کد خبر: ۲۳۰۵۰۰42219
  لینک کوتاه:
اقتصاد

بزرگترین تورم های تاریخ را بشناسید

معرفی بزرگترین تورم های تاریخ

تصور کنید که در طول مدت زمان لازم برای نوشیدن یک فنجان قهوه ، قیمت آن فنجان قهوه دو برابر شد. اگرچه بسیار بغرنج است ، اما این بیش از حد به واقعیت تورم تبدیل می شود ، جایی که قیمت ها به سرعت تغییر می کنند و اقلام روزمره به طور تصاعدی افزایش می یابد و پول تقریباً یک شبه یا حتی در طول یک روز کاری بی ارزش می شود.
امروزه تورم به یکی از موضوعات اصلی بحث در سراسر جهان حتی در کشور‌های پیشرفته تبدیل شده است و اگرچه بسیاری نگران تأثیرات کاهش ارزش دلار بر اقتصاد هستند ، اما تاریخ نمونه هایی از نحوه تورم بسیار بسیار بدتر را به ما نشان می دهد. در سال ۲۰۰۸ ، استیو هانکه ، استاد دانشگاه جان هاپکینز و عضو ارشد موسسه CATO ، تورم فوق العاده را در زیمبابوه مطالعه کرد تا ببیند چگونه با موارد تاریخی تورم خارج از کنترل مقایسه می شود.
همانطور که پیداست ، تورم بیش از حد عموماً همزمان با جنگ ها و مجموعه ای از تصمیمات مشکوک و مخرب سیاست مالی است ، اما در اصل نتیجه افزایش سریع عرضه پول است که با رشد در اقتصاد پشتیبانی نمی شود.
اولین تورم ثبت شده جهان در جریان انقلاب فرانسه رخ داد ، جایی که تورم ماهانه به ۱۴۳ درصد رسید ، اما تا قرن بیستم طول کشید تا این نوع تورم خارج از کنترل دوباره اتفاق بیفتد.
این گزارش نشان می دهد که در طول قرن بیستم ، هفده تورم فوق العاده در شرق اروپا و آسیای مرکزی رخ داده است ، از جمله ۵ مورد در آمریکای لاتین ، ۴ مورد در اروپای غربی ، ۱ نفر در آسیای جنوب شرقی و یک نفر در آفریقا. ایالات متحده هرگز قربانی تورم بیش از حد نشده است ، اما دو بار – در طول جنگ انقلابی و جنگ داخلی – هنگامی که دولت برای تأمین هزینه های جنگی خود ارز چاپ کرد ، نزدیک شد. با این حال ، در هر دو مورد ایالات متحده ، تورم هرگز از ۵۰ درصد نرخ تورم ماهانه (آستانه غیررسمی برای تورم بیش از حد) فراتر نمی رود ، که در مقایسه با چشمگیرترین موارد تاریخ کم رنگ است.
در ابتدای گزارش CATO ، نویسندگان این نظریه را مطرح کردند که “زمانی که کالایی به عنوان پول عمل می کرد یا زمانی که پول کاغذی قابل تبدیل به کالا بود ، ابر تورم رخ نداده است. نفرین تورم بیش از حد تنها زمانی ظاهر شد که عرضه پول هیچ محدودیت طبیعی نداشت و بر اساس یک استاندارد پول کاغذی اختیاری اداره می شد. ” با در نظر گرفتن این نکته ، ممکن است هشداردهنده باشد که بفهمیم هر واحد پول فیات مستعد تورم گسترده است ، اگرچه برای کنترل ، تورم شدید مستلزم یک سری شرایط سیاسی و اجتماعی شدید است.
بنابراین ، بدترین شرایط تورمی در تاریخ چه بوده و چگونه به وجود آمده است؟

بزرگترین تورم

مجارستان ۱۹۴۶

بالاترین تورم ماهانه: ۱۳،۶۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰٪
قیمتها در چه مدت دو برابر می شود: ۱۵.۶ ساعت
بدترین مورد ابر تورم ثبت شده در مجارستان در نیمه اول سال ۱۹۴۶ رخ داد. در اواسط سال ، بالاترین اسکناس مجارستان پنگوی ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ (صد کوینتیلیون) بود ، در مقایسه با بالاترین ارزش ۱۹۴۴ ، ۱۰۰۰ پنگو. در اوج تورم مجارستان ، مطالعه CATO تخمین می زند که نرخ تورم روزانه ۱۹۵ درصد بوده و قیمت ها تقریباً هر ۱۵.۶ ساعت دو برابر می شود و به نرخ تورم ماهانه ۱۳.۶ کوادریلیون درصد می رسد.
اوضاع به حدی وخیم بود که دولت ارز ویژه ای را تصویب کرد که صریحاً برای پرداخت های مالیاتی و پستی ایجاد شده بود و هر روز از طریق رادیو تعدیل می شد. پنگو سرانجام در همان سال با تجدید ارزیابی ارز جایگزین شد ، اما تخمین زده می شود که هنگام تعویض ارز در آگوست ۱۹۴۶ ، مجموع تمام اسکناس های مجارستانی در گردش معادل ارزش یک هزارم دلار آمریکا بود.

زیمبابوه ، نوامبر ۲۰۰۸

بالاترین تورم ماهانه: ۷۹،۶۰۰،۰۰۰،۰۰۰٪
قیمتها در چه مدت دو برابر می شود: ۲۴.۷ ساعت
به گفته موسسه کاتو ، مشکلات ارزی زیمبابوه در نوامبر ۲۰۰۸ به اوج خود رسید و به نرخ تورم ماهانه تقریبا ۷۹ میلیارد درصد رسید. اگرچه دولت زیمبابوه گزارش آمار رسمی تورم را در بدترین ماههای تورم بیش از حد کشور متوقف کرد ، در این گزارش از نظریه اقتصادی استاندارد (مقایسه برابری قدرت خرید) برای تعیین بدترین نرخ تورم زیمبابوه استفاده شده است.
با تقریباً دو برابر شدن قیمت ها در هر ۲۴ ساعت ، تنها چند روز پس از صدور اسکناس ۱۰۰ میلیون دلاری ، بانک ذخیره یک اسکناس ۲۰۰ میلیون دلاری صادر کرد و برداشت های بانکی را در ۵۰۰۰۰۰ دلار محدود کرد ، که در آن زمان معادل ۰.۲۵ دلار آمریکا بود. هنگامی که اسکناس ۱۰۰ میلیون دلاری معرفی شد ، قیمت ها افزایش یافت و گزارشات از کشور بیان کردند که قیمت یک قرص نان از ۲ میلیون دلار به ۳۵ میلیون دلار در یک شب افزایش یافته است. در یک مرحله ، دولت حتی تورم را “غیرقانونی” اعلام کرد و مدیران شرکت ها را به دلیل افزایش قیمت محصولات خود دستگیر کرد.اوضاع به حدی وخیم شد که مغازه های این کشور به سادگی از ارز و دلار آمریکا امتناع کردند و همچنین راند آفریقای جنوبی عملا به عنوان واسطه مبادله تبدیل شد. تورم سرانجام با مداخله مستقیم رزرو بانک زیمباوه به پایان رسید که ارز را مجدداً قیمت گذاری کرد و آن را به دلار آمریکا وصل کرد. دولت همچنین مقرراتی مبنی بر تعطیلی بورس اوراق بهادار کشور صادر کرد.

یوگسلاوی ، ژانویه ۱۹۹۴

بالاترین تورم ماهانه: ۳۱۳،۰۰۰،۰۰۰
قیمتها در چه مدت دو برابر می شود: ۱.۴ روز
یکی دیگر از موارد شدید تورم شدید با دینار یوگسلاوی بین ۱۹۹۳-۱۹۹۵. شدیدترین نرخ تورم در این مدت در ژانویه ۱۹۹۴ بود ، زمانی که قیمت ها در طول ماه ۳۱۳ میلیون درصد افزایش یافت که معادل ۶۴.۶ درصد در روز است و قیمت ها تقریباً هر ۳۴ ساعت دو برابر می شود. در کل دوره تورم ، تخمین زده می شود که قیمت ها ۵ کوادریلیون درصد افزایش یافته است.
امیدواریم که با سه تا از بزرگ ترین تورم‌های تاریخ آشنا شده باشید.در صورت علاقه به خبرهای بیش‌تر اقتصادی حتما به سایت عصر اقتصاد سری بزنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا