کد خبر: 260103155980
اقتصادبازاربازارها و خدمات مالیراه و مسکن

بازار خاموش معاملات مسکن پایتخت در آغاز سال

نه‌ تنها فروردین ماه امسال، سهم عرضه آپارتمان‌های نوساز و کلید نخورده به بازار مسکن شهر تهران همچنان کاهشی است که یک رخداد دیگر نیز این روزها در بازار رصد می‌شود.

این رخداد افت محسوس سهم عرضه‌ آپارتمان‌های چندساله و میانسال به بازار فروش است.

در مقابل اما، بخش عمده‌ای از فایل‌هایی که این روزها به بازار مسکن مناطق مختلف شهر تهران عرضه شده است فایل‌های مربوط به فروش آپارتمان‌های مسن یعنی واحدهای با عمربنای ۱۵ سال و بیشتر است.

تحقیقات میدانی از بازار معاملات مسکن دو منطقه مصرفی و پرتقاضای شهر تهران یعنی مناطق ۴ و ۵ تهران این موضوع را تایید می‌کند. منطقه ۵ شهر تهران با سهم ۱۵ درصدی از معاملات خرید آپارتمان پرتقاضاترین و پرمعامله‌ترین منطقه بازار مسکن پایتخت است و منطقه ۴ نیز در فهرست چهار منطقه اول پرتقاضا و پرمعامله پایتخت قرار دارد.

اظهارات فعالان بازار مسکن در این دو منطقه نشان می‌دهد هم‌اکنون بین ۶۰ تا ۶۵ درصد موجودی فایل‌های فروش در بازار مسکن مربوط به آپارتمان‌های پیر یا واحدهای مسکونی با عمربنای ۱۵ سال و بالاتر است.

این در حالی است که سهم موجودی فایل‌های فروش آپارتمان‌های میانسال، بسته به محله‌ای که در آن واقع شده‌اند به طور متوسط بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است. فایل‌های فروش آپارتمان‌های نوساز و کم‌سن (با عمربنای حداکثر ۵ سال) نیز به طور میانگین سهمی ۱۵ تا ۲۰ درصدی از بازار عرضه آپارتمان دارند.

منبع: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا