کد خبر: 0708995610
تولید و بازرگانیروزنامه

امکان دریافت مستقیم نهاده‌ ها برای مرغداران خرد فراهم شد

نایب‌رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی کشور در گفت‌وگو با ایلنا خبر داد که امکان دریافت مستقیم نهاده‌ ها برای مرغداران خرد فراهم شده است.

ایجاد سامانه «بازارگاه» قدم مهمی بود که وزارت جهادکشاورزی برای سروسامان دادن بازار نهاده ‌های دامی و حذف واسطه‌ها برداشت تا نهاد‌ها با قیمت مناسب به دست مصرف‌کننده برسد، اما نخستین مشکل این سامانه، این بود که تولیدکنندگان خرد امکان ثبت سفارش را نداشتند، همچنین دخالت در سامانه به واسطه فضای مدیریتی به راحتی انجام می‌شود. امکان نظارت برای دستگاه‌های متولی مانند کمیسیون کشاورزی نیز تعریف نشده است.

حبیب اسدالله‌نژاد گفت: از ابتدای این ماه وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد که مرغداران خرد می‌توانند با مراجعه به سامانه بازارگاه نهاده‌ های مورد نیاز خود را ثبت سفارش کنند.

به گفته او تاکنون تعداد زیادی از مرغداران اقدام به ثبت سفارش کرده و اکنون منتظر اعلام زمان تحویل نهاده ‌ها هستند.

وی میزان تحویل نهاده به ازای هر مرغ گوشتی را ۴کیلوگرم برای یک دوره ۴۰ روزه عنوان کرد.

اسدالله‌نژاد تاکید کرد: با توجه به اعتراض مرغداران درباره میزان ناکافی نهاده ‌های تحویلی و در نظر گرفتن دوره ۴۰ روز به‌زودی این ارقام اصلاح خواهد شد.

وی از دیگر ایرادهای وارده بر سامانه بازرگاه را طولانی بودن فرایند تحویل نهاده به مرغداران عنوان کرد که با توجه به نیاز روزانه آن‌ها به تامین خوراک مورد نیاز، باید تحویل‌ها در کوتاه‌ترین زمان انجام شود.

بنا به گزارش‌ها، زمانی که کالا را در «بازارگاه» عرضه می‌کنید حدود یک هفته تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا دارندگان حواله و مصرف‌کنندگان و واحد‌های تولیدی مراجعه و به خرید کالا اقدام کنند و این طولانی شدن فرآیند در تضاد با اهداف تسریع در توزیع کالا‌های اساسی است.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا