کد خبر: 09080052245
  لینک کوتاه:
روزنامهاقتصادبورسبازارها و خدمات مالی

معاون اجرایی سازمان بورس تاکید کرد: ضرورت ایجاد سد دفاعی برای مقابله با تلاش‌ هکرها

نشست بررسی مشکلات امنیتی شبکه‌های داخلی کارگزاری‌ها روز گذشته با حضور معاونت اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار، سرپرست مرکز نظارت بر امنیت بازار سرمایه (مکنا) و کارگزاری‌ها برگزار شد.

معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار، در این نشست درباره اهمیت امنیت اطلاعات در بازار سرمایه گفت: انجام حملات سایبری هدفمند یکی از شیوه‌های جدید برای ایجاد اختلال در سرویس‌دهی به مردم و ایجاد نارضایتی عمومی است. حملات یک ساله اخیر به مجموعه راه‌آهن، وزارت راه، حمله چند روز اخیر به شبکه توزیع سوخت و حملاتی از این دست، با همین هدف صورت گرفته است.

حسن فرج‌زاده ادامه داد: با توجه به تحلیل‌های متعددی که در سازمان بورس و اوراق بهادار از سوی مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه (مکنا) انجام شده، نرخ حملات سایبری به بازار سرمایه در یک سال اخیر رشد فراوانی داشته است که هر گونه اختلال احتمالی منجر به تاثیر مستقیم در سرمایه‌گذاری مردم و کاهش اقبال عمومی از بازار سرمایه خواهد شد.

۷۰۰ نهاد مالی

معاون اجرایی سازمان با بیان اینکه بازار سرمایه از لحاظ وسعت تکنولوژی و فناوری یکی از حوزه‌های کم‌نظیر در سطح کشور است، اظهار کرد: وجود بیش از ۷۰۰ نهاد مالی در این حوزه و ارائه خدمات مستقل این نهادها در بستر اینترنت، در مقایسه با سایر حوزه‌ها و صنایع کشور، مثال‌زدنی است.

او ادامه داد: گستردگی بستر تکنولوژیک بازار سرمایه یک تیغ دو لبه است. وجود سامانه‌های متعدد در بستر اینترنت، فضای بیشتری برای مهاجمان سایبری فراهم می‌کند. در صورت اختلال و تهاجم سایبری در هر بخشی از این خدمات از اعتبار بازار سرمایه خواهد کاست. بنابراین، ضرورت دارد تمامی خدمات اینترنتی با سطح بالای امنیت و پایداری ارائه شود.

فرج‌زاده ادامه داد: حفظ امنیت صرفا محدود به سامانه‌های اینترنتی نیست بلکه امنیت شبکه‌های داخلی شرکت‌ها و خدمات داخلی آن‌ها نیز مهم است و باید داده‌ها و اطلاعات مشتریان محرمانه تلقی شود و هر جایی که به هر طریقی دسترسی به این اطلاعات وجود دارد حفظ امنیت این اطلاعات باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

او تصریح کرد: از ابتدای سال ۱۳۹۸، بازار سرمایه با اقبال عمومی مواجه شد؛ به گونه‌ای که اکنون بازار سرمایه پذیرای ۵۰میلیون سرمایه‌گذار مستقیم است. شمار بالای سرمایه‌گذاران در این بازار، اهمیت امنیت اطلاعات و حصول اطمینان از فرایندهای اطلاعاتی و فناوری اطلاعات را بیش از پیش کرده است.

فرج‌زاده با مدنظر قرار دادن وضع ویژه سیاسی کشور، تصریح کرد: تلاش‌های بیشماری برای صدمه زدن به زیرساخت‌های فناوری اطلاعات از جمله اطلاعات سهامداران به دلیل شمار بالای آنها شد تا از این طریق به نارضایتی عمومی دامن بزنند.

زیرساخت‌های اطلاعاتی کارگزاری‌ها

او درباره نقش کلیدی کارگزاری‌ها به عنوان بازوی اجرایی تصریح کرد: اگر چه موضوعات فناوری اطلاعات به شرکت‌های OMS باز می‌گردد، اما از آنجا که ارائه خدمات برعهده کارگزاری‌هاست، از این رو، مسئولیت حفظ امنیت اطلاعات برعهده آنهاست. بنابراین لازم است زیرساخت‌های اطلاعاتی کارگزاری‌ها به گونه‌ای باشد که از بالاترین سطح امنیت برخوردار باشند تا امکان دسترسی به اطلاعات سرمایه‌گذاران میسر نشود.

معاون اجرایی سازمان بورس افزود: کارگزاری‌ها باید پیگیر و متعهد به سرمایه‌گذاری لازم به منظور امن‌سازی زیرساخت‌ها و تربیت نیروی انسانی متخصص در این زمینه باشند، زیرا به خاطر افتادن اعتماد و امنیت، هزینه‌های بسیار بالاتری نسبت به ارتقای سطح امنیت فناوری اطلاعات در پی دارد.

فرج‌زاده درباره اقدامات سازمان بورس در این خصوص گفت: سازمان بورس با تشکیل مرکز مکنا سعی بر ایجاد یک ساختار منظم سیاست‌گذاری و هدایت امنیت اطلاعات در بازار سرمایه داشته است. این مرکز با بهره‌گیری از نیروهای متخصص، الزامات، دستورالعمل‌ها و مقرراتی را تدوین کرد که رعایت این الزامات و ابلاغیه‌ها از سوی تمامی شرکت‌ها و نهادهای مالی ضروری است.

فرج‌زاده خاطرنشان کرد: کارگزاری‌ها باید همکاری لازم را با مرکز نظارت بر امنیت بازار سرمایه داشته باشند تا این اطمینان به سرمایه‌گذاران داده شود که بازار سرمایه جای امنی برای سرمایه‌گذاری است و سوءاستفاده از اطلاعات آنها وجود ندارد و آنان می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این بازار، به اهداف خود برسند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا