کد خبر: 2506992247
لینک کوتاه:
راه و مسکن

سرگیجه مردم از ضد‌ونقیض‌گویی درباره وام ودیعه

اکرم رضائی‌نژاد

عصر اقتصاد: در حالی‌که وزیر راه و بانک مرکزی بارها از نیاز نداشتن ضامن برای وام های ودیعه ۱۵ و ۳۰ میلیون تومانی و کفایت یک ضامن برای وام ۵۰ میلیون تومانی ودیعه خبر داده‎اند، محمود محمودزاده معاون وزیر راه روزیکشنبه در یک برنامه رادیویی اعلام کرد که وام ۵۰ میلیون تومانی دو ضامن می‎خواهد.

محمودزاده در خصوص ضمانت تسهیلات گفت: آنچه در مصوبه آمده، برای وام‌های تا ۱۵ میلیون تومان، ضمانت با چک یا سفته خود وام‎گیرنده کفایت می‌کند.

وی افزود: برای ۳۰ میلیون تومان یک ضامن و بالای ۳۰ میلیون تومان دو ضامن پیش‏بینی شده است؛ اینها جزو مستنداتی هستند که بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ کرده است.

این نخستین بار نیست که درباره تسهیلات ودیعه مسکن که به دلیل اوضاع ناشی از شیوع کرونا به مستاجران اختصاص یافته است، برای مردم سردرگمی ایجاد می‌شود؛ برای نمونه، از زمان اعلام تصویب این تسهیلات تا به امروز در چند مرحله شرایط جدیدی برای دریافت این تسهیلات اعلام شد که هر بار از دایره مشمولان طرح می‌کاست.

بانک مرکزی چه می‌گوید

اظهار نظر معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره تعداد ضامن‌‌های لازم برای دریافت وام ودیعه مسکن در حالی است که بانک مرکزی ۱۷ شهریور ماه در اطلاعیه‌ای درباره ضمانت وام‌های ودیعه مسکن اعلام کرد:

وثایق مربوط به تسهیلات ودیعه مسکن متناسب با مبلغ تسهیلات و به تشخیص بانک عامل، هرکدام از موارد زیر یا ترکیبی از آنهاست:

الف‌-گواهی کسر از حقوق

ب‌- گواهی کسر از مستمری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی

ج‌- سهام عدالت

د- در تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی اخذ سفته یا چک فرد متقاضی به تشخیص بانک عامل

ه – در تسهیلات بیش از ۱۵۰ میلیون ریالی اخذ سفته یا چک فرد متقاضی به تشخیص بانک عامل به همراه یک ضامن

وزارت راه: تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن فقط یک ضامن می‌خواهد

رفع ابهام وزارت مسکن

روزگذشته وزارت راه و شهرسازی در واکنش به ابهام ایجادشده با انتشار اطلاعیه‌ای در سامانه مسکن ملی بار دیگر با تاکید بر شرایط آسان دریافت وام ودیعه اجاره اعلام کرد که در تسهیلات بیش از ۱۵ میلیون تومانی که مربوط به وام ۵۰ میلیون تومانی مستاجران تهرانی و ۳۰ میلیون تومانی سایر کلانشهرها است معرفی یک ضامن به بانک احتیاج است.

براساس مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد تسهیلات ودیعه، نوع وثایق دریافت این وام گواهی کسر از حقوق، گواهی کسر از مستمری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی و سهام عدالت است.

در تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی اخذ سفته یا چک فرد متقاضی به تشخیص بانک عامل لازم است و در تسهیلات بیش از ۱۵۰ میلیون ریال اخذ سفته یا چک فرد متقاضی به تشخیص بانک عامل به همراه یک ضامن برای معرفی به بانک اجباری است.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی نیز تاکید کرده است که وام‌های تا ۳۰ میلیون تومان ضامن نمی‌خواهد و بالای ۳۰ میلیون تومان یک نفر ضامن می‌خواهد.

وزیر راه وشهرسازی پیش‌تر اعلام کرده بود از آنجا که بسیاری از مستاجران قادر به پرداخت اقساط وام ودیعه مسکن و همزمان پرداخت اجاره نیستند، مصوبه به گونه‌ای تنظیم شد تا متقاضیان کارمزد اقساط را پرداخت کنند و این موضوع در ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح و با دو مصوبه تصویب شد.

بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، وام ودیعه مسکن در ۳ رقم ۵۰ برای تهران ۳۰ برای ۷ کلانشهر و ۱۵ میلیون تومان برای سایر شهرها اعطا می‌شود.

همچنین در تفاهم میان وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی، این وام در ۳ قالب به متقاضیان اعطا می‌شود:

۱- متقاضی می‌تواند اصل وام را در پایان سال به بانک بازگرداند و در طول یک سال، در هر ماه ۵۴۲ هزار تومان برای وام ۵۰ میلیون تومانی، ۳۲۵ هزار تومان برای وام ۳۰ میلیون تومانی و ۱۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان برای وام ۱۵ میلیون تومانی به عنوان نرخ سود آن به بانک بپردازد.

۲- دریافت‎کننده تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی می‌تواند اصل و سود وام را به بانک با نرخ سود ۱۲ درصد در اقساط ۳۶ ماهه به بانک برگرداند.

۳- دارنده تسهیلات وام ۵۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن می‌تواند در قالب اقساط ۵ ساله (۶۰ ماهه) با نرخ سود ۱۲ درصد اصل و سود وام را به بانک بازپس دهد و این ۵۰ میلیون تومان در پایان ۵ سال برای مستأجر باقی می‌ماند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا