کد خبر: ۲۷۰۹۰۰61369
  لینک کوتاه:
روزنامهاقتصادبورسبازارها و خدمات مالی

آغاز پذیره‌نویسی نخستین صندوق جسورانه حوزه فرهنگ و هنر در فرابورس

سرپرست معاونت توسعه کسب‌وکار فرابورس ایران از آغاز پذیره‌نویسی نخستین صندوق سرمایه‌گذای جسورانه حوزه فرهنگ و هنر در فرابورس خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، ندا بشیری با بیان اینکه در سه ماه گذشته تعداد دو صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه نیز فراخوان مبالغ تعهدشده و تأدیه‌نشده خود را جمعاً به ارزش ۳۰۰ میلیارد ریال به اتمام رسانده‌اند، عنوان کرد: همچنین یک صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه دیگر بهزودی تأدیه خود را به اتمام می‌رساند.

به گفته او، این سه صندوق یعنی صندوق‌های جسورانه فیروزه، جسورانه رویش و جسورانه پارتین تاکنون در بیش از ۱۱ شرکت نوپا بیش از۵۹۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام داده‌اند.

سرپرست معاونت توسعه کسب‌وکار فرابورس با بیان اینکه این صندوق‌ها نقش به سزایی در تأمین مالی و رشد شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان داشته‌اند، افزود: از صنایع هدف این صندوق‌ها، صنعت پزشکی و سلامت با بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال در جایگاه اول و حوزه تجارت الکترونیک با بیش از ۱۵۰میلیارد ریال در جایگاه دوم جذب منابع قرار گرفته اند.

بشیری به نقش صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته بارها مقامات عالی‌رتبه کشور به توجه و حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان تأکید داشته‌اند که در این بین صندوق‌های جسورانه و خصوصی فرابورس با تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری محور، نقش به سزایی در توسعه این شرکت‌ها ایفا می‌کنند و این روند می‌تواند پایه‌گذار فرصتی برای رشد و تکامل هر چه بیشتر اقتصاد دانش‌بنیان کشور شود.

سرپرست معاونت توسعه کسب‌وکار فرابورس به نتایج پژوهش‌ها درباره تاثیر بلندمدت شرکت‌های استارتاپی بر درآمد ملی و پیشرفت‌های اقتصادی-اجتماعی کشورها گفت: تاثیر این قبیل شرکت‌ها در متغیرهای ذکرشده بسیار بیشتر از سایر شرکت‌هاست و بیشترین کارآفرینی در دنیا مربوط به بنگاه‌های نوپا با سن کمتر از ۵ سال به شمار می‌رود. همچنین توجه و حمایت از استارتاپ‌ها و شرکت‌های نوپا که نیاز به منابع مالی برای رشد و توسعه خود دارند، می‌تواند تأثیر به سزایی در کاهش نرخ بیکاری کشور و بهبود شاخص های اقتصادی کشور در بلندمدت داشته باشد.

بشیری درباره ویژگی‌های اولین صندوق سرمایه‌گذاری حوزه فرهنگ و هنر که از امروز پذیره‌نویسی آن در بازار ابزارهای مالی فرابورس ایران آغاز می‌شود نیز گفت: صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه سپهر یکم پس از اخذ موافقت اصولی از سازمان بورس، تأدیه نقدی سهم مؤسسان و تکمیل مدارک در تاریخ ۸ آذرموفق به اخذ مجوز پذیره‌نویسی از سازمان بورس و اوراق بهادار شد.

به گفته او، تعداد کل واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه سپهر یکم به میزان یک میلیون واحد سرمایه‌گذاری است که ۲۰۰ هزار واحد آن ممتاز بوده و ۸۰۰ هزار واحد سرمایه‌گذاری عادی آن طی دوره پذیره‌نویسی یعنی از ۲۷ آذر الی ۴ دی از سوی مشارکت‌کنندگان در پذیره‌نویسی این صندوق خریدار خواهد شد.

سرپرست معاونت توسعه کسب‌وکار فرابورس با بیان اینکه درصد تأدیه نقدی سرمایه این صندوق در زمان تأسیس ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است؛ خاطر نشان کرد: این بدان معنی است که سرمایه‌گذاران در ازای خرید هر واحد سرمایه‌گذاری این صندوق به جای پرداخت یک میلیون ریال مبلغ ۲۰۰ هزار ریال پرداخت می‌کنند.

بشیری درباره موسسان این صندوق اظهار کرد: از جمله مؤسسان این صندوق حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان یکی از متولیان اصلی فرهنگ و هنر و صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان متولی اصلی حمایت از اکوسیستم نوآوری و دانش‌بنیان کشور است و تأسیس این صندوق پیوند مناسبی میان فعالان فرهنگ و هنر کشور، اکوسیستم نوآوری و بازار سرمایه برقرار خواهد کرد.

او با بیان اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه دارای ریسک زیادی هستند و افرادی که در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند ریسک‌پذیر هستند و ریسک کاهش ارزش اصل دارایی خود را تحمل می‌کنند، بیان کرد: در عین حال ممکن است سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها بازده‌های بسیار جذابی برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان بیارود؛ این صندوق‌ها در چارچوب اساسنامه و امیدنامه خود سرمایه‌گذاری می‌کنند و ملزم به تشکیل سبد سرمایه‌گذاری هستند که خود باعث کاهش ریسک سرمایه‌گذاری می‌شود.

سرپرست معاونت توسعه کسب‌وکار فرابورس در پایان عنوان کرد: هم‌اکنون ۱۳ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه با مجموع سرمایه ۹ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال پذیره‌نویسی شده‌اند که با اتمام پذیره‌نویسی صندوق سپهر یکم تعداد صندوق‌های جسورانه به ۱۴ عدد می‌رسد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا