کد خبر: ۰۸۰۹۰۰58292
  لینک کوتاه:
اقتصاداقتصاد کلانبازارها و خدمات مالیبورسروزنامه

۳ دلیل برای بهتر شدن وضع بورس در سه ماهه پایانی سال

به گفته یک کارشتاس بازار سرمایه، این روزها بورس دچار بیش‌واکنشی در برابر اخبار منفی است که «به‌زودی» مرتفع خواهد شد

قائم مقام مدیرعامل «هلدینگ آتیه‌خواهان» انتشار p/E‌های فوروارد، کاهش یافتن فروش اوراق دولتی و پرداخت DPS حقوقی‌ها از جانب ناشران را سه عامل برای رشد بورس در ماه‌های پایانی سال توصیف کرد.

رضا نازی در این باره به پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) گفت: با توجه به نرخ دلار نیمایی و دلار بازار آزاد، هنوز گزارش‌های بازار کاملاً با قیمت‌های فعلی ارز تطبیق نشده است؛ این روزها بورس دچار بیش‌واکنشی در برابر اخبار منفی است که به‌زودی مرتفع خواهد شد.

این یک کارشناس بازار سرمایه افزود: در نظر داشته باشید که از یکی دو ماه آینده برآورد سود سال مالی آتی شرکت‌ها انجام می‌شود، بنابراین تا دو ماه آینده P/E بازار با سود سال آینده شرکت‌ها سنجیده می‌شود و عملا p/E‌های فوروارد به P/E نرمال و فعلی بازار تبدیل می‌شود که در آن مقطع هم تعدیل P/E خواهیم داشت.

او بیان کرد: از طرفی در ماه‌های پیش‌رو DPS حقوقی‌ها از جانب ناشران به آنها پرداخت می‌شود؛ موضوعی که می‌تواند به تقویت طرف تقاضا در بازار منجر شود، زیرا شرکت‌ها بعد از دریافت سود مجامع، اغلب آن را به بازار سرمایه وارد می‌کنند. از طرفی دیگر، با روانه شدن گزارش‌های ۹ ماهه به بازار، TTM P/E بازار باز هم بهبود پیدا می‌کند.

پاندمی و اقتصاد جهانی

این کارشناس بازارسرمایه در ادامه با یادآوری فضای اقتصادی متأثر از پاندمی کرونا، بیان کرد: بعد از پاندمی کرونا، نقدینگی اقتصادهای دنیا از ۱۹هزار میلیارد دلار به محدوده ۳۱هزار میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است. بر این اساس، در فضای کنونی و با توجه به همه‌گیری سویه‌های جدید کرونا و استمرار سیاست‌های انبساطی، از نظر جهانی شاهد نشانه‌هایی از افت قیمت‌های جهانی و کامودیتی‌ها نخواهیم بود.

نازی افزود: کما اینکه با افت نزدیک ۱۰درصدی نفت در روزهای گذشته، قیمت‌های جهانی فلزات رنگی واکنش چندانی نشان نداد.

این کارشناس بازارسرمایه تصریح کرد: در مورد انرژی هم با وجود اتفاق‌ها و بحران‌هایی که در سیاست‌های انبساطی در اقتصادهای جهانی وجود دارد، شاهد افزایش بهای انرژی هستیم.

او اضافه کرد: در ایران نیز به جز مسایل جهانی با بحران‌های داخلی دست به گریبان هستیم. مشکلاتی در خصوص تامین برق و گاز صنایع در این رابطه، مزید بر علت هستند.

قائم مقام مدیر عامل «هلدینگ آتیه‌خواهان» یادآور شد: اما باید دید تا ماه‌های آتی، آثار این مشکلات بر روی صنایع چیست و به طور دقیق‌تر چقدر تاثیر گذارند، زیرا به طور بالقوه برخی از صنایع مانند سیمان، در زمان قطعی گاز از سوخت جایگزین (مازوت)، استفاده می‌کنند و از این‌رو تاثیر منفی خاصی بر این صنعت و صنایع مشابه نمی‌توان متصور بود.

نیاز به شفاف‌سازی از سوی ناشران درباره قطع گاز

این کارشناس بازارسرمایه افزود: از آنجا که مصارف صنعتی بیشتر فدای مصارف خانگی می‌شود، ضروری است سیاست‌گذار در بلندمدت بر تقویت توان استخراج گاز و یا تخصیص بخشی از قطعی گاز به شبکه مصرف خانگی اقدام کند.

او تاکید کرد: البته بحران انرژی هر میزان اثری که بر میزان تولید شرکت‌ها داشته باشد، شرکت‌ها اغلب تقاضای داخل و صنایع را تامین می‌کنند و در این میان هر خللی در طرف عرضه، منتج به تقویت و رشد قیمت تعادلی می‌شود. براین اساس، به نظر می‌رسد این اتفاق اثر زیادی بر سود شرکت‌ها نداشته باشد.

قائم مقام مدیر عامل هلدینگ آتیه‌خواهان در پایان پیشنهاد کرد: در خصوص قطعی گاز و یا تخصیص نیافتن آن به برخی صنایع، بهتر بود تا براساس دستورالعمل افشای اطلاعات ناشران، ناشران حداقل در صنایع سیمانی و فلزات اساسی به شفاف‌سازی در این زمینه و اثرات آن بر تولید مبادرت می‌کردند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا