کد خبر: 181101120090
اقتصادبازاربورس

پیش بینی بورس چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ /شارژ خودرویی بازار سهام؟

معاملات روز سه‌شنبه بورس تهران در بحبوحه خبرهای خودرویی دنبال شد؛ اخباری که به نظر می‌رسید قدری از فضای منفی روزهای گذشته درباره توقف عرضه خودرو در بورس کالا بکاهد.

در ادامه نیز خبرهای مثبتی از شورای عالی بورس به بیرون درز کرد که می‌تواند امید را به بازار سهام بازگرداند.

به گزارش تجارت‌نیوز، معاملات بورس روز سه‌شنبه در حالی رقم خورد که شاخص کل خلاف جهت روز دوشنبه گام برداشت و رشد کرد.

بر همین اساس نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افزایش ۱۸ هزار و ۶۵۳ واحدی که معادل ۱.۲ درصد این شاخص است رو‌به‌رو شد و در ارتفاع یک میلیون و ۵۵۶ هزار واحدی ایستاد.

شاخص کل هم‌وزن نیز همسو با شاخص کل رفتار کرد و با رشد ۱.۷ درصدی به سطح ۴۸۴ هزار و ۴۶۰ واحدی رسید.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات روز سه‌شنبه را ۹ میلیارد و ۲۲۰ میلیون و ارزش معاملات را چهار هزار و ۱۸۲ میلیارد تومان نشان داد.

ورود و خروج پول حقیقی

با این حال بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی حکایت از خروج سرمایه حقیقی‌ها از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس روز سه‌شنبه، خبر از خروج ۲۱۳ میلیارد تومانی پول از بورس می‌دهد.

نقشه بورس تهران در این روز با حضور ۴۷۲ نماد سبز و ۱۵۲ نماد منفی نمایان‌گر غلبه خریداران در بازار بود. همچنین ارزش دلاری بازار سرمایه ایران در پایان معاملات روز دوشنبه معادل ۲۵۳ میلیارد دلار شد.

پیش بینی بورس فردا

بازار سهام این روزها با اخبار خودرویی احاطه شده و تحت تاثیر این خبرها حرکت می‌کند؛ روز سه‌شنبه هم تحت تاثیر خبرهای مثبت درباره از سرگیری عرضه خودرو در بورس کالا، بازار سهام سبزپوش شد.

این همان رفتاری است که بازار در زمان خبر لغو عرضه خودرو در بورس کالا در روز یکشنبه نشان داده بود.

این هیجان به قدری بالا رفته که ارزش گروه‌های دیگر بازار به چشم نمی‌آید و این گروه خودرویی است که بیش از پیش به لیدر بازار تبدیل شده است.

در این میان البته نکته قابل توجه این است که بخش بزرگی از معامله‌گران به دلیل شوک‌های پی‌درپی دولت به بازار سرمایه و صنایع، دست به نقد نشسته‌اند و وارد میدان دادوستدها نمی‌شوند.

با این حال اما به نظر می‌رسد بازار سهام باز هم با خودرویی‌ها شارژ شده و ممکن است این روند به صنایع دیگر نیز کشیده شود.

البته باید توجه داشت که به طور معمول، در روزهای چهارشنبه خروج پول از بازار شدت می‌گیرد و ممکن است برخی گروه‌ها نیز با سفارش‌های فروش بیشتری مواجه شوند.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا