراد با کار در خانه در کنار دیگر اعضا علاوه بر افزایش سطح درآمد و توسعه کسب و کار خود به افزایش رفاه و اقتصاد خانواده نیز کمک می‎کنند.

سرمایه‎گذاری، هزینه پایین و بهره‎وری بالا، از مزیت‎های مهم مشاغل خانگی است؛ این نوع کسب و کارها، در گرایش و تنوع بسیار قابلیت انجام دارند و حتی می‎توانند سریع‎تر به سودآوری برسند.

محمود کریمی بیرانوند، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تدوین بسته‎های توسعه بازار مشاغل خانگی مختص هر استان خبر داده و می‎گوید: این بسته‎ها با نظر فعالان کسب و کار هر استان به اجرا در خواهد آمد.

وی همچنین می‎افزاید: حمایت‎های مالی برای بازسازی مشاغل خانگی در حال تدوین و آماده ابلاغ به سراسر کشور است و با تزریق تسهیلات مالی، این کسب و کارها جانی دوباره می‌گیرند.

 کریمی بیرانوند، هزینه پایین، بهره‎وری بالا و حداکثر استفاده  از زمان را از مهمترین مزایای مشاغل خانگی عنوان کرده و می‎گوید: تولید کنندگان محصولات خانگی همزمان در خانه و بیرون در حال فعالیت هستند و این امر خود  باعث تمایز این کسب و کار از سایر شغل‎ها شده است.

به گفته معاون وزیر کار، برگزاری نمایشگاه‎های خانگی با عرضه محصولات نوآورانه یکی از بهترین مسیرهای پیشرفت و افزایش فرصت‎های شغلی به شمار می‎رود که در ارتقای سطح مهارت و انگیزه و پایداری اشتغال خانوارها موثر است.

در حال حاضر بازاریابی و شناسایی بازار فروش از عمده‎ترین مشکلات فعالان صنف مشاغل خانگی به شمار می‎رود که لازم است حمایت‎های گسترده ای در این زمینه از شاغلان و فعالان این حوزه برای ورود با بازار صورت گیرد و آموزش‌های مورد نیاز داده شود.

همچنین در صورت ثبات قیمت‎ها و تامین مواد اولیه ارزان و مناسب می‎توان علاوه بر ماندگاری مشاغل خانگی در بازارهای داخلی، با احیای بازارهای هدف خارجی زمینه صادرات محصولات خانگی ایرانی به کشورهای همجوار را فراهم کرد و از این طریق ضمن ارزآوری برای کشور، شاغلان این حوزه را چند برابر کرد.

کارشناسان بازار کار معتقدند کسب و کارهای کوچک شاید برای پیشرفت نیاز به زمان و پشتکار داشته باشند ولی بعد از رسیدن به موفقیت می‎توانند بسیار قوی‎تر از رقبای بزرگ خود ظاهر شوند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا