کد خبر: 1006983288
  لینک کوتاه:
گردشگری

میدان آزادی؛ بزرگترین میدان پایتخت و میزبان نماد شکوهمند تهران

نسترن زینل‌لی

در تهران میدان‌های بزرگ و معروف زیادی وجود دارند که هر یک از آن‌ها، کوهی از خاطرات تلخ و شیرین و فراموش‌نشدنی را بر دوش می‌کشند. میدان‌ها گاه یادآور روزهایی پرحادثه‌‌اند که به اتفاقی شیرین و ماندگار ختم می‌شوند. درست شبیه به بزرگترین میدان شهر تهران، یعنی میدان آزادی.

میدان آزادی، بزرگترین میدان پایتخت است که نماد زیبا و کهن تهران را در دل خودش جای داده. میدانی که روزگارانی آبستن حوادثی بزرگ و کوچک بوده و تا به امروز همپای مردم ایستادگی کرده‌ است. میدان آزادی، با طراحی منحصر به فرد خود و ویژگی‌های بی‌نظیری که دارد، همچنان به عنوان یکی از میدان‌های زیبای شهر تهران معرفی می‌شود. شاید کمتر کسی را بتوانید پیدا کنید که در این میدان دیدنی و در کنار برج زیبای آزادی عکس یادگاری نداشته باشد. برای آن که درباره این میدان بزرگ، در شهر تهران بیشتر بدانید و با ویژگی‌های آن آشنا شوید، در ادامه با سفرزون همراه باشید:

میدان آزادی را بیشتر بشناسیم

میدان آزادی در قسمت غرب شهر تهران قرار دارد و از میدان‌های مهم پایتخت به شمار می‌رود. این میدان بزرگ و زیبا، یادگاری از دوران پهلوی دوم است که در سال ۱۳۴۹ خورشیدی، به عنوان یادبودی برای جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی بنا شد.

کار معماری میدان زیبای آزادی را فردی به نام حسین امانت برعهده داشت که طراحی آن را با هنرمندی و ظرافت خاصی به پایان رساند. پس از ساخته شدن این میدان و برج دیدنی واقع در آن، نام آن را میدان شهیاد گذاشتند و برج بلند وسط آن را نیز برج شهیاد نامیدند.

داستان بزرگترین میدان پایتخت به همینجا ختم نمی‌شود. نام میدان شهیاد، پس از ۸ سال، یعنی در سال ۱۳۵۷ و زمانی که انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید به “میدان آزادی” تغییر یافت و برج بلند و سفید رنگ آن را نیز به نام “برج آزادی” نامگذاری کردند.

ویژگی‌های میدان تاریخی آزادی

این میدان کهن، یکی از میدان‌های با دسترسی بالا در تهران است که از شرق به خیابان آزادی، از سمت شمال به بزرگراه محمدعلی جناح، از غرب به بزرگراه شهید لشگری و از جنوب به بزرگراه آیت‌الله سعیدی می‌رسد.

اگر از شهرهای دیگر به پایتخت سفر کرده باشید و از سمت فرودگاه مهرآباد و بزرگراه شهید لشگری وارد تهران شده باشید، می‌توانید میدان و برج آزادی را به عنوان اولین تصویر و نماد پایتخت در این میدان ببینید.

یکی از ویژگی‌های مهم میدان آزادی که آن را از دیگر میادین شهر تهران متمایز کرده، مساحت آن است که در حدود ۵۰ هزار متر مربع وسعت دارد و پس از میدان نقش جهان اصفهان، بزرگترین میدان ایران به شمار می‌رود.

معماری میدان آزادی؛ جلوه‌ای از شکوه تاریخ ایرانی

معماری این میدان دیدنی، که به عنوان یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری در شهر تهران معرفی می‌شود، ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی دارد. این میدان به صورت بیضی شکل بنا شده و برج آزادی در وسط آن قرار گرفته است. میدان تاریخی آزادی، پر از پیاده‌روهایی است که افراد می‌توانند در آن‌ها حرکت کنند و روی نیمکت‌های موجود در میدان و کنار حوض گرد و بزرگ آن بنشینند. فواره‌های بلند حوض و صدای شرشر آب، حس خوبی به بازدیدکنندگان می‌بخشد و تجربه‌ای لذتبخش را به آن‌ها هدیه می‌کند. چمن‌کاری و گل‌کاری‌های میدان بسیار زیبا و چشم‌نواز است که نمایی دیدنی را در میدان به وجود آورده. تاق زیبایی که چند وقتی است در محوطه میدان قرار گرفته و با چراغ‌های کوچک و زیاد پوشیده شده، در هنگام شب جلوه‌ای جذاب را به این میدان زیبا می‌دهد.

نماد تهران

آنچه بیش از همه میدان بی‌نظیر آزادی را مورد توجه قرار داده، برج آزادی و طراحی زیبا و هوشمندانه‌ای است که در ساخت آن به کار رفته. برج آزادی که به عنوان نماد شهر تهران در وسط این میدان بزرگ و عریض قرار دارد، تلفیقی از معماری دوره هخامنشی، ساسانی و اسلامی را پیش چشم گردشگران و مردم پایتخت‌نشین نمایان می‌کند. هر بخش از این سازه حیرت‌انگیز، به یکی از این سه دوران اشاره دارد. پایه‌های پهن و بزرگ برج آزادی، الهام گرفته از معماری هخامنشی، قوس اصلی سازه ملهم از سبک معماری ساسانی و قوس بالایی برج تقلیدی هنرمندانه و چشم‌نواز از معماری اسلامی است.

اگر به نقوش میان دو قوس در برج آزادی نگاه کنید، نقش‌های ظریف و کاملا ایرانی را می‌بینید. ویژگی گنبد، که جزء اصلی معماری اصیل ایرانی به شمار می‌رود، در حالت گنبدی شکل میانه برج به خوبی دیده می‌شود و ترکیب زیبایی را پیش چشمتان نمایان می‌کند.

برج آزادی؛ جاذبه‌ای درخشان برای گردشگران

برج آزادی، همچون مرواریدی ارزشمند، در قلب میدان آزادی بنا شده و زیبایی این میدان وسیع را چند برابر کرده است. کمتر مسافر و یا گردشگری را پیدا می‌کنید که به به میدان آزادی برود و از برج زیبای آن دیدن نکند.

ارتفاع این برج در حدود ۴۵ متر است و در ۴ طبقه مجزا بنا شده. جالب است بدانید که قرار بود ارتفاع برج از ۴۵ متر بیشتر باشد، اما به دلیل نزدیکی آن به فرودگاه مهرآباد و پرواز هواپیماهای مسافرتی این کار صورت نگرفت. نکته عجیب درباره معماری این برج که موجب حیرت بازدید کنندگان آن می‌شود، این است که هیچ کدام از طبقات برج آزادی مسقف نیستند و به شکل روباز ساخته شده‌اند.

برج آزادی جاذبه اصلی و دیدنی این میدان است که در هر طبقه آن، می‌توانید یکی از لذتبخش‌ترین لحظات بازدیدتان از این میدان و سازه عجیبش تجربه کنید. در ادامه با بخش‌های مختلف برج آزادی آشنا می‌شنویم:

زیر زمین برج میدان تاریخی آزادی

زیر زمین برج یکی از دیدنی‌ترین و جذاب‌ترین طبقات برج به حساب می‌رود که در واقع بخش اصلی برج آزادی را تشکیل می‌دهد. در این طبقه می‌توانید بخش‌های مختلف و بی‌نظیری شامل سالن ایرانشناسی، تالار کهن، تالار آینه، گذرگاه پیشینیان، سالن سینمای کوچک، کتابخانه، سالن تشریفات، سالن نمایش، نگارخانه اقوام، نگارخانه بوستان و راهروی فناوری اطلاعات را ببینید. هر یک از این بخش‌ها با هدف آشنایی مخاطبان با فرهنگ، تاریخ، اقوام و زیبایی‌های ایران بنا شده که در بازدید از هر بخش آن، اطلاعاتی مفید و مهم از ایران‌زمین به دست می‌آورید و بیش از پیش حیرت‌زده می‌شوید.

فضایی که به هر قسمت طبقه زیرزمین اختصاص یافته، با هنرمندی خاص و دقت نظر بالایی طراحی شده که این طراحی، متناسب با موضوع هر بخش است.

طبقه دوم نمای داخلی برج آزادی

این طبقه از برج بلند آزادی، در حدود ۲۳ متر از زمین فاصله دارد و در واقع محل تعویض آسانسور است.

طبقه سوم برج آزادی

طبقه سوم این برج، محل مناسبی برای گردشگران است که معماری داخلی این سازه را تماشا کنند و شکوه و زیبایی بی‌بدیل آن را از نزدیک ببینند. در این طبقه از برج آزادی گنبد بتنی شگفت‌آوری وجود دارد که از بام برج قابل دیدن است. اگر به طبقه سوم برج بروید، تقریبا در فاصله ۳۳ متری از زمین ایستاده‌اید.

طبقه چهارم برج آزادی

بدون اغراق می‌توان گفت که طبقه چهارم برج، تماشایی‌ترین طبقه آن را شامل می‌شود. پنجره‌های شش ضلعی زیبایی که از بیرون برج و نمای دور نیز دیده می‌شود، در طبقه چهارم قرار گرفته. اگر از کنار این پنجره‌های شش ضلعی به بیرون نگاه کنید، می‌توانید نمایی چشم‌نواز و کلی از پایتخت و میدان زیبای آزادی ببینید. طبقه چهارم برج آزادی در بالاترین قسمت آن و در ارتفاع ۳۹/۵ متری از زمین قرار دارد.

بهترین راه دسترسی به میدان آزادی چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، این میدان به دلیل موقعیت مکانی و محل قرار گرفتن آن، دسترسی عالی، فوق‌العاده و آسانی برای شهروندان تهرانی و گردشگران و مسافران پایتخت دارد.

برای رفتن به این میدان بزرگ و تماشای شکوه و زیبایی آن، می‌توانید از انواع وسایل نقلیه شخصی و عمومی مانند مترو، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید.

اگر می‌خواهید از طریق مترو خودتان را به این میدان زیبای پایتخت برسانید، فقط کافیست با استفاده از خط ۴ متروی تهران، در ایستگاه “میدان آزادی”، که نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این منطقه است پیاده شوید.

اتوبوس‌های شهری هم می‌توانند شما را به میدان و برج آزادی برسانند. اتوبوس‌های زیادی وجود دارند که مقصد آن‌ها “پایانه آزادی” است و در سطح شهر در حال تردد هستند.

برای استفاده از تاکسی نیز می‌توانید از طریق دو پایانه بزرگ تاکسیرانی در محوطه این میدان، خودتان را به این جاذبه زیبا و دیدنی تهران برسانید.

در نزدیکی میدان، برای راحتی افرادی که با خودروهای شخصی خودشان به این منطقه از تهران می‌آیند، پارکینگ عمومی وجود دارد. اما به دلیل ترافیک و مشکلاتی که گاهی برای پارک خودرو به وجود می‌آید، توصیه می‌شود که از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.

توصیه‌هایی برای بازدید از میدان و برج آزادی

میدان و برج آزادی، با زیبایی شکوهمندی که به تهران بخشیده‌اند، یکی از پرطرفدارترین و در عین حال پرخاطره‌ترین مکان‌های دیدنی تهران هستند. تماشای این میدان و برج پر خاطره‌ آن که به نمادی برای تهران بزرگ تبدیل شده، در هر ساعت از شبانه روز لذت‌بخش است. اما این زیبایی در هنگام شب و با روشن شدن چراغ‌های میدان و برج، دو چندان می‌شود. بنابراین اگر برای بازدید و گشت‌وگذار به آنجا می‌روید، حتما یک بار شب را برای بازدید انتخاب کنید.

برای بازدید از برج آزادی و تماشای عظمت و زیبایی داخل آن، می‌توانید هر روز هفته، به جز روزهای شنبه، از ساعت ۹ صبح الی ۶ عصر به آنجا بروید. برج آزادی در روزهای جمعه با یک ساعت تاخیر، یعنی از ساعت ۱۰ صبح الی ۶ عصر آماده خدمت‌رسانی و میزبانی بازدیدکنندگان است.

برای ورود به برج زیبای آزادی، نیازمند تهیه بلیط هستید. قیمت بلیط برای گردشگران ایرانی ۱۰ هزار تومان و برای توریست‌های خارجی ۱۵ هزار تومان است.

میدان و برج آزادی، یکی از جذاب‌ترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های تهران‌گردی هستند که افراد در هر سن و موقعیتی که از آنجا دیدن کنند، حسی توام با تحسین، لذت و غرور در آن‌ها زنده می‌شود. اگر ساکن تهران هستید و تا به حال این میدان زیبای خاطره‌انگیز را از نزدیک ندیده‌ و یا بی‌تفاوت از کنار آن عبور کرده‌اید، در اولین فرصت برای بازدید به این منطقه تماشایی بروید.

اگر هم در شهرهای دیگر کشور سکونت دارید، هر چه زودتر برای یک سفر جذاب و خاطره‌انگیز به تهران و بازدید از میدان زیبای آزادی، برنامه‌ریزی کنید.

تا به حال چند بار در برنامه‌های تهران‌گردی‌تان برای بازدید به میدان و برج آزادی رفته‌اید؟ آیا فضای داخلی برج آزادی و بخش‌های فرهنگی مختلف آن را از نزدیک دیده‌اید؟ درباره این میدان بزرگ و زیبا و اتفاقات به‌ یادماندنی‌ و تاریخی آن چگونه فکر می‌کنید؟ اگر خاطره جالبی از میدان بزرگ آزادی و برج خاطره‌انگیزش دارید و یا دوست دارید نکته ارزشمندی درباره این جاذبه گردشگری و بازدید از آن بیان کنید، با سفرزون به اشتراک بگذارید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا