پیش‌بینی قیمت طلا و سکه ۹ آذر ۱۴۰۱/ سکه در کانال جدید تثبیت شد؟

  کد خبر: ۰۸۰۹۰۱110827
  لینک کوتاه:

قیمت سکه امامی امروز با وجود کاهش قیمت در ساعات ابتدایی معاملات دوباره به کانال ۱۷ میلیون تومانی برگشت. سایر قطعات سکه کانال‌های جدید قیمتی را حفظ کردند. آیا روند قیمت طلا و سکه باز هم صعودی است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز قیمت دلار کاهش محدود داشت اما این این کاهش قیمت نتوانست بازار طلا و سکه را تحت تاثیر قرار دهد. روند قیمت طلا و سکه همچنان افزایشی است.

روز گذشته قیمت طلا و سکه تا میانه روز روند افزایشی به خود گرفت، به گونه‌ای که قیمت سکه امامی به نیمه کانال ۱۷ میلیون تومانی نزدیک شد. اما در آخرین ساعات معاملاتی روند قیمت‌ها کاهش داشت و پله ۹ محدوده ۱۶ میلیون تومانی آخرین قیمت این قطعه از سکه بود.

با وجود تغییر کانال قیمت سکه امامی، سایر قطعات سکه همچنان در کانال‌های جدید ماندند.

قیمت طلا و سکه که متأثر از قیمت دلار و انس جهانی طلاست، در روزهای گذشته در حالی روند صعودی داشت که هر دوی این بازارها روند باثبات و در برخی موارد کاهشی داشتند. اما قیمت طلا و سکه امروز با افزایش نزدیک به ۱۵ دلاری قیمت انس جهانی طلا بر مدار افزایش چرخید.

در حال حاضر قیمت هر انس طلا ۱,۷۵۵.۵۴ دلار است.

امروز بازار دلار به اعتقاد معامله‌گران ارز با وجود ابزارهای دستوری بازارساز روند افزایش تقاضا داشت. بازارساز نیز با افزایش عرضه موفق به کنترل دوباره قیمت شد.

این افزایش تقاضا در قیمت طلا و سکه نیز در روزهای گذشته باعث روند صعودی قیمت شد. هر چند به اعتقاد رئیس اتحادیه طلا و جواهر تقاضا در بازار تغییری نکرده است!

به نظر می‌رسد با وجود اخبار نامساعدی سیاسی که از سوی مجامع بین‌المللی به بازارهای اقتصادی ایران روانه می‌شود، مردم ترجیح می‌دهند برای در امان ماندن از نزول ارزش سرمایه‌هایشان تبعاتی نظیر پرداخت مالیات و قطع یارانه‌شان را بپذیرند.

امروز سه‌شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ قیمت طلا و سکه در بازار با روندی کاهشی در سکه امامی آغاز به کار کرد و در پله ۱۶ میلیون تومان معامله شد.

در میانه روز این قطعه از سکه بار دیگر به محدوده ۱۷ میلیون تومانی ورود کرد. در لحظه نگارش این گزارش سکه امامی با ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت، نسبت به ساعات ابتدایی روز با قیمت ۱۷ میلیون و ۲۶ هزار تومان معامله شد.

قیمت طلا و سکه، امروز  ۸ آذر

سکه طرح قدیم از ابتدای روز روند صعودی داشت و بیشترین سهم افزایش قیمت را به خود اختصاص داد. امروز سکه طرح قدیم، بیش از ۱۰۰ هزار تومان گران شد و با قیمت ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد.

نیم و ربع سکه در نخستین ساعات معاملاتی امروز بدون تغییر قیمت نسبت به روز گذشته بود. در ساعات کنونی  اما ۲۰ هزار تومان گران شدند. نیم سکه محدوده ۹ میلیون تومانی را برای خود تثبیت کرد و با قیمت ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در بازار معامله شد.

ربع سکه نیز در پله ۳ کانال ۶ میلیون تومانی قرار گرفت و با قیمت ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد. سکه گرمی مانند روز گذشته ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود و تغییر قیمت نداشت.

قیمت طلا نیز امروز گران شد. هر مثقال طلا ۱۶ هزار تومان و هر گرم طلا ۱۸ عیار حدود ۵ هزار تومان گران شد. قیمت ۶ میلیون و ۶۳۷ و یک میلیون و ۵۳۳ هزار تومان، به ترتیب ارزش ریالی این مقدار از طلا در بازار معاملات امروز بود.

حباب سکه امروز روند پر نوسانی داشت و در برخی ساعات افزایشی و در برخی ساعات کاهشی بود.

چشم طلا به قیمت دلار است؟

میثم رادپور، تحلیلگر بازارهای مالی در باره قیمت طلا و سکه در بازار به تجارت‌نیوز گفت: «اگر بخواهیم آینده قیمت طلا و سکه را بفهمیم باید ببینیم آینده قیمت دلار چه می‌شود . اکنون آینده دلار تمام عوارض دولت‌های قبل را دارد و پیامد ناشی از تورم در اوج خود به سر می‌برد.»

او روند قیمت دلار را افزایشی عنوان کرد و افزود: «باید آماده صعود قیمت دلار بسیار بیشتر از قبل باشیم و روند آن بر قیمت طلا هم تاثیر می‌گذارد.»

رادپور گفت:« درباره بازار طلا بهترین و ساده‌ترین تحلیل توجه به بازار و قیمت دلار است. اگر قیمت دلار ‍۱۰۰ درصد رشد کند، طلا به همین نسبت رشد خواهد کرد.»

این کارشناس بازار معتقد است: «انس طلای جهانی حداقل در مقطع فعلی در ماه‌ها و سال‌های اخیر بازیگر فعالی در قیمت طلا در ایران نبوده است.»

با وجود أاثیرپذیری قیمت طلا و سکه به طور سنتی از بازار ارز، به نظر می‌رسد در روزهای گذشته قیمت این فلز گران‌‌بها مستقل عمل کرده و روند افزایشی داشته است.

خروج از نسخه موبایل