کد خبر: ۲۴۰۱۰۰22094
لینک کوتاه:
بازاربازرگانیتولید و بازرگانیروزنامه

معاون گمرک: هیچ مشکلی در ترخیص خوراک مرغ نیست

معاون فنی گمرک ایران اعلام کرد که هیچ مشکلی در ترخیص کالاهای اساسی از جمله نهاده‌های تولید دام و طیور از گمرک وجود ندارد و کالاهای مربوطه در صورت وجود در صف تخصیص ارز تا ۹۰درصد و داشتن اعلامیه ارز به طور کامل و فوری ترخیص می‌شود.

درجریان آشفتگی بازار مرغ دلایل مختلفی برای آن مطرح بود و هر بار توپ این گرانی در زمین‌های مختلف چرخید. در ماهای اخیر بحث‌های مختلفی مطرح شد که در مواردی  موضوع کمبود نهاده‌های تولید و یا موانع در ترخیص و واردات این اقلام به میان آمده است و در این رابطه اخیرا زرگران، از اعضای اتاق بازرگانی گفته که به دلیل وجود بروکراسی دولتی، واردات نهاده‌ها از سوی بخش خصوصی مختل شده و احتمالا وضع تولید مرغ در هفته‌های آتی دچار مشکل شده و قیمت‌ها رشد خواهد داشت.

این در حالی است که آمار گمرک ایران از وضع واردات نهاده تولید دام و طیور نشان می‌دهد که در سال گذشته در مجموع بیش از ١٣میلیون تن ذرت، جو و کنجاله سویا ترخیص شده که بالغ بر نیمی از واردات کالای اساسی بوده است، در عین حال که حدود سه میلیون تن از این سه قلم در گمرک و بندرها موجود است.

جریان ترخیص کالاهای اساسی

معاون فنی گمرک ایران به ایسنا اعلام کرد که در این رابطه مشکلی وجود نداشته و صاحبان کالا می‌توانند بر اساس شرایط تعیین‌شده نسبت به ترخیص اقدام کنند.

مهرداد جمال ‌ارونقی توضیح داد که در سال گذشته تمهیدات خاصی برای ترخیص کالاهای اساسی اندیشیده شد و در مقطعی با هماهنگی بانک مرکزی، برای پنج قلم کالای اساسی شامل جو، ذرت، کنجاله سویا، دانه‌های روغنی و روغن خام، صاحبان کالا می‌توانستند بدون صدور کد رهگیری نسبت به ترخیص اقدام کنند که البته چندان از آن استقبال نکردند.

او با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای خریدهای اعتباری ادامه داد: در مقطعی دیگر نیز در مورد  وارد کنندگان کالا به صورت اعتباری، وزارت صمت لیست ۱۴شرکت را اعلام کرد که بتوانند بدون ارائه کد رهگیری بانک نسبت به ترخیص اقدام کنند و بانک مرکزی متعهد شد که اعلامیه تامین ارز اعتباری را صادر و سه ماه بعد از آن نسبت به تامین ارز اقدام کند.

این مقام مسئول در گمرک ایران در ادامه به مصوبات آبان سال گذشته در ستاد تنظیم بازار درباره تسهیل ترخیص کالاهای دپوشده در گمرک و بندرها اشاره کرد و گفت: بر این اساس قرار شد تمامی کالاهای اساسی گروه۱، به صورت ۹۰درصد ترخیص شوند که در دستور کار قرار گرفت، اما در اسفند این موضوع به نحوی با چالش مواجه شد و ستاد تنظیم بازار به نوعی مصوبه قبلی خود در این رابطه را لغو کرد اما تاکید داشت که کالاهای اساسی که در صف تخصیص ارز قرار داشته باشند امکان ترخیص ۹۰درصدی خواهند داشت.

امکان ترخیص ٩٠ درصدی مهیاست

او افزود: بر این اساس عملا کالا در همان مرحله اول که تخصیص ارز است، قبل از صدور کد رهگیری بانک، بدون مشکل تا ۹۰درصد می‌توانست ترخیص شود و اگر در صف تامین ارز بود که دیگر هیچ مشکلی نداشت و به طور  کامل امکان ترخیص پیدا می‌کرد، از این رو وزارت صمت، وزارت جهاد و صاحبان کالا می‌توانستند بدون مانعی با رعایت ضوابط کالای خود را ترخیص کنند.

تکلیف خریدهای اعتباری  و غیر اعتباری

معاون فنی گمرک ابعاد دیگر ترخیص کالاهای اساسی را نیز مطرح کرد و توضیح داد که باید توجه کرد کالاهایی که به صورت اعتباری وارد نشده‌اند امکان قرار گرفتند در صف تخصیص و یا تامین ارز را ندارند، چرا که تامین یا انتقال ارز و همچنین انتقال اسناد خرید صورت نگرفته و به نوعی صاحب کالا مشخص نیست و از روی کشتی نیز امکان تخلیه ندارد.

او با بیان اینکه در مورد کالاهای اساسی که اعتباری وارد و اسناد خرید مبادله و صاحب کالا مشخص است امکان اقدام برای ترخیص وجود دارد گفت: در مورد آنها نیز دو حالت وجود دارد.

گروهی که در لیست اعلامی از سوی وزارت صمت به بانک مرکزی قرار دارند و اعلامیه تامین ارز اعتباری گرفتند و می‌توانند ترخیص کرده و بانک تا سه ماه بعد تامین ارز را انجام دهد. بخش دیگر مربوط به افرادی است که به صورت اعتباری کالا آورده ولی هنوز اعلامیه تامین ارز ندارند و چون در لیست وزارت صمت قرار نگرفته‌اند با اینکه می‌توانند به صورت ۹۰درصدی ترخیص کنند ترجیح می‌دهند تا هنگام تعیین تکلیف ارز اقدامی در این رابطه نداشته باشند.

آمار موجودی به معنی ترخیص نشدن نیست

معاون فنی گمرک ایران  در مورد موجودی کالاها در گمرک نیز یادآور شد: اینکه تمامی رقم اعلام شده در مورد یک کالا به عنوان دپو در گمرک و ترخیص نشدن تلقی  شود درست نیست، چرا که ممکن است بخش زیادی از آن ترخیص شده اما صاحب کالا ترجیح می‌دهد فعلا در انبار بندرها و مناطق آزاد آن را نگهداری کند. بنابراین دولت باید روی آن حجمی که هنوز ترخیص نشده برنامه‌ریزی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا