کد خبر: 250203159593
اخبار شرکت هااقتصادانرژی

افزایش ۸.۵ درصدی مصرف سوخت در ابتدای سال ۱۴۰۳

جعفر سالاری نسب در نشستی با اصحاب رسانه در روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه مصرف روزانه بنزین را در دو ماه ابتدای سال افزایشی اعلام کرد و گفت: میانگین مصرف روزانه بنزین از ابتدای امسال تاکنون (بازه زمانی ۵۴ روزه) ۱۱۸ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر است که این مقدار در مقایسه با مدت مشابه پارسال با ۱۱۰ میلیون لیتر بیش از ۸.۵ میلیون لیتر افزایش یافته که جهشی بسیار بزرگ است.

به گزارش عصر اقتصاد- سالاری نسب گفت: مخازن ما در سراسر کشور، ذخیره‌سازی‌های مطلوبی دارد و توزیع در حال انجام است، در نوروز ۱۴۰۳ نیز رکورد بی‌سابقه توزیع ۱۵۲ میلیون لیتر را ثبت کردیم و تلاش می‌کنیم تقاضای داخل را کامل برآورده کنیم، اما در شرایط ناترازی، بخش تولید در فشار مضاعفی قرار دارد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از ارائه پیشنهاد اجرای طرح تخصیص سوخت ناوگان حمل‌ونقل دیزلی براساس اسناد حمل برخط (سوخت‌رسانی در مسیر) خبر داد و گفت: با اجرای این طرح که هدف آن جلوگیری از صدور بارنامه‌های جعلی است، مانع هدررفت حداقل روزانه ۵ میلیون لیتر نفت‌گاز در کشور می‌شود.

وی افزود: مخازن ما در سراسر کشور، ذخیره‌سازی‌های مطلوبی دارد و توزیع در حال انجام است، در نوروز ۱۴۰۳ نیز رکورد بی‌سابقه توزیع ۱۵۲ میلیون لیتر را ثبت کردیم و تلاش می‌کنیم تقاضای داخل را کامل برآورده کنیم، اما در شرایط ناترازی، بخش تولید در فشار مضاعفی قرار دارد.

وی با اشاره به طرح تخصیص سوخت ناوگان دیزلی براساس اسناد حمل برخط توضیح داد: طرح تخصیص سوخت ناوگان دیزلی براساس اسناد حمل برخط با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به‌منظور جلوگیری از صدور بارنامه‌های جعلی و صوری اجرا می‌شود؛ انتظار می‌رود اجرای این طرح در گام نخست مانع هدررفت روزانه حداقل ۵ میلیون لیتر نفت‌گاز شود.

وی افزود: بارنامه‌های صوری مشکلی است که در کشور در حوزه مصرف نفت‌گاز ناوگان حمل‌ونقل داشتیم و باعث انحراف چشمگیر سوخت شده است؛ بنابراین تصمیم بر آن شد که سوخت در مسیر تعیین شده و تنها براساس اسناد حمل در جایگاه‌های مسیر اختصاص یابد. بنابراین کارت سوخت این ناوگان در جایگاه‌های غیر از مسیر فعال نخواهد بود. امیدواریم از خرداد ماه این طرح عملیاتی شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اظهار امیدواری از طرح راه اندازی سامانه و همکاری شرکت ملی پخش فراورده های نفتی با سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای و راهداری گفت : امیدواریم بتوانیم سوخت را در مسیر توزیع کنیم. نظارت در این طرح کاملا به صورت سیستمی و از طریق‌ دوربین‌های راهداری انجام می‌شود، این طرح به صورت پایلوت از ماه آینده در یکی از استان‌ها اجرایی خواهد شد تا نواقص احتمالی آن برطرف شود.

سالاری‌نسب خاطر نشان کرد: قانون‌گذار دولت را مکلف کرده است در سال ۱۴۰۳، ۹۵ درصد سوخت‌گیری در بخش نفت‌گاز و ۹۰ درصد سوخت‌گیری در بخش بنزین با کارت سوخت هوشمند شخصی انجام شود، هم‌اکنون حدود ۶۷ درصد سوخت‌گیری در جایگاه‌های عرضه از طریق کارت هوشمند سوخت شخصی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: بر این اساس در سال ۱۴۰۲ حدود ۴ میلیون کارت سوخت شخصی تحویل شد و پایگاه اینترنتی https://fcs.niopdc.ir/ را برای ثبت‌نام آنلاین کارت سوخت شخصی راه‌اندازی کردیم تا هم‌وطنان بتوانند با مراجعه به این پایگاه تقاضای خود را ثبت و ظرف یک دقیقه ثبت‌نام کنند و ظرف ۲۴ ساعت کارت سوخت در اختیار پست قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: این سامانه در اختیار شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران است،‌ اما نیاز است دستگاه‌هایی در این زمینه با ما همکاری کنند، یکی دیگر از مشکلات ما دسترسی به اطلاعات برای استعلام‌ها بود که اردیبهشت‌ماه در این باره با فراجا مذاکرات نهایی شد و با رونمایی از ثبت‌نام آزمایشی در نمایشگاه بیست‌وهشتم نفت، امیدواریم از خردادماه، این طرح را برای خودروهای نوشماره عملیاتی و با توجه به بازتاب دریافتی، از تیرماه برای درخواست کارت سوخت المثنی اجرایی کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: بخش مصرف با پیشنهادهای غیرقیمتی در دستور کار دولت قرار دارد تا تراز تولید و مصرف در کشور مهار شود، در اجرای طرح ساماندهی کارت اضطراری جایگاه‌داران نیز تکلیف دولت بود که ۹۰ درصد توزیع بنزین کشور از طریق کارت سوخت شخصی انجام شود.

سالاری‌نسب گفت: با اجرای طرح‌های غیرقیمتی تلاش کردیم به مردم فشاری وارد نشود و سوخت موردنیاز مردم به‌طور کامل تأمین شود، در سال ۱۴۰۳ از این هم عبور کردیم و با توزیع ویژه کارت اضطراری در جایگاه‌های سراسر کشور، تلاش کردیم سوخت مسافران و جامعه‌ را به نحوی مطلوب تأمین کنیم و کمترین شکایت را در ایام نوروز امسال درباره سوخت‌رسانی داشتیم

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا