کد خبر: ۱۱۰۹۹۹7239
  لینک کوتاه:
راه و مسکنروزنامه

بازار مسکن یک پله دیگر افت کرد

بررسی ها از کاهش یک تا ۱۱ درصدی قیمت‎های پیشنهادی فروش مسکن شهر تهران در هفته اول آذر نسبت به هفته آخر آبان حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، رصد جدیدترین وضعیت بازار مسکن نشان‎دهنده افت قیمت در اغلب مناطق تهران طی اولین هفته آذر ۱۳۹۹ است. بررسی‎ها نشان می‎دهد نرخ‎های پیشنهادی فروش ملک در هفت روز ابتدایی آذر در مقایسه با هفته پایانی آبان در منطقه یک ۴.۷ درصد، منطقه دو ۱۱ درصد، منطقه چهار ۴ درصد، منطقه هفت ۱.۴ درصد، منطقه هشت ۳.۳ درصد، منطقه نه ۵.۵ درصد، منطقه ده ۰.۳ درصد و منطقه ۲۲ بالغ بر ۸ درصد کاهش داشته است.

اطلاعات به دست آمده از سامانه کیلید همچنین حاکی از آن است قیمت‎های پیشنهادی در منطقه پنج ۱.۵ درصد و منطقه شش ۴ درصد افزایش یافته است. مناطق ۱۱ تا ۲۱ به دلیل پایین بودن تعداد آگهی‎ها در این گزارش لحاظ نشده است. به طور کلی نرخ‎های پیشنهادی در شهر تهران طی همین بازه زمانی ۲.۲ درصد کاهش نشان می‎دهد.

رشد ۴ درصدی عرضه مسکن

از طرف دیگر در هفته اول آذر در مقایسه با هفته پایانی آبان، تعداد آگهی های فروش ملک در منطقه یک ۱۰ درصد، منطقه دو ۳۳ درصد، منطقه هشت ۳ درصد، منطقه نه ۱۲ درصد و منطقه ۲۲ بالغ بر ۲ درصد افزایش یافته است. از طرف دیگر تعداد آگهی‎ها در منطقه سه ۲ درصد، منطقه چهار ۸ درصد، منطقه پنج ۱۳ درصد، منطقه شش ۵ درصد، منطقه هفت ۵۵ درصد و منطقه ده ۷ درصد کاهش نشان می‎دهد. در این زمینه نیز آمار از افزایش ۴ درصدی تمایل برای فروش مسکن در کل شهر تهران حکایت دارد.

در ماه گذشته نیز مقایسه تعداد آگهی‎های آبان در مقایسه با آگهی‎های مهر افزایش ۲۵ درصدی را نشان می‎دهد.

کاهش ۱ تا ۱۱ درصدی نرخ‎ها طی روزهای اخیر در حالی اتفاق افتاد که در نیمه دوم آبان نیز قیمت‎ها در بعضی مناطق تا ۱۰ درصد پایین آمده بود. افزایش تمایل برای فروش مسکن در بعضی مناطق پایتخت که اغلب با افت قیمت‎های پیشنهادی همراه شده، ترمز افزایش قطعی قیمت‎ها را نیز کشید؛ به طوری که بر اساس اعلام بانک مرکزی رشد قیمت مسکن شهر تهران از حدود ۱۰ درصد در هفت ماهه نخست امسال به ۱.۸ درصد در آبان رسید. در عین حال بازارهای سکه و ارز هم افت کردند. کارشناسان معتقدند کاهش قیمت‎ها در بازارهای غیرمولد از تحولات بین‎المللی، امیدواری به اقتصاد کشور و پایان روند کاهشی ارزش پول ملی نشأت می‎گیرد.

با این حال بیت‎الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن می‎گوید که نوسانات کوتاه مدت بازار مسکن نباید دولت را از اصلاح ساختارهای اقتصادی غافل کند.

وی ثبات قیمت مسکن را مشروط به کنترل رشد نقدینگی دانست و گفت: متاسفانه دولت‎ها طی ۴۲ سال گذشته دائما تولید نقدینگی کرده‎اند. اقتصاد نیز دولتی است و کارآیی چندانی ندارد. دولت تحت هر شرایطی نقدینگی را افزایش داده است. وقتی به کسری بودجه می‎خورد نقدینگی را بالا می‎برد، صادرات نفت افزایش می‎یابد، نقدینگی رشد می‎کند، صادرات نفت کاهش می‎یابد نقدینگی را بالا می‎برد. تا زمانی که دولت به طرفیت از مردم، تجارت می‎کند نمی‎توان انتظار برنامه‎ریزی داشت، مگر به نفع خودش.

ستاریان اظهار کرد: در تشکیلات دولت مسکن جایگاه چندانی ندارد؛ در حالی که ۶۵ درصد مردم با اقتصاد ساختمان در ارتباط هستند و مسکن نیمی از اقتصاد کشور را در بر می‎گیرد. اما می‎بینیم که جایگاه مسکن را در حد یک معاونت می‎بینند. مسکن در وزارت راه و شهرسازی فقط یک معاونت دارد؛ وزارتخانه‎ای که از حدود ۲۰ معاونت تشکیل شده است. بر این اساس برنامه قوی و منسجمی را در حوزه مسکن نمی‎بینیم. معتقدم از ابتدای سال آینده ساخت و ساز افزایش می‎یابد و ممکن است قیمت‎ها نیز دچار نوسان شود.

با این حال مهدی روانشادنیا، کارشناس اقتصاد مسکن دیدگاه متفاوتی دارد. او خاطر نشان می‎کند: در دهه‎های گذشته معمولا متوسط قیمت مسکن در تهران با متوسط ۱۰۰۰ دلار در متر مربع مقیاس شده است. در دوره‎هایی این نرخ به ۶۰۰ دلار و در زمان‎هایی تا ۱۴۰۰ دلار هم بالا رفته است. قیمت فعلی روی ۱۰۰۰ دلار است و در واقع با میانگین بلندمدت برابری می‎کند. اگر در ماه‎های آینده دلار کاهشی شود قیمت مسکن برای یک دوره سه تا چهار ساله به ثبات می‎رسد.

وی افزود: رفتار بازار مسکن این گونه است که عدد اسمی آن کاهشی نمی‎یابد بلکه وارد ثبات می‎شود. وقتی این اتفاق می‎افتد از تورم بقیه کالاها عقب می‎ماند؛ تا دوره بعدی که مجددا بازارها دچار جهش شوند.

خانه در تهران متری ۲۷.۱ میلیون تومان

بنابراین گزارش، مطابق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ۱۳۹۹ بالغ بر ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع بود که در مقایسه با ماه قبل ۱.۸ درصد و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۱۱۸ درصد رشد نشان می‎دهد. این کمترین میزان افزایش ماهیانه قیمت از اردیبهشت سال جاری تا کنون بوده است. معاملات نیز در هشتمین ماه از سال جاری به طور محسوسی کاهش یافت. در آبان ماه ۱۳۹۹ تعداد ۴۴۶۶ فقره معامله مسکن در شهر تهران به امضا رسید که در مقایسه با ماه قبل ۴۸ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱.۸ درصد افزایش پیدا کرد.

اینچند روز پیش نیز خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت: در حالی که برخی مقامات ارشد وزارت شهرسازی اواخر آبان، ادعای کاهش قیمت مسکن را مطرح می‎کردند، بررسی‎ها نشان می‎دهد این ادعا تنها در چند منطقه تهران صحت داردو میانگین قیمت‎ها افزایش داشته است.

اگرچه مسئولان وزارت راه و شهرسازی و اتحادیه املاک اواخر آبان از کاهش قیمت مسکن خبر داده بودند اما بررسی امار رسمی منتشر شده نشان می‌دهد کاهش قیمت فقط در معدودی از مناطق تهران رقم خورده و میانگین قیمت‌ها همچنان با افزایش همراه بوده است؛ ضمن اینکه این کاهش قیمت نیز عمدتاً ناشی از افت شدید تعداد معاملات و کاهش انتظارات تورمی، ناشی از افت قیمت ارز، بوده و نمی‌توان این کاهش قیمت را به اثرگذاری سیاست‌های دولت در حوزه مسکن نسبت داد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا