کاهش مستمر NPL بانک ملی

  کد خبر: ۱۶۰۶۰۰45380
  لینک کوتاه:

نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات پرداختی (NPL)، یکی از مهمترین شاخص‌های ارزیابی عملکرد بانک‌هاست، به طوری که بانک مرکزی با حساسیت ویژه‌ای، این موضوع را دنبال می‌کند و محدودیت‌های خاصی نیز برای بانک‌هایی که این نسبت را کنترل نمی‌کنند، در نظر می‌گیرد.

به گزارش روابط‌عمومی بانک ملی،‌ کاهش مطالبات غیرجاری به معنای وصول این مطالبات و یا رعایت دقیق ضوابط قانونی در پرداخت تسهیلات جدید است، به گونه‌ای که امکان تعویق بازپرداخت آنها به حداقل ممکن برسد.

بانک ملی به منظور وصول این مطالبات، یک اداره کل مستقل تشکیل داده و با جدیت موضوع را پیگیری می‌کند.


رشد مطالبات وصول‌شده در کنار کاهش مطالبات معوق‌شده، به شکلی جدی نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات پرداختی را کاهش داده است.

این کاهش، نه تنها در بهبود عملکرد بانک ملی موثر بوده، بلکه به دلیل وزن زیاد منابع و مصارف این بانک در کل نظام بانکی، NPL نظام بانکی نیز با کاهش قابل توجه رو به رو بوده است.

بر اساس آخرین ارزیابی‌ها، NPL بانک ملی در قابل قبول‌ترین سطح ممکن قرار گرفته است.

استانداردهای جهانی نیز تثبیت NPL بر روی عدد ۵را مقبول می‌داند و کاهش این نبست به زیر عدد کنونی، می‌تواند دوران تازه‌ای را در ارزیابی‌های مالی از عملکرد بانک ملی خلق کند.

این در حالی است که میانگین نسبت مطالبات غیر جاری به کل تسهیلات پرداختی نظام بانکی، در حال حاضر عددی بیش از دو برابر همین نسبت در بانک ملی است.

اخبار روز
خروج از نسخه موبایل