کد خبر: ۲۳۰۱۰۰21922
لینک کوتاه:
بازارروزنامه

پیش ‌بینی التهاب بازار مرغ با قاچاق جوجه یک‌روزه

نایب‌ رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی از خطر التهاب مجدد بازار مرغ در سایه قاچاق جوجه یک‌روزه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حبیب اسدالله‌نژاد گفت: برخی از واحدهای مرغداری با وجود دریافت نهاده با نرخ دولتی، بخشی از جوجه‌های یک‌روزه تولیدی خود را به صورت قاچاق، به خارج از کشور می‌فرستند که این موضوع می‌تواند التهاب مجدد بازار مرغ را در پی داشته باشد.

نایب‌رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی گفت: باوجود اینکه قیمت مصوب و ابلاغی قرارگاه ساماندهی بازار مرغ با عدد اعلامی و آنالیز ارسالی تشکل‌ها متفاوت بود، اما مرغداران و تشکل‌ها به منظور حمایت از بازار مصرف این محصول، مصوبه ابلاغی را اجرا کردند و همه واحدهای مرغداری در سطح کشور مرغ زنده را به نرخ مصوب ۱۷هزار و ۱۰۰ تومان عرضه می‌کنند.

او اضافه کرد: به این ترتیب نرخ مصوب ۲۴هزار و ۹۰۰تومانی مرغ باید در سطح کشور و همه فروشگاه‌ها رعایت شود و اگر واحد صنفی مرغ را بالاتر از این رقم به فروش برساند تخلف گرانفروشی است و لازم است که با این سودجویی برخورد جدی صورت گیرد.

نایب‌رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی افزود: اما شرط بقا و استمرار قیمت مصوب مرغ این است که شاهد افزایش قیمت مؤلفه‌های تولید نباشیم و لازم است که دستگاه‌های مسئول این موضوع را پایش کنند.

اسدالله‌نژاد افزود: البته اکنون شاهد هستیم که قیمت جوجه یک‌روزه که باید چهار هزار و ۲۰۰ تومان باشد در بازار به بیش از ۶هزار تومان رسیده و مرغداران به آسانی قادر به تأمین جوجه مورد نیاز نیستند.

او ادامه داد: دلیل افزایش قیمت جوجه یک‌روزه این است که واحدهای مرغ مادر علی‌رغم اینکه نهاده‌ها را با نرخ مصوب تحویل گرفتند بخشی از جوجه‌های تولیدی خود را از سیستم توزیع دولتی خارج کردند به شکل قاچاق به خارج از کشور ارسال کردند.

نایب‌ رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی گفت: قاچاق جوجه یک‌روزه تأمین آن را سخت کرده همچنین موجب بالا رفتن قیمت آن در بازار شده و قطعاً اگر این روند ادامه پیدا کند شاهد التهاب مجدد و کمبود در بازار مرغ خواهیم بود چرا که سطح جوجه‌ریزی در کشور با وضع فعلی کاهش پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا