کد خبر: ۰۶۰۸۹۹5329
لینک کوتاه:
روزنامهسلامت و رفاه

مقرری ۶۷۰ هزار بیکارشده کرونایی پرداخت شد

مدیرکل توسعه اشتغال وزارت کار اعلام کرد ۸۵۰ هزار نفر بیکار شده در دوران کرونا داریم که ۷۳۰ هزار نفر مشمول بیمه بیکاری هستند و بیمه بیکاری ۶۷۰ هزار نفر پرداخت شده و ۶۰ هزار نفر در حال پرداخت است.

به گزارش مهر، علاالدین ازوجی، مدیرکل دفتر سیاست‎گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار گفت: از بُعد بیمه بیکاری برآوردهایی که داشته‎ایم در سطح کلان کشور تقریباً یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر (شغل) به صورت رسمی و غیررسمی آسیب دیده‎اند، اما بر اساس آمار رسمی و ثبت‎شده در سامانه رابط کار، حدود ۸۵۰ هزار نفر بود که ۷۳۰ هزار نفر مشمول بیمه بیکاری بودند و متناسب با سیاست‌هایی که ستاد ملی کرونا داشت بیمه بیکاری ۶۷۰ هزار نفر پرداخت‎شده و ۶۰ هزار نفر در حال پرداخت است.

ازوجی گفت: از خرداد به این طرف بخش عمده‌ای از این افراد مشغول به کار شدند و طبق اطلاعات ثبتی که ما داریم تقریباً ۱۹۳ هزار نفر آن‌ها کماکان بیکارند که به بیمه بیکاری بلند مدت سازمان تأمین اجتماعی معرفی شدند.

وی افزود: برای حمایت از واحدهای اقتصادی آسیب‎دیده سامانه‌ای بود که همه اصناف و کارفرمایان و خویش‎فرماها می‌توانستند ثبت‎نام کنند و مشکلی نبود. طبق برآوردهایی که ما داشتیم تقریباً ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد اقتصادی به شدت آسیب دیدند، اما از ۳۱ استان فقط ۵۵۴ پروند (حدود ۳۰ درصد) ثبت‎نام کردند.

مدیرکل دفتر سیاست‎گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار گفت: از بعد کارشناسی هم متقاضیان و هم بانک‌ها استقبال نکردند، بالاخره منابع ۴۰ هزار میلیارد تومان باید پرداخت می‌شد، آنجا هم بحث این است که دو سومش منابع خود بانک است.

ازوجی گفت: ۵۵۴ هزار پرونده آن‌هایی است که به بانک‌ها ارسال شد، بحث‌هایی که مربوط به ستاد کرونا بود بانک‌ها اعمال کردند، تا سطح ۲۰۰ میلیون بر اساس ضوابط بخشنامه ستاد ملی کرونا عمل می‌شد و بالاتر از آن طبق ضوابط خود بانک‌ها، در خصوص چک برگشتی ستاد ملی کرونا تصویب کرد که تسهیلاتی که برای کروناست مشمول چک برگشتی نیست و بانک‌ها رعایت کردند و اگر مصادیقی هست که رعایت نشده اعلام کنند ما پیگیری می‌کنیم.

از ۱۴ میلیون بیمه شده، ۷ میلیون نفر شامل بیمه بیکاری نمی‌شود

شکوری مدیر کل امور بیمه‎شدگان سازمان تأمین اجتماعی نیز گفت: حدود ۸۵۰ هزار نفر در سامانه وزارت کار از ۲۳ اسفند ثبت‎نام کردند منتها حدود ۱۲۰ هزار نفر مشمول قانون کار نبودند چون یکی از شرایط پرداخت بیمه بیکاری این است که افراد مشمول قانون کار باشند. بر اساس تصمیماتی که گرفته شد و پالایشی که شد حدود یک میلیون و ۵۲ هزار نفر افرادی بودند که در فاصله زمانی اسفند ۹۸ تا اردیبهشت که زمینه پرداخت آن‌ها ماه به ماه فراهم شد که ۹۹۰ هزار نفر مقرریشان را دریافت کرده‎اند و ۶۲ هزار نفر باقی مانده است تا پرداخت ایام کرونا تمام شود.

شکوری با بیان اینکه ما هفت مرحله مقرری بیکاری را پرداخت کرده‎ایم، گفت: ما بر اساس تصمیمات معاونت اقتصادی ریاست‎جمهوری ۱۴ رسته شغلی را از امهال ۹ ماهه ۲۰ درصد سهم کارفرما برایشان پیش‎بینی کرده‎ایم. یعنی در واقع ما بیش از هزار تا هزار و پانصدهزارمیلیاردتومان منابع درآمدمان را به اسفند ۹۹ امهال داده‎ایم، یعنی ۹ ماه امهال شده برای ۲۰ درصد کارفرما؛ مهم‌تر از همه اینکه به افرادی که از خرداد به بعد بیکار شده‎اند، توانسته‎ایم مقرره بیکاری را طبق قانون بیکاری پرداخت کنیم یعنی حقوق کامل افراد به آن‌ها پرداخت می‌شود.

وی افزود: فرایند بیمه بیکاری باید به طور کامل الکترونیکی و غیرحضوری شود و از طرف دیگر قانون بیکاری ما صرفاً برای مشمولان قانون کار تدارک دیده شده، وقتی با یک بحران مواجه می‌شویم قانون ظرفیت اجرا ندارد بنابراین در حال حاضر ۱۴ میلیون بیمه شده داریم که ۷ میلیون آن‌ها شامل بیمه بیکاری نمی‌شوند از این جهت قانون باید اصلاح شود.

ابراهیم درستی نایب رئیس اتاق اصناف تهران هم با انتقاد از روند کند بیمه بیکاری و تسهیلات حمایتی، خواهان تسریع در پرداخت حمایت‌های کرونایی و کاهش بهره بانکی تسهیلات شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا