کد خبر: 2005994201
لینک کوتاه:
فناوری اطلاعات و ارتباطات

بار اینترنت رایگان روز خبرنگار بر دوش یک اپراتور

ارائه اینترنت خبرنگاری امسال در حالی تنها به اپراتور رایتل اختصاص یافته که سال گذشته این هدیه برای تمامی اپراتورهای تلفن همراه در نظر گرفته شده بود.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی، رئیس جمهوری روز پنجشنبه ۱۶ مرداد، در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت اعلام کرد که با دستور به وزیر ارتباطات، امسال هم مانند سال گذشته، برای خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار، خدمات اینترنتی رایگان یک‌ساله در نظر گرفته می‌شود. محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – نیز ۱۸ مرداد در  اینستاگرام خود ضمن تبریک روز خبرنگار نوشت: دستور رئیس جمهوری برای هدیه خبرنگاران در حال پیگیری است و از امشب توزیع این هدایا انجام خواهد شد.

بدین‌ترتیب شنبه شب، برای خبرنگارانی که سال گذشته برای دریافت اینترنت رایگان خبرنگاری ثبت‌نام کرده بودند، پیامکی مبنی بر دریافت ۱۲۰ گیگ اینترنت رایگان ارسال شد و اینکه خبرنگاران با استفاده از لینک موجود در پیامک،‌ می‌توانند برای ثبت‌نام اینترنت هدیه اقدام کنند. با وجود این، با طی کردن مراحل اولیه ثبت‌نام،‌ مشخص می‌شود که خبرنگاران یا باید سیم‌کارت رایتل داشته باشند و یا برای دریافت سیم‌کارت این اپراتور ثبت‌نام کنند تا از اینترت رایگان برخوردار شوند.

این در حالی است که سال گذشته اینترنت خبرنگاری برای تمامی اپراتورهای همراه از جمله همراه اول و ایرانسل نیز در نظر گرفته شده بود که سهم قابل‌توجهی در تعداد مشترکان دارند و اما این بار به نظر می‌رسد وزارت ارتباطات، توجه ویژه‌ای به اپراتور رایتل داشته که اهدای اینترنت خبرنگاری را به این اپراتور سپرده و خبرنگاران هم برای دریافت هدیه، به ثبت‌نام در این اپراتور ملزم هستند.

پاسخ ایرانسل و همراه اول درباره اینترنت خبرنگاران

مسؤولان روابط عمومی همراه اول و ایرانسل اعلام آمادگی کردند که حاضرند همچون پارسال بسته اینترنت رایگان یکساله را در اختیار خبرنگاران قرار دهند. این مسئولان در مصاحبه تلفنی با خبرگزاری صدا و سیما، در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا فقط اپراتور رایتل بسته رایگان خبرنگاران را در اختیار قرار می دهد افزودند: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خودشان شخصاً با رایتل مکاتبه داشتند و ما هیچ مشکلی برای در اختیار گذاشتن این بسته نداریم. یکی از مسئولان اپراتور ها گفت: شاید اگر تصمیم جدیدی از ناحیه وزارتخانه ابلاغ نشود ما خودمان بسته ای رایگان در اختیار خبرنگاران جدای از دستور جدید رئیس جمهور داشته باشیم.

مدیرعامل رایتل اعلام کرد: امکان فعال‌سازی اینترنت هدیه خبرنگار در سیم‌کارت افراد دیگر

به گفته مدیرعامل رایتل با تاکید وزیر ارتباطات بر تسریع در فعال‌سازی اینترنت هدیه روز خبرنگاری، این امکان فراهم است که خبرنگاران، اینترنت خود را بر روی سیم‌کارت افراد دیگر فعال کنند و اجباری به خرید سیم‌کارت جدید وجود ندارد.

یاسر رضاخواه در گفت و‌گو با ایرنا درباره چگونگی دریافت اینترنت روز خبرنگار افزود: سال گذشته برای دریافت هدیه روز خبرنگار، سامانه‌ای توسط وزارت ارتباطات توسعه داده شد و آن‌ها از آن طریق هدیه خود را دریافت کردند. بنابراین لیستی از خبرنگاران سراسر کشور در دسترس است که سال گذشته مراحل دریافت هدیه را پشت سرگذاشته‌اند.

دستور وزیر ارتباطات برای تسریع در توزیع هدیه روز خبرنگار

وی افزود: امسال با دستور وزیر ارتباطات قرار شد هدیه ۱۲۰ گیگ اینترنت یک ساله به مناسبت روز خبرنگار از سوی اپراتور رایتل به خبرنگاران تعلق بگیرد. به همین دلیل سامانه‌ای برای این کار توسعه دادیم تا همان‌طور که وزیر ارتباطات دستور داده‌اند به سرعت هدایای خبرنگاران به دست آن‌ها برسد.

مدیرعامل رایتل اشاره کرد: وزارت ارتباطات لیستی در اختیار ما قرار داده که مربوط به همان خبرنگاران سال گذشته است. در بین آنها، افرادی که سیم‌کارت رایتل دارند از طریق پیامک و کد ارغوانی که برایشان ارسال شده است، اینترنت هدیه خود را فعال کرده‌اند.

توزیع سیم کارت رایگان

وی گفت: خبرنگارانی که سیم‌کارت ندارند می‌توانند با ثبت‌نام در سایت، سیم‌کارت رایگان خود را ظرف مدت دو تا سه روز تحویل بگیرند و با همان کدی که برایشان ارسال می‌شود هدیه‌شان را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه امسال یک امکان دیگر نیز برای خبرنگاران در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: اگر فردی سیم‌کارت رایتل ندارد و به هر دلیلی نمی‌خواهد سیم‌کارت جدیدی دریافت کند، می‌تواند با کد فعال‌سازی که با عنوان ارغوان برای او ارسال می‌شود، اینترنت هدیه را روی خط اقوام یا دوستان نزدیک خود برقرار کند.

وی خاطر نشان کرد: این امکان به دلیل تأکید وزیر ارتباطات جهت سرعت بخشیدن به فعال‌سازی بسته هدیه اینترنت در نظر گرفته شده است.

ثبت‌نام حدود سه هزار خبرنگار

وی درباره استقبال خبرنگاران از این طرح گفت: آن دسته از خبرنگارانی که از سال گذشته در سامانه وزارت ارتباطات برای دریافت اینترنت خبرنگاری، شماره رایتل خود را وارد کرده بودند، اکنون هدیه‌شان فعال شده است.

وی اضافه کرد: ظرف دو روز گذشته، حدود سه هزار خبرنگار جدید برای دریافت سیم‌کارت هدیه (رایتل) ثبت‌نام کرده‌اند که به سرعت آن‌را دریافت خواهند کرد.

احتمال اختصاص اینترنت خبرنگاری به جاماندگان

رضاخواه درباره این‌که آیا احراز هویت خبرنگاران در رایتل انجام می‌شود یا خیر، افزود: ما هیچ دخل و تصرفی در احراز هویت خبرنگاران نداریم و صرفا بر اساس لیست اعلامی از سوی وزارت ارتباطات، اینترنت هدیه را تخصیص می‌دهیم. البته پیش‌بینی وزارت ارتباطات این است که حدود ۲ تا سه هزار خبرنگار در سال گذشته از این طرح جا مانده‌اند که ممکن است به این لیست اضافه شوند.

او تأکید کرد: به‌محض اضافه شدن این افراد به لیست موردنظر، حتماً هدیه آن‌ها نیز برای‌شان فعال خواهد شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا