کد خبر: ۱۳۱۰۰۰63654
  لینک کوتاه:
اقتصادتولید و بازرگانی

نیازی به واردات شکر تا پایان‌ سال نداریم/ قیمت شکر تا عید نوسانی ندارد

دبیر انجمن تصفیه کنندگان گفت: با توجه به عرضه شکر چغندر و نیشکر تا پایان سال نیازی به واردات نداریم.

باشگاه خبرنگاران جوان – دبیر انجمن تصفیه کنندگان گفت: با توجه به عرضه شکر چغندر و نیشکر تا پایان سال نیازی به واردات نداریم و بازار همچنان آرام خواهد بود.

به گفته بهمنی، با اتمام شکر داخلی و ورود شکر خارجی در سال جدید، قیمت افزایش می یابد که با این وجود نرخ شکر تا عید التهابی ندارد.

بهمنی گفت: قیمت هر تن شکر تحویل بنادر در بازارهای جهانی ۵۰۰ دلار است که با احتساب هزینه‌های حمل، ضایعات و تصفیه قیمت هر کیلو شکر درب کارخانه به ۱۴ تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان می‌رسد که حداکثر با نرخ ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان به دست مصرف کننده باید برسد.

این مقام مسئول گفت: بنابر آمار در فصل تابستان ماهیانه ۲۴۰ هزار تن و در ۶ ماهه دوم سال ۱۸۰ تا ۲۱۰ هزار تن شکر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنابر آمار سالیانه ۲ تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن شکر در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک میلیون و ۲۰۰ هزار تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن در داخل تولید و مابقی از طریق واردات تامین می‌شود.

بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت هر بسته شکر ۹۰۰ گرمی ۱۵ هزار تومان و هر کیلو شکر ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان است، در حالی که قیمت مصوب هر کیلو شکر ابتدای سال ۸ هزار و ۷۰۰ تومان بود که این امر بیانگر اختلاف معنادار قیمت است.

آمارها نشان می‌دهد که در سال ۹۶ با تولید حدود ۲ میلیون تن شکر به خوداتکایی نسبی رسیدیم که متاسفانه قیمت گذاری نامناسب خرید تضمینی و عدم‌حمایت‌های لازم منجر به از دست دادن این دستاورد شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا