کد خبر: ۲۰۰۸۹۹6195
  لینک کوتاه:
روزنامه

ارز ریخت، سفر هوایی ارزان نشد

به گفته رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی با جود ریزش نرخ ارز قیمت بلیت هواپیما همچنان بدون تغییر مانده و همزمان دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی تبانی ایرلاین‌ها برای افزایش قیمت بلیت هواپیما را تکذیب کرده است.

حرمت‌الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی، درباره اثرگذاری ریزش نرخ ارز روی قیمت بلیت هواپیما که در چند ماه اخیر موضوعی پرواکنش بوده است، به ایسنا گفت: در تمام مقاطع گذشته چنین بوده است؛ وقتی نرخ ارز بالا می‌رفت، قیمت بلیت هواپیما نیز افزایش پیدا می‌کرد. اما زمانی که نرخ ارز پایین می‌آمد، بلیت هواپیما هیچ تغییری را تجربه نمی‌کرد و قیمت‌ها همانطور بالا می‌ماند. حالا هم وضعیت همین است. ارز در چند روز گذشته روند کاهشی پیدا کرده اما هیچ تاثیری روی قیمت بلیت هواپیما نداشته است.

وی افزود: شرکت‌های هواپیمایی داخلی مدعی‌اند ۶۰ درصد هزینه‌هایشان ارزی است. از طرفی یکی از بهانه‌های افزایش قیمت، نرخ ارز بود.  اگر این‌طور است چرا حالا که ارز ریزش کرده قیمت بلیت هواپیما تغییر نمی‌کند!؟ هرچند ما با ادله اثبات می‌کنیم حدود ۲۰ درصد از هزینه‌های این شرکت‌ها ارزی است که آن هم مربوط به تامین قطعات می‌شود. طبیعی است که این شرکت‌های هزینه‌های دیگری هم دارند اما هزینه‌های سربار این شرکت‌ها را که مردم نباید تامین کنند. این ظلم در حق مردم است.

رفیعی که پس از جلسه روز یکشنبه ۱۸ آبان کمیسیون عمران مجلس درباره افزایش بلیت هواپیما، مصاحبه می‌کرد، گفت: شرکت‌های هواپیمایی که از ابتدای آبان قیمت بلیت هواپیما را در مسیرهای داخلی افزایش داده‌اند، با وجود مخالفت‌های گسترده از وزیر راه و رییس سازمان هواپیمایی کشوری گرفته تا نمایندگان مجلس و وزیر گردشگری، هنوز هیچ تغییری نکرده است و با وجود انکار شرکت‌های هواپیمایی، همچنان با همان نرخ بالا فروخته می‌شود. در جلسه اخیر کمسیون عمران صراحتا اعلام شد که این افزایش نرخ تخلف است و انجمن شرکت‌های هواپیمایی نباید نرخ‌گذاری کند و تعیین کف قیمت خلاف قانون است. بارها هم تاکید شده است قیمت‌ها باید به قبل از آبان ماه برگردد اما تغییری را شاهد نیستیم.

او که جزو مخالفان افزایش نرخ بلیت هواپیما است و اعتقاد دارد این اقدام، سفر هوایی را کالایی لوکس و از دسترس مردم خارج می‌کند، اظهار کرد: تنها دغدغه‌ام برای پیگیری این مساله آن است که کف قیمت بلیت هواپیما برداشته شود. شرکت‌های هواپیمایی در اقدامی خلاف قانون برای مسیرهای داخلی کف نرخ تعیین کرده‌اند، درحالی که قمیت باید مبتنی بر عرضه و تقاضا باشد. رئیس سازمان هواپیمایی هم تایید کرده که تعیین کف قیمت غیرقانونی است. برای همین قرار شد تا هفته آینده شرکت‌های هواپیمایی ریزهزینه‌های خود را ارائه دهند تا پس از بررسی، نرخ‌های جدید معین شود.

افزایش نرخ بلیت هواپیما درحالی که پروازهای داخلی با ۴۸ درصد کاهش در دوران کرونا مواجه شده است، اعتراض وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را برانگیخت. شرکت‌های هواپیمایی گفته بودند در صورت الزام به رعایت پروتکل پرواز با ۶۰ درصد ظرفیت در زمان همه‌گیری ویروس کرونا با درنظر گرفتن نوسانات ارز، قیمت بلیت هواپیما را افزایش می‌دهند. پس از آن، شرکت‌های خدمات گردشگری اعلام کردند نه تنها قیمت بلیت هواپیما ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش یافته که ایرلاین‌ها برای تعیین کف قیمت، بلیت‌های ارزان را حذف کرده‌اند. از سوی دیگر آژانس‌ها از سوی شرکت‌های هواپیمایی تهدید شده‌اند در صورت اعمال نکردن قیمت‌های جدید، دسترسی آن‌ها به سیستم فروش قطع می‌شود. برای همین، علی‌اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ستی در نامه‌ای به تاریخ اول آبان ، از وزیر راه و شهرسازی خواست دستور توقف رویه ناصحیح و ناصواب معمول شرکت‌های هواپیمایی را بدهد. محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی هم هفتم آبان از معاون حمل و نقل این وزارتخانه خواست شخصا پیگیر موضوع نرخ پروازهای داخلی باشد و با موارد خلاف عمل با تصمیمات منعقده باید برخورد شود.

۱۰ روز بعد، مجتبی یوسفی عضو کمسیون عمران مجلس شورای اسلامی  پس از جلسه‌ای با حضور رئیس و دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی، معاون سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و روسای شرکت‌های هواپیمایی برگزار شد، گفت: افزایش قیمت بلیت ایرلاین‌ها هیچ مجوزی ندارد و سازمان هواپیمایی کشوری مکلف شد تا با صدور حکمی قیمت‌ها را به قبل از آبان ماه بازگرداند. تورج دهقانی زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی پس از آن گفت: ان‌شاءالله قیمت کنونی بلیت هواپیما کاهش خواهد یافت. مقرر شد که سازمان هواپیمایی نشستی را برای آنالیز هزینه های ایرلاین‌ها برگزار کرده تا پس از آن، شورای عالی هواپیمایی نرخ نامه جدید را اعلام رسمی کند.

میان تیتر:تکذیب تبانی ایرلاین‌ها برای افزایش قیمت بلیت هواپیما

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ضمن رد کردن مسئله تبانی ایرلاین‌ها برای بالا بردن قیمت بلیت هواپیما، اعلام کرد بر خلاف مسائلی که بعضا مطرح می‌شود، از مرداد سال ۱۳۹۷ تا کنون حتی یک دلار ارز دولتی به شرکت‌های هواپیمایی داده نشده است.
به گزارش ایسنا، در پی تعیین تکلیف قیمت بلیت هواپیما که طی هفته‌های گذشته روند بررسی آن طولانی شده است، قیمت بلیت برخی پروازهای داخلی افزایش یافت در حالی که قرار بود تا مشخص شدن نتیجه جلسات این اتفاق نیافتد. در این میان عواملی مانند سودجویی برخی چارترکننده‌ها و سایت‌های فروش بلیت هواپیما  و تبانی ایرلاین‌ها برای بالابردن نرخ را مطرح کردند.
مقصود اسعدی سامانی  دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی‌اظهار کرد: هماهنگی یا تبانی بین شرکت‌های هواپیمایی برای بالابردن قیمت بلیت هواپیما وجود ندارد و اگر نرخ بلیت هواپیما در دامنه نرخی تعریف شده بالا یا پایین بیاید طبیعی و مسبوق به سابقه بوده است.
وی با تاکید بر اینکه اگر ایرلاینی قیمت بلیت هواپیما را از سقف مجاز تعیین شده بالاتر فروخته باشد مرتکب تخلف شده و سازمان هواپیمایی می‌تواند با او برخورد کند، افزود: برخی رسانه‌ها اعلام کرده بودند که ایرلاین‌ها امسال هم ارز ۴۲۰۰ تومانی دولتی دریافت کرده‌اند در حالی که این مساله به هیچ وجه صحت ندارد، چرا که از مرداد سال ۱۳۹۷ تا کنون هیچ ارز ۴۲۰۰ تومانی به شرکت‌های هواپیمایی تخصیص پیدا نکرده و اسناد و مدارک آن موجود است.
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ادامه داد: البته از فروردین همان سال اعلام شد که ارز تک نرخی خواهد شد و ۴۲۰۰ تومان است.  همچنین مسئولان دولت اعلام کردند هر کسی به غیر از این نرخ، ارز دیگری و با قیمت دیگری پرداخت یا دریافت کند، تخلف مرتکب شده و با او برخورد می‌شود. در آن زمان ایرلاین‌ها گرچه ارز ۴۲۰۰ تومانی را در آن شرایط دریافت کردند اما در همان سال ۱۳۹۷ حدود ۳۰ میلیون نفر مسافر را جابه جا کردند.
اسعدی سامانی تصریح کرد: برخی افراد که نقشی هم در حوزه هوانوردی ندارند، اطلاعات نادرستی به نمایندگان مجلس داده بودند اما فروشنده بلیت صلاحیت دخالت در نرخ بلیت ندارد. بر همین اساس گزارش مفصلی را در جلسه اخیری که با نمایندگان مجلس داشتیم به آن‌ها ارائه دادیم و مقرر شد

در جلسه‌ای که با سازمان هواپیمایی در هفته جاری برگزار می‌شود، تکلیف این مساله را روشن کنیم.

 با ادامه گران‌فروشی بلیت هواپیما ، وزیر گردشگری به وزیر دادگستری نامه نوشت

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پس از بی‌اعتنایی شرکت‌های هواپیمایی به اخطارها و هشدارها برای کاهش قیمت بلیت پروازهای داخلی، از وزیر دادگستری درخواست کرد قاطعانه با متخلفان برخورد کند.

به گزارش ایسنا، علی‌اصغر مونسان ۱۸ آبان در نامه‌ای به سیدعلیرضا آوایی وزیر دادگستری نوشت: با عنایت به این‌که برخی از شرکت‌های هواپیمایی به صورت خودسر و غیرقانونی و بدون اخذ مجوزهای قانونی اقدام به گران‌فروشی و افزایش افسارگسیخته قیمت بلیت هوایپما و پروازهای داخلی کرده‌اند و در تمشیت امور دستورها و مصوبات دستگاه‌های ذی‌ربط را مدنظر قرار نمی‌دهند. این موضوع موجب تحمیل ضرر و زیان به مصرف‌کنندگان شده و اعتراضات مردمی و شکایات فعالان صنعت گردشگری را در برداشته است و ضرورتا نیازمند رسیدگی سریع و ورود قاطع دستگاه‌های نظارتی و اجرایی کشور است. لذا با توجه به حساسیت موضوع خواهشمند است دستور فرمایید با توجه به تصویب نکردن و ابلاغ نرخ‌نامه جدید از سوی وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشور و ستاد تنظیم بازار با استناد به ماده (۲) قانون تعزیرات حکومتی مصوب۲۳/۱۲/۱۳۶۷مجمع تشخیص مصلحت نظام، برخوردهای قانونی لازم با متخلفان را به عمل آورده و اطلاع رسانی لازم در این خصوص برای آحاد مردم و ذی‌نفعان به عمل آید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا