کد خبر: 26070050410
لینک کوتاه:
روزنامهکشاورزیتولید و بازرگانی

۵۰۰۰ تن ذرت آلوده شد

بعد از هشدارهایی که در رابطه با دپو و ترخیص نشدن نهاده‌های دامی در گمرک‌های شمال کشور اعلام شده بود تازه‌ترین خبرها از فاسد شدن حدود ۵۰۰۰ تن ذرت دامی و آلودگی آن به آفلاتوکسین حکایت دارد.

چندی پیش بود که مسئولان گمرک ایران از احتمال فاسد شدن چند ده هزار تن نهاده دامی دولتی و خصوصی در گمرک‌های شمال کشور خبر داده  و تاکید کرده بودند که مدارک لازم برای ترخیص این کالاها به گمرک ارائه نشده و از این رو باید نسبت به متروکه شدن آنهایی که در معرض فساد قرار دارند اقدام شود.

ذرت‌های آلوده به آفلاتوکسین

این در حالی است که تازه‌ترین اخبار دریافتی از این حکایت دارد که بعد از ماجرای ذرت‌های آلوده در چند سال اخیر، اکنون از کالاهای مانده در گمرک‌های  مازندران که بخش زیادی از آن را نهاده‌های دامی تشکیل می‌دهد، ۵۰۰۰ تن ذرت  فاسد و آلوده به سم آفلاتوکسین شده است.

گمرک فساد کالا را تائید کرد

پیگیری موضوع از گمرک ایران نیز تائیدکننده آلودگی بخشی از ذرت‌های موجود در گمرک‌های مازندران است.

در این رابطه معاون فنی گمرک ایران به ایسنا توضیحاتی ارائه کرد و  با اشاره به وضع کالاهای اساسی موجود در گمرک مازندران گفت  که در سه گمرک امیرآباد، نوشهر و فریدون کنار تا پایان شهریور سال جاری حدود ۶۷۲ هزار تن کالا موجود بوده که از این میزان ۲۸۶هزار تن جو، ۹۷هزار تن گندم، ۱۶۰هزار تن ذرت، ۷۰۰۰تن دانه‌های روغنی و ۱۱۳هزار تن روغن خام بوده است.

مهرداد جمال‌ارونقی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سطح گمرک‌های مازندران حدود ۵۰۰۰ تن ذرت که از سال ۱۳۹۸ وارد منطقه ویژه اقتصادی نوشهر شده بود فاسد و بالغ بر ۱۴.۷هزار تن کالای متروکه شده است  که عمدتا نهاده‌های دامی هستند.

به گفته او ذرت‌های آلوده در فرآیند قانونی در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار ‌گرفته و پیگیری‌های لازم در این باره از سوی گمرک‌های مربوطه صورت پذیرفته است.

هشدار داده بودیم

معاون فنی گمرک ایران در رابطه با چرایی جریان ماندگاری و فاسد شدن این ذرت‌ها یادآور شد که گمرک مسئولیتی در قبال کالایی که اظهار نشده ندارد و از زمانی این مسئولیت آغاز می‌شود که به گمرک اظهار شده و در فرآیند انجام تشریفات قرار بگیرد یا از سوی مراجع تحویل‌گیرنده کالا به عنوان کالای متروکه اعلام شود این اقلام نیز قبل از اظهار در مناطق ویژه دپو شده بود و مرجع تحویل‌گیرنده به محض محدودیت زمانی و پایان دوره ماندگاری نسبت به اعلام متروکه و ارجاع به سازمان اموال تملیکی اقدام کرده است.

او با بیان این‌که بارها درباره دپوی کالاهای اساسی در گمرک‌ها و بندرها کشور هشدار داده‌ایم، یادآور شد: به دفعات درخواست کردیم تا با توجه به شرایط ماندگاری اقلام، شرکت‌های خصوصی و دولتی نسبت به تعیین تکلیف کالا و خروج آن از گمرک اقدام کنند اما متاسفانه علی‌رغم پیگیری‌های مستمر به عمل آمده، در برخی موارد، اقدام موثری در این رابطه صورت نگرفته است.

دستگاه‌ها توضیح دهند

این اتفاق در حالی رخ داده که با وجود مصوبات بسیار و تسهیلاتی که در دو سال اخیر به ویژه برای تسریع در ترخیص کالاهای اساسی وجود داشته همچنان این اقلام آنقدر با کندی در ترخیص مواجه است که به مرحله فاسد شدن می‌رسد و اکنون دستگاه‌های مربوطه دیگر از جمله وزارت جهاد و سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی باید در این رابطه پاسخگو باشند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا