کد خبر: ۰۳۰۴۰۱88138
  لینک کوتاه:
اقتصادانرژیبازرگانیجهان

افزایش صادرات نفت ایران تا مرز ۱ میلیون بشکه در روز

یک شرکت تحلیل تجارت دریایی نفت به نام پترولجستیک از افزایش قابل توجه صادرات نفت ایران در ماه جاری میلادی خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، پترولجستیک از افزایش صادرات نفت ایران به ۹۶۱ هزار بشکه در روز طی روزهای اول تا ۱۹ ژوئن خبر داد.

این در حالی است که بر اساس آمار این شرکت طی ماه میلادی گذشته صادرات نفت ایران ۴۶۱ هزار بشکه در روز برآورد شده بود.

همچنین صادرات ال‌پی‌جی ایران نیز طی امسال ۴ درصد از پیش‌بینی‌ها بیشتر بوده است.

تسنیم به نقل از پترولجستیک گزارش داد، با وجود تحریم‌های آمریکا تولید و صادرات نفت ایران روندی صعودی داشته و چین بزرگترین خریدار نفت از این کشور است.

رویترز چندی پیش اعلام کرد چین هفته پیش ۲ میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده که احتمالا در ذخایر دولتی نفت چین تخلیه می‌شود.

این محموله توسط نفتکش شرکت ملی نفت ایران به چین ارسال شد. این آمار احتمالا در آمار رسمی واردات نفت چین که در ماه جولای منتشر خواهد شد نیز درج می‌شود.

دولت چین پیش از آن نیز از ابتدای سال جاری میلادی سه محموله نفت دیگر از ایران برای تخلیه در مخازن ذخیره خود وارد کرده بود.

بالاترین رقم صادرات نفت ایران از زمان اعمال تحریم‌ها

از سوی دیگر پایگاه تخصصی اس‌پی‌گلوبال طی گزارشی کل صادرات ال‌پی‌جی ایران که در ماه جاری بارگیری شده است را ۳۸۶ هزار تن اعلام کرد.

صادرات ال‌پی‌جی ایران در ماه می به بالاترین رقم از زمان اعمال تحریم‌ها در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ رسیده بود.

این گزارش تصریح کرد اگرچه صادرات ال‌پی‌جی ایران در ماه ژوئن نسبت به رکورد ۸۵۹ هزار تنی ماه قبل تقریبا نصف شده است اما تحریم‌های اخیر آمریکا تاثیری در این کاهش نداشته است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در روز ۱۶ ژوئن چند شرکت چینی، هنگ کنگی و اماراتی را که مدعی بود در زمینه صادرات ال‌پی‌جی ایران به آسیا فعال هستند را تحریم کرد.

درآمد ایران از صادرات نفت خام، گاز، میعانات، گاز طبیعی، فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی در ماه‌های آوریل و می ۶۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

این علی‌رغم آن است که آمریکا راه‌های دسترسی ایران به سیستم مالی جهانی را بسته است.

بر اساس این گزارش متوسط صادرات ال‌پی‌جی ایران در ۵ ماهه نخست سال جاری میلادی ۵۲۵ هزار تن در ماه بوده است و اگر آمار مربوط به ماه ژوئن را نیز لحاظ کنیم متوسط صادرات ال‌پی‌جی ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی ۵۲۰ هزار تن درماه خواهد شد که بیشتر از پیش‌بینی‌ها است.

تحریم‌های آمریکا بر روابط تجاری ایران و چین تاثیرگذاری است؟

تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند متوسط صادرات ماهانه ال‌پی‌جی ایران در سال جاری میلادی ۵۰۰ هزار تن باشد که در نیمه نخست سال جاری، صادرات ایران ۴ درصد از پیش‌بینی‌ها بیشتر بوده است.

برخی تحلیلگران می‌گویند بخشی از صادرات ال‌پی‌جی ایران به‌طور غیرمستقیم از طریق کشورهایی مثل امارات و عمان به چین صادر می‌شود که در آمار صادرات ایران لحاظ نمی‌شود.

سه منبع چینی به اس‌پی‌گلوبال گفتند تحریم‌های جدید آمریکا تاثیر زیادی در تجارت بین ایران و چین نخواهد داشت چرا که واردکنندگان چینی بر پایه یوان با ایران معامله می‌کنند.

به گفته این افراد ۹۹ درصد صادرات ال‌پی‌جی ایران به چین می‌رود و کشتی‌های بسیار بزرگ چینی این محموله‌ها را به چین حمل می‌کنند.

یک منبع چینی با بی‌اهمیت دانستن تحریم‌های جدید آمریکا علیه صادرات ال‌پی‌جی ایران گفت: این اولین باری نیست که آمریکا شرکت‌های چینی را به‌علت رابطه با ایران تحریم می‌کند.

اقدام اخیر آنها در تحریم ایران شاید برای منحرف کردن افکار عمومی آمریکا از تورم در اقتصاد این کشور انجام شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا