کد خبر: ۲۶۱۱۹۹15636
لینک کوتاه:
روزنامهسلامت و رفاه

۹ شهر قرمز شدند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره خیز دوباره کووید۱۹ در برخی استان‎ها هشدار داد و با بیان اینکه اکنون خوزستان بالاترین میزان شیوع بیماری را دارد، اعلام کرد در مجموع اکنون ۹ شهر در وضعیت قرمز، ۳۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهر زرد و ۱۷۲ شهر در وضعیت آبی کرونا قرار دارند.

علیرضا رئیسی در حاشیه پنجاه و هفتمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که با رئیس‎جمهوری و سایر اعضا برگزار شد، گفت:  کشور ما از جمله معدود کشورهایی در دنیا است که مسئولان بلندپایه آن و شخص رئیس‎جمهوری حداقل هفته‌ای دو روز به صورت حضوری موارد را پیگیری می‌کنند.

وی با اشاره به وضعیت بیماری کووید ۱۹ در دنیا گفت: در دنیا با توجه به ویروس‌های جهش یافته آفریقایی، انگلیسی و حتی ژاپنی موارد ابتلا و مرگ و میر و تغییر الگوی رفتاری ویروس و میزان کشندگی و سرایت ویروس افزایش یافته است‌. در انگلیس بیش از ۴ میلیون نفر درگیر بیماری شدند و بیش ۱۳۵ هزار نفر نیز در این کشور فوت کردند. در آمریکا هم به همین صورت است و مرگ و میر آمریکا از مرز ۵۰۰۰ نفر هم عبور کرده است. در سایر کشورها هم وضع خوبی از نظر شیوع بیماری شاهد نیستیم‌.

روند فوتی ‎های کرونا در ایران نزولی است

وی افزود: در سطح کشور، ما همچنان روند نزولی فوت و مرگ و میر داریم و مرگ ‌ها هنوز دو رقمی و نزدیک ۵۰ تا ۶۰ مورد است؛ اما علی رغم آمار پایین فوتی‌ها  می‌دانیم که دو هفته پس از شیوع بیماری میزان بستری ها افزایش می‌یابد و ۴ هفته بعد میزان فوتی افزایش می‌یابد و برعکس. اقداماتی که از  آذر در کشور انجام شد و میزان ورودی بیمارستان‌ها را کاهش داد، اثرات خود را اکنون نشان می‌دهد و کاهش میزان فوتی‌ها مربوط به رعایت پروتکل‌ها در چند هفته گذشته است.

خیز دوباره بیماری در برخی استان‎ها

رئیسی گفت: در برخی استان‌ها خیز بیماری شروع شده و جای هشدار جدی است. در استان خوزستان اکنون بالاترین میزان شیوع بیماری را داریم و نیاز به مراقبت بیشتر از این استان است.

وی در ادامه تاکید کرد: متاسفانه در استان خوزستان ۹ شهر قرمز داریم و حتما نیاز است به شدت مراقبت کنند. شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت آزادگان، کارون، هویزه، شادگان و شوشتر روند افزایشی بیماری دارند و شهرهای قرمز هستند و نیاز به برقراری پروتکل‌های دقیق و سختگیرانه دارند.

وضع بیماری در چند استان شمالی و جنوبی

رئیسی اظهار کرد: در آذربایجان غربی هم روند روبه افزایش داریم و باید پروتکل‌ها به شدت پیگیری و مراقبت شود. در حال حاضر خیز بیماری در هرمزگان هم تا حد زیادی کنترل شد ولی باید ادامه دار شود. در استان مازندران که روند صعودی داشتیم خوشبختانه از هفته گذشته موارد دارد کنترل می‌شود و از ۱۵ شهر نارنجی  حدود ۸ شهر زرد شدند و ۷ شهر نارنجی دیگر دارند. استان گلستان و گیلان همچنان نیاز به مراقبت شدید دارد. استان بوشهر شیب ملایم و رو به بالا دارد که نیاز به مراقبت بیشتر دارد.

کاهش شهرهای آبی

وی گفت: در مجموع ۹ شهر قرمز،  ۳۹ شهر نارنجی، ۲۲۸شهر زرد و ۱۷۲شهر آبی داریم. مشاهده می‌کنید که از تعداد شهر آبی کم شده و به تعداد شهر زرد و نارنجی اضافه شده است.

رییسی درباره تعداد شهرهای نارنجی در استان‌های مختلف، گفت: در آذربایجان غربی ۵ شهر، آذربایجان شرقی ۴ شهر، اصفهان دو شهر، خوزستان ۵ شهر، خراسان جنوبی یک شهر، کرمان یک شهر،  کهگیلویه و بویراحمد و گلستان هر کدام ۳ شهر، گیلان ۷ شهر و مازندران ۸ شهر نارنجی دارند.

وی در پایان صحبت‎ هایش گفت: امیدوارم با رعایت پروتکل‌ها مانع از ایجاد خیز چهارم بیماری شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا