کد خبر: ۲۱۰۸۰۰54580
  لینک کوتاه:
اقتصاداقتصاد کلانبازارها و خدمات مالیبانک و بیمهروزنامه

وزیر اقتصاد: دولت و مجلس بانک‌ها را قلک بی‌انتها تصور نکنند

به گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی، انتظارات دولت و مجلس از نظام بانکی باید منطبق بر واقعیات و توان بانک‌ها باشد و نباید آنها را به صورت یک قلک بی‌انتها تصور کنند.

به گزارش بازار، سید احسان خاندوزی در نخستین جلسه شورای هماهنگی بانک‌های دولتی، از مدیران عامل بانک های حاضر در جلسه خواست تا پیشنهادات خود در مورد نحوه اجرایی کردن مجموعه تکالیف مورد انتظار دولت و مجلس شورای اسلامی را به معاونت امور بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد ارائه دهند.

او متذکر شد: البته انتظارات دولت و مجلس نیز از نظام بانکی باید منطبق بر واقعیات و توان بانک‌ها باشد و نباید آنها را به صورت یک قلک بی‌انتها تصور کنند؛ گر چه، بخشی از انتظارات هم کاملاً بجاست و باید با اتخاذ سیاست‌ها و روش‌های مناسب و محاسبات دقیقِ سازگار با کسب و کار بانکی، آنها را برآورده ساخت.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه فرصت حدوداً  یک ماهه تا زمان تقدیم لایحه بودجه سال آینده به مجلس شورای اسلامی از شورای هماهنگی بانک‌ها خواست برنامه عملیاتی خود را برای تحقق اهداف ۱۳گانه مورد اشاره در احکام انتصاب مدیران عامل بانک های دولتی، هر چه سریعتر ارائه دهند.

او افزود: اگر ما بخواهیم میزان پیشرفت عملکرد یک بانک در مورد یکی از اهداف مورد اشاره را بسنجیم، باید از ابتدا مسیر رصد آن شکل بگیرد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه، اعضای شورا باید به بررسی این موضوع بپردازند، که چطور می‌توان ابزار های جدید را در زمینه تأمین مالی تولید بکار گرفت، اضافه کرد: باید ارزیابی متقاضی تسهیلات را با توجه به گزارش‌های مربوط به سوابق او در زمینه پرداخت مالیات، به عنوان ابزاری مهم برای اعتبارسنجی او مورد نظر قرار داد.

خاندوزی در ادامه، استفاده از سهام برای توثیق تسهیلات خرد و نیز اعتبارسنجی متقاضیان تسهیلات بر اساس سبد سهام او در بازار سرمایه را به عنوان دو راهکار مناسب برای حمایت و تأمین مالی تولید دانست و با اعلام اینکه از این پس، انحرافات احتمالی بانک‌ها از بودجه‌های مصوب، دقیق‌تر و با ریزبینی بیشتری مورد بررسی قرار خواهد گرفت، گفت: مدیران عامل بانک ها باید بیشتر بر رعایت انضباط مالی و انحراف نداشتن از بودجه مصوب نظارت داشته باشند.

وزیر اقتصاد در ادامه سخنان خود درباره اهمیت مدیریت ریسک و دارایی‌ها در ترازنامه بانک‌ها اظهار کرد: اکنون توقع نداریم راه نپیموده‌ای که باید در چند دهه گذشته طی می‌شد را به سرعت و با فشار آوردن به ترازنامه بانک‌ها طی کنیم؛ اما هم در مورد بانک‌ها و هم در خصوص صندوق‌های فعال، باید آرام و به تدریج این جهت‌گیری و حرکت را مد نظر داشته باشیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا