کد خبر: ۱۹۰۹۰۰60092
  لینک کوتاه:
روزنامهاقتصادبورسبازارها و خدمات مالی

نخستین معاملات آپشن صندوق‌های سهامی در بازار سرمایه امروز انجام می‌شود

فرابورس با صدور اطلاعیه‌ای از آغاز معاملات آپشن روی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق «ثروت داریوش» از روز شنبه خبر داد تا نخستین معاملات آپشن ETF در بازار سرمایه ایران انجام گیرد.

همایون دارابی، مدیرعامل شرکت سبدگردان داریوش درباره آپشن صندوق‌های سهامی با بیان اینکه از شنبه قراردادهای اختیار خریدوفروش روی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق ثروت داریوش آغاز می‌شود، به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: از امروز معاملات قراردادهای اختیار خریدوفروش صندوق ثروت داریوش در ۱۰ نماد و با زمان سررسید یک‌ساله آغاز می‌شود.

او در توضیح کارکرد ابزار آپشن بر واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری، گفت: معاملات آپشن یا اختیار خریدوفروش از جمله ابزارهای کنترل ریسک و کنترل بازدهی هستند که در آن معامله‌گران می‌توانند برای برآورد آتی خود از روند قیمت دارایی پایه اقدام به دریافت موقعیت خرید و یا فروش کنند.

دارابی ادامه داد: بر اساس ابزار آپشن افرادی که معتقد به رشد بازار هستند اقدام به خرید اختیار خرید و افرادی که نگران کاهش قیمت‌ها هستند اقدام به خرید اختیار فروش می‌کنند.

مدیرعامل سبدگردان داریوش درباره آپشن خرید گفت: اختیار خرید به معنای اجازه دارنده اختیار برای خرید دارایی در سررسید قرارداد آتی به قیمت توافقی است و دارنده اختیار فروش، اجازه فروش دارایی پایه (به عنوان مثال واحدهای صندوق ثروت داریوش) را در قیمت توافقی در سررسید دارد.

دارابی با بیان اینکه راه‌اندازی معاملات آپشن روی واحدهای صندوق ثروت داریوش بنا به درخواست شماری از سرمایه‌گذاران حقوقی این صندوق و با هدف داشتن استراتژی‌های سرمایه‌گذاری متنوع در مورد این دارایی پایه عملیاتی شد، گفت: معاملات آپشن روی واحدهای

صندوق از این نظر که صندوق دارای دامنه نوسان بازتر در مقایسه با سهام است و همچنین توقف‌های متداول در مورد سهام را نیز ندارد دارای علاقه‌مندان بیشتری در مقایسه با دیگر دارایی‌های پایه است.

او درباره مزیت‌های این ابزار معاملاتی جدید گفت: علاقه‌مندان به معاملات آپشن می‌توانند با خیال راحت از دسترس بودن دارایی پایه، حضور بازارگردان قوی و انواع موقعیت‌های خریدوفروش برای تجربه این معاملات با اهرم جذاب اقدام کنند.

خاطرنشان می‌شود صندوق ثروت داریوش با نماد داریوش در فرابورس ایران در حال معامله و مدیریت این صندوق با سبدگردان داریوش است، همچنین بازارگردان آن مجموعه سبدگردان کاریزماست.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا