کد خبر: 11080052709
  لینک کوتاه:
روزنامهاقتصاداقتصاد کلانبورسبازارها و خدمات مالی

موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان بورس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با گزارش کمیسیون اقتصادی برای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار موافقت کردند.

به گزارش ایرنا، در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی، نمایندگان با تایید گزارش کمیسیون اقتصادی با تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار موافقت کردند.

غلامرضا مرحبا پیش از رای‌گیری در قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی گفت: درپی تقاضا و پذیرش استعفای حسن قالیباف‌اصل از ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، وزیر امور اقتصادی و دارایی بدون رعایت تشریفات قانونی و بدون توجه به شرایط احراز تصدی این جایگاه حساس مدیریتی، گزینه مورد نظر خود را به‌رغم تذکر عضو ناظر مجلس شورای اسلامی به مغایرت شکلی و ماهوی این اقدام؛ به اخذ رای، انتخاب، صدور حکم و معارفه رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار می‌پردازد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: گزارش عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در جلسه فوق العاده مورخ ۹ بهمن ماه ۱۳۹۹ کمیسیون اقتصادی، به عنوان کمیسیون تخصصی ذیربط، مطرح و با احراز موارد استنکاف و تخلف از قانون، اعمال ماده (۲۳۴) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تصویب شد و پس از ارجاع هیات رئیسه،   رسیدگی و  موارد تخلف اعلامی در گزارش ناظر مجلس و تقاضای ماده (۲۳۴) وارد شناخته شد.

در برخورد با متخلفان بورس با کسی تعارف نداریم

همچنین به گفته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، در حوزه تخلفات بازار سرمایه با هیچ‌کس تعارف وجود ندارد و صرف نظر از دولت‌ها با متخلفان برخورد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا پور ابراهیمی داورانی درباره تصویب تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست علنی روز گذشته مجلس، گفت: با تصویب طرح تحقیق و تفحص، روند جدید ارزیابی عملکرد بازار سرمایه در کشور آغاز شد و به‌زودی بررسی تمام گزارش‌های مبتنی بر عملکرد ناصحیح در حوزه بازار سرمایه در دستورکار قرار می‌گیرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در جریان تحقیق و تفحص از بازار سرمایه، وضع فعلی نیز بررسی می‌شود، افزود: یکشنبه هفته آینده، نشست مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس و وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان بورس و اعضای شورای عالی بورس به منظور بررسی وضع نابسامان بازار سرمایه و نبود تصمیم سریع دولت برای بهبود وضع برگزار می‌شود.

او اضافه کرد: امیدواریم هرچه سریعتر همزمان با برنامه نظارتی و طرح تحقیق و تفحص از بورس، دولت سیزدهم اقدامات پایه‌ای، کوتاه‌مدت و رویکردی را در دستورکار قرار دهد تا خروجی این اقدامات موجب بهبود بازار سرمایه شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در حوزه تخلفات بازار سرمایه با هیچ‌کس تعارف نداریم و صرف نظر از دولت‌ها با متخلفان برخورد می‌کنیم به خانه ملت گفت: هدف ما سلامت بازار سرمایه برای حضور مردم، ایجاد وضع رقابتی و جلوگیری از رانت است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا