کد خبر: ۱۶۰۷۰۱103643
  لینک کوتاه:
اقتصادتولید و بازرگانیصنعت و معدن

۷۳ هزار واحد فعال صنعتی داریم/ وضعیت نامناسب مناطق آزاد

در حال حاضر ۷۳ هزار و ۱۰۰ واحد صنعتی و معدنی فعال با اشتغال بیش از ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار نفر در کشور داریم که سهم مناطق آزاد از واحدها فقط ۳.۱ درصد و از اشتغال ۵.۵ درصد است.

به گزارش مهر، بررسی آمار مربوط به وضعیت واحدهای صنعتی و معدنی در ۴ ما نخست امسال نشان می‌دهد که در مجموع ۷۳ هزار و ۱۰۰ واحد فعال با اشتغال بیش از ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار نفر در کشور وجود دارد.

بر این اساس در ۳ گروه صنعتی نزدیک به نیمی از کل واحدهای مذکور فعالیت می‌کنند که در صدر آنها گروه «سایر محصولات کانی‌های غیرفلزی» است که در این گروه ۱۵ هزار و ۴۴۹ واحد در مشغول به فعالیت هستند که زمینه اشتغال؛ ۳۸۰ هزار نفر را فراهم کرده اند.

در ادامه نیز در گروه «محصولات غذایی و آشامیدنی» ۸ هزار و ۱۷۷ واحد با اشتغال ۳۵۶ هزار نفر و در گروه «محصولات از لاستیک و پلاستیک» ۷ هزار و ۴۰۳ واحد با اشتغال ۱۷۷ هزار نفر مشغول به فعالیت هستند.

همچنین گروه‌های «جمع‌آوری، تصفیه و توزیع آب» با ۲ واحد فعال و اشتغال ۲۸ نفر، گروه «تولید انرژی» با ۱۲ واحد فعال و اشتغال ۱۶۲ نفر و گروه «فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و سایر فعالیت‌های مشابه» با ۱۸ واحد فعال و اشتغال ۴۰۰ نفر کمترین واحدهای فعال را دارند.

همچنین بررسی وضعیت استان‌ها نشان می‌دهد که استان تهران با ۹ هزار و ۱۴۸ واحد و اشتغال بیش از ۴۲۲ هزار نفر در صدر دارندگان واحدهای فعال صنعتی و معدنی است و پس از آن استان اصفهان با ۸ هزار و ۸۸۶ واحد و اشتغال ۲۸۲ هزار نفر و استان خراسان رضوی با ۵ هزار و ۵۱۰ واحد و اشتغال ۲۱۰ هزار نفر در رده‌های بعدی قرار دارند.

کمترین واحد فعال در بین استان‌ها نیز مربوط به استان خراسان شمالی با ۳۵۸ واحد، ایلام با ۴۸۷ واحد و کهگیلویه و بویر احمد با ۵۲۸ واحد است.

وضعیت غیر قابل قبول مناطق آزاد و ویژه

همچنین بررسی وضعیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مورد داشتن واحدهای فعال صنعتی و معدنی از آن حکایت دارد که از بیش از ۷۳ هزار واحد فعال فقط ۲ هزار و ۲۷۵ واحد در این مناطق حضور دارند؛ یعنی این مناطق با وجود اینکه قوانین و تشریفات گمرکی سهل تری دارند اما فقط میزبان ۳.۱ درصد از واحدهای صنعتی و معدنی فعال در کشور هستند.

وضعیت اشتغال نیز در این مناطق چندان قابل توجه نیست؛ مجموع اشتغال در واحدهای مذکور ۱۴۱ هزار و ۲۱ نفر است؛ یعنی سهم مناطق آزاد از کل اشتغال واحدهای صنعتی و معدنی فعال در کشور ۵.۵ درصد است.

به صورت جزئی‌تر باید اشاره شود که منطقه آزاد کیش با ۷۴ واحد و اشتغال ۲ هزار و ۶۳۷ نفر، چابهار با ۱۹۰ واحد و اشتغال ۵ هزار و ۳۱۱ نفر و قشم با ۱۹۳ واحد و اشتغال ۷ هزار و ۶۴۴ نفر کمترین واحد فعال را در بین مناطق آزاد دارند

همچنین تا پایان تیر امسال ۲۱۰ واحد فعال صنعتی در منطقه آزاد ماکو و اروند، ۲۵۰ واحد در انزلی، ۳۳۰ واحد در ارس و ۸۱۸ واحد در منطقه ویژه اقتصادی مستقر شدند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا