کد خبر: ۲۰۰۶۰۰45798
لینک کوتاه:
اقتصادبازارها و خدمات مالیبورسروزنامه

«۸ میلیون نفر از منافع عرضه اولیه به صندوق‌ها بهره‌مند خواهند شد»

به گفته مدیرعامل فرابورس، عرضه‌های کوچک و چند 10 هزار تومانی به صندوق‌ها اختصاص می‌یابد

به گفته مدیرعامل فرابورس، بیش از ۸ میلیون نفر از منافع عرضه اولیه جدید بهره‌مند خواهند شد.

امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس،‌ درباره روش جدید عرضه‌های اولیه برای برخی شرکت‌های کوچک و متوسط و اختصاص سهام به صندوق‌های سرمایه‌گذاری تاکید کرد: در روش ترکیبی به عنوان یکی از روش‌های عرضه اولیه، بیش از ۸میلیون سرمایه‌گذار صندوق‌های سرمایه‌گذاری از منافع عرضه‌های اولیه بهره‌مند می‌شوند. همچنین در عرضه‌های بزرگتر نیز مشارکت سرمایه‌گذاران حقیقی به مجموع ۸ میلیون اضافه خواهد شد.

او با بیان اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیش از ۸ میلیون یونیت هولدر (سپرده‌گذار در واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری) دارند، گفت: با اختصاص عرضه‌های کوچک و متوسط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری، عدالت در تخصیص بهینه سهام شرکت‌ها بین سرمایه‌گذاران رعایت می‌شود، نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که مشارکت مستقیم در عرضه‌های اولیه رقم بسیار پایین‌تری است به‌طوری که در آخرین عرضه اولیه فرابورس (جهان فولاد سیرجان) که بالاترین میزان مشارکت در سال ۱۴۰۰ بود، سه میلیون و ۱۱۹هزار نفر حاضر شدند.

دلایل مهم انتخاب روش جدید

مدیرعامل فرابورس با یادآوری تاکید اهالی بازار سرمایه، متخصصان و کارشناسان این بازار برای نهادینه شدن فرهنگ سرمایه‌گذاری غیرمستقیم افزود: ترغیب و تشویق به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از طریق صندوق‌ها، یکی از دلایل مهم این روش عرضه‌ اولیه است.

هامونی این روش عرضه و تخصیص سهام به صندوق‌ها را مختص شرکت‌های کوچک و متوسط دانست و افزود: انتقاد بسیاری از اهالی بازارسرمایه به عرضه‌های کوچک و تخصیص سهام بسیار اندک و چند ۱۰هزار تومانی به هر کد مدت‌هاست مطرح شده است و با این تغییر روش، چنین موضوعی نیز برطرف خواهدشد.

افزایش ۲.۵ برابری مشارکت‌کنندگان

او دلیل دیگر اجرای این روش را مشارکت حرفه‌ای‌های بازار در کشف قیمت دانست و افزود: در این روش عرضه اولیه، اگر سود نصیب صندوق‌ها ‌شود به این مفهوم است که بیش از ۸ میلیون نفر از این منافع بهره‌مند خواهند شد.

هامونی همچنین با بیان اینکه روش ثبت سفارش همچنان مورد استفاده قرار خواهد گرفت، یادآور شد: ظرفیت‌های جدیدی که از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار در اصلاحات دستورالعمل مد نظر قرار گرفته تنوع عرضه‌های اولیه را بیشتر کرده است کما اینکه عرضه‌ سهام شرکت‌های بزرگتر به رویه سابق خواهد بود.

توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و پاسخ به مطالبات اهالی بازار

به گفته مدیرعامل فرابورس از این به بعد روش‌های عرضه‌های اولیه متنوع‌تر می‌شود که باعث تسریع این فرآیند خواهد شد. این موضوع می‌تواند ورود شرکت‌ها را آسان‌تر کند و از سوی دیگر هیات پذیرش هم با دست بازتری می‌تواند اقدام به پذیرش شرکت‌ها کند. علاوه بر این‌ها ایجاد تنوع در روش‌های عرضه اولیه پاسخ به مطالبات اهالی بازارسرمایه بود که همیشه به تک‌رویه‌ای بودن این فرآیند معترض بودند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا