کد خبر: ۱۷۰۵۰۰41161
  لینک کوتاه:
روزنامهاقتصاداقتصاد کلانبورسبازارها و خدمات مالیبازار

پیش‌بینی تاثیر رفع تحریم‌ها در رشد سهام شرکت‌های بورسی

به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، رئیس دولت سیزدهم به درستی هم‌سو و همراه با ملت خواستار لغو تمام تحریم‌هاست. چون تاثیر رفع تحریم‌ها به شکل مثبت و بنیادی در مسیر تقویت توان داخلی به کار گرفته می‌شود و می‌تواند شرکت‌ها را ذاتاً توانمند کند.

یدالله صادقی با بیان اینکه به طور طبیعی لغو تحریم‌ها می‌تواند با تبعاتی مثبت و منفی همراه باشد، به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: تبعات مثبت این اتفاق تأمین و ورود مواد اولیه، ماشین آلات و قطعات مربوط به تولید است که این اقدام تسریع در روند صادرات کالا و خدمات به خارج از کشور را به دنبال خواهد داشت.

صادقی ادامه داد: با استفاده درست از رفع تحریم، تولید کشور به شکل بنیادین مورد تقویت قرار می‌گیرد که این موضوع به طور حتم اثر مثبتی بر کشور می‌گذارد و به مراتب بر سهام شرکت‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

او افزود: همچنین لغو تحریم‌ها باعث می‌شود تا بازگشت ارز حاصل از صادرات و نیز انجام تعاملات و مبادلات تجاری، مالی و پولی راحت‌تر بین ایران و شرکای تجاری تولیدکنندگان و تجار صورت بگیرد.

صادقی در ادامه با یادآوری تاثیر منفی لغو احتمالی تحریم‌ها گفت: باید مراقب بود تا گشایش احتمالی منجر به ورود کالاهای ساخته‌شده و مصرفی به کشور نشود زیرا تولیدات داخلی اکنون در وضع خوبی قرار گرفتند و در حال نزدیک شدن به شکوفایی هستند؛ بنابراین نباید اجازه داد تا این روند تحت تاثیر رفع تحریم‌ها قرار بگیرد و متوقف شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اظهار کرد: لغو تحریم‌ها ابزاری است که اگر از آن به درستی و هوشمندانه استفاده شود می‌توان تاثیر مثبت آن را در کشور مشاهده کرد اما نگاه موقتی به این موضوع فقط به عنوان یک فرصت و ایجاد تقاضای کاذب در بازار اقدامی‌بسیار مخرب خواهد بود.

تولید و اشتغال مهمترین حوزه‌های تحت تاثیر لغو تحریم‌ها

این مقام مسئول با بیان اینکه حوزه تولید و اشتغال از مهمترین حوزه‌هایی هستند که تحت تاثیر لغو تحریم‌ها قرار خواهند گرفت، گفت: در صورت افزایش حجم ثروت و در آمد در کشور رکود ایجادشده برطرف خواهد شد، این موضوع به عنوان آثار لغو تحریم‌ها در کشور تلقی می‌شود که می‌توان نهایت استفاده را از آن برد.

صادقی با بیان اینکه تحریم در چند سال اخیر بیشترین تاثیر خود را بر روی روند تجارت خارجی گذاشت و بیش از ٣٠درصد از تجارت خارجی کشور را کاهش داد، افزود: شرکت‌های توانمند در داخل کشور به خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان و حتی واحدهای تولیدی توانسته‌اند اقلام مورد نیاز کشور را به واردات از طریق ظرفیت‌های داخلی کاهش دهند، اکنون تولید داخلی مبتنی بر بهره‌وری و استفاده از ظرفیت‌های داخلی تا حدود زیادی جایگزین واردات شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با بیان اینکه لغو تحریم‌ها نباید وسیله‌ای برای افزایش وابستگی‌ها و ایجاد زمینه برای مشکلات بعدی باشد، اظهار کرد: لغو تحریم‌ها منافعی را در کشور با خود به همراه دارد و باید بتوان حداکثر استفاده را با هوشمندی تمام از حداقل منافع برد و آن را تبدیل به وسیله‌ای برای توانمندسازی داخلی کرد.

تاثیر لغو تحریم‌ها و سهام شرکت‌های بورسی

او درباره رابطه لغو تحریم‌ها و سهام شرکت‌های بورسی افزود: چنانچه تاثیر تحریم‌ها به شکل مثبت و بنیادی برای تقویت توان داخلی به کار گرفته شود می‌توان شرکت‌ها را ذاتاً توانمند کرد و تولید کشور به شکل بنیادین مورد تقویت قرار گیرد، از طریق این اقدام می‌توان دستاوردهای خوبی ایجاد کرد که این موضوع به طور حتم اثر مثبت خود را بر کشور می‌گذارد و به مراتب بر سهام شرکت‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا