کد خبر: ۱۵۰۶۰۰45159
لینک کوتاه:
بازرگانیتولید و بازرگانیروزنامهصنعت و معدنکشاورزی

نامه‌نگاری فدراسیون واردات با ساداتی‌نژاد: موانع توسعه تجارت محصولات کشاورزی برطرف شود

فدراسیون واردات ایران در نامه‌ای به وزیر جهاد ضمن بیان مشکلات حوزه تولید و تجارت و واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه، خواستار رفع تحریم‌های داخلی و اصلاح این بخش شد.

به گزارش خبرنگار مهر، فدراسیون واردات ایران در نامه‌ای خطاب به سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی خواهان بهبود فضای کسب و کار در بخش کشاورزی، تعامل سازنده دولت و بخش خصوصی در این حوزه، کاهش چشمگیر موانع تولید و تجارت، توسعه تجارت خارجی و تقویت توانمندی کارشناسی وزارتخانه مذکور در حل و فصل مسائل مربوط تجارت محصولات کشاورزی شد.

در این نامه آمده است: حوزه کشاورزی و صنایع غذایی مهمترین موتور رشد و توسعه اقتصادی کشور است. ایران برای گذر از بحران‌های عدم توسعه باید در راستای رشد تولید و توسعه تجارت این بخش گام بردارد.

البته افزایش تقاضا برای آب و مواد غذایی از یک سو و از سوی دیگر بروز خشکسالی برای کشوری که در ناحیه خشک و نیمه‌خشک دنیا واقع است، منجر شده تا فشار بر ذخایر آب‌های سطحی و زیرزمینی افزایش یابد و سیمای کشاورزی کشور، چهره ناپایداری به خود گیرد.

حال در شرایط حساس کنونی کشور، توسعه تجارت آب مجازی و تأمین و تنظیم بازار نهاده‌های تولید و کالاهای اساسی بخش کشاورزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا حفظ آرامش روانی جامعه، در گروی تعادل در بازار است و هر غفلتی ولو کوچک، می‌تواند پیامدهای نامطلوبی به همراه داشته باشد.

این نامه می‌افزاید: امروز در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی بخش کوچکی از مشکلات به تحولات سیاست خارجی مرتبط است و سوء‌مدیریت و تحریم‌های داخلی به مراتب اثرگذارتر از تحریم‌های خارجی بوده است. بر این اساس نیز امروز تأمین کالاهای اساسی و مواد اولیه کارخانجات صنایع غذایی و تجهیزات صنعتی مورد نیاز، دچار چالش اساسی شده، بی‌شک ادامه روند کنونی جامعه را برای تأمین مواد اولیه و کالاهای مصرفی، دچار عسرت می‌کند.

فدراسیون واردات در این نامه تاکید می‌کند: امروز ما با شما صرفاً از بروکراسی مزاحم واردات که آن را مختل کرده، سخن نمی‌گوییم، زیرا چالش‌های پیش روی تولید و صادرات را نیز تصویر می‌کنیم که اقتصاد کشور و زنجیره ارزش افزوده را در معرض خطر قرار داده است.

بر این اساس این بخش نیازمند اصلاحات جدی است. در این میان بهره‌مندی از ظرفیت‌های بخش‌خصوصی تخصصی می‌تواند در شکل‌گیری تصمیمات صحیح‌تر و جامع‌تر راهگشا باشد.

این نامه می‌افزاید: فدراسیون واردات ایران به عنوان تشکلی بالادستی در حوزه واردات از سال ۱۳۹۴ با ۲۱ تشکل رسمی وارداتی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تأسیس شد.

در سال جاری باتوجه به ماهیت وجودی و عملکرد این تشکل طی نامه ۱۰/۱/۲۹۳۸/ ص، از سوی ریاست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در راستای اجرای مواد ۲ و ۳ قانون بهبود محیط کسب و کار مبنی بر ضرورت مشورت دولت و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط در فرایند سیاستگذاری و اصلاح و تدوین مقررات، بخشنامه‌ها و رویه‌های اجرایی با اتاق‌ها و تشکل‌های ذی‌ربط و نظر به اهمیت موضوع واردات به وزیر سابق جهاد کشاورزی معرفی شد تا نقطه‌نظرات این تشکل در جریان مدیریت واردات کشور در کارگروه‌ها مرتبط، اخذ و مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا