کد خبر: 241001116625
اقتصادبازاربازارها و خدمات مالی

پیش بینی قیمت دلار ۲۵ دی ۱۴۰۱ /دلار در کانال ۴۰ هزار تومانی فریز شد

معاملات دلار در شروع آخرین هفته دی‌ماه، مانند هفته گذشته در محدوده ۴۰ هزار و ۷۰۰ تومانی کلید خورد و عرضه ربع‌ سکه‌های بانک مرکزی هم نتوانست قیمت را پایین بکشد. تحلیلگران این هفته را آرام ارزیابی می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز امروز قیمت دلار در بازار معاملات آزاد، با روند هفته‌ گذشته باز و بسته شد.

این اسکناس آمریکایی در حالی مسیر باثباتی را طی می‌کند که بازارساز تلاش زیادی برای حفظ محدوده فعلی دارد و سیگنال‌هایی نیز طی هفته گذشته روانه بازار کرده است.

روند قیمت دلار در بازارهای همسایه نیز مانند تهران، باثبات است.

امروز ۲۴ دی‌ماه ۱۴۰۱ قیمت دلار تهران در آخرین معامله نقدی بازار آزاد ۴۰ هزار و ۸۷۰ تومان بسته شد و فردایی این اسکناس نیز با قیمت حدودی ۴۰ هزار و ۹۴۰ تومان در حال معامله است.

دلار هرات در کف کانال ۴۰ هزار تومانی نوسان دارد و با قیمت ۴۰ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد.

دلار سلیمانیه نیز با اختلاف اندک، در صدر بازارهای موازی قرار دارد و امروز با قیمت ۴۰ هزار و ۹۳۰ تومان به فروش رسید.

سفر فرزین درهم را متوقف کرد

اما درهم امارات‌، که به جهت گستردگی مبادلات ما با این کشور بیشترین تاثیر را در تعیین قیمت دلار تهران دارد بیش از یک هفته است که بدون تغییر چشمگیری در محدوده ۱۱ هزار و ۴۴۰ تومانی نوسان دارد.

به نظر می‌رسد این روند باثبات درهم، که در هفته‌های نخست دی‌ماه در مسیر صعودی قرار داشت، در پی سفر رئیس کل بانک مرکزی از حرکت ایستاده و در محدوده مذکور فریز شده است.

اکوایران امروز در گزارشی به نقش درهم در رشد قیمت دلار در ۲ هفته ابتدایی دی‌ماه اشاره کرده و نوشته است که در موج صعودی اخیر درهم امارات نیز ، رهبری بازار ارز را در دست گرفته بود.

در بازار گفته می‌شد برخی راه‌های ارتباطی درهم به خاطر تحریم‌ها در تنگنای یبیشتری قرار گرفته است و به همین دلیل سفر فرزین به امارات برای بازار ارز، فارغ از سایر سفرهایی که رؤسای بانک مرکزی‌ تا کنون داشته‌اند، اهمیت بیشتری دارد.

تحلیلگران بازار معتقدند، دلار در در کانال ۴۰ هزار تومانی کف‌سازی کرده است و بعد از کاهش التهابات بازار، متاثر از عرضه ربع سکه‌های دولتی در بورس کالا هفته نخست بهمن ماه، خریداران با جسارت بیشتری به بازار ورود می‌کنند و این افزایش تقاضا، قیمت را در پله‌‌های بالاتر از محدوده ۴۰ هزار تومانی قرار خواهد داد.

طوفان دلاری مهار شد؟

همچنین برخی فعلان بازار، این هفته را آرامش قبل از طوفان می‌دانند و معتقدند «وقتی تلاطم طلایی خوابید، بازارساز باید برگ برنده دیگری رو کند.»

این در حالی است که کارشناسان بازارهای مالی می‌گویند عرضه ربع‌سکه‌های امروز به جز به لحاظ اقتصاد رفتاری، تاثیر چندانی بر قیمت دلار ندارد.

در همین راستا مجتبی دیبا کارشناس بازارهای مالی درباره آینده قیمت دلار به تجارت‌نیوز می‌گوید: فعلا با اخبار و اطلاعاتی که شاهد آن هستیم نمی‌توانیم بلندمدت را در بازار ارز پیش‌ بینی کنیم و باید قدم به قدم حوادث را تحلیل کنیم که از این زاویه کار سخت می‌شود.

این کارشناس بازارهای مالی بیان کرد: حجم نقدینگی و چشم‌انداز دولت برای فروش نفت، قیمت دلار در بلندمدت را تعیین می‌کند؛ این در حالی است که بازارساز در هفته‌های گذشته سعی زیادی کرد تا با سیگنال‌‌های مختلف فضا را آرام کند.

اما چشم‌انداز تورمی خریداران به اندازه‌ای قوی بود که بازارساز به هدف کاهش قیمت نرسید. هر چند دلار نزولی نشد، اما در روندی باثبات به کار خود ادامه داد.

باید دید با توجه به اخبار متفاوت در فضای سیاسی این روزهای کشور و اخبار بی‌شمار ایران در فضای بین المللی روند قیمت دلار در بازار ایران با توجه به ارزپاشی و تلاش دولت برای مهار قیمت دلار چگونه رقم می‌خورد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا